Nasi lekarze

Dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz to specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej. Trzeci stopień specjalizacji w zakresie chirurgii onkologicznej zdobył w listopadzie 2013 roku. Wcześniej obronił doktorat na podstawie pracy „Jakość życia chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki po wideotorakoskopowej splanchnicektomii”. Habilitację zdobył natomiast dzięki pracy „Miejsce chirurgii laparoskopowej w leczeniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego”.

Dysponuje szeroką wiedzą teoretyczną oraz – przede wszystkim – praktyczną. Zdobywał ją między innymi na zagranicznych stażach: w Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. W tych krajach, a także we Francji, Włoszech, Belgii, Austrii i Szwajcarii kończył też międzynarodowe kursy i szkolenia. Podczas swej bogatej kariery pracował również w oddziałach ratunkowych, jest także członkiem Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku oraz Sekretarzem Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Należy do wielu prestiżowych międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych. Obecnie skupia się na pracy adiunkta w Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Jest niekwestionowanym ekspertem m.in. w zakresie chirurgicznego leczenie otyłości, a także inicjatorem projektu chirurgicznego leczenia otyłości na Pomorzu. Otyłość to bowiem częste schorzenie, towarzyszące wielu chorobom – np. cukrzycy, chorobom stawów, nadciśnieniu tętniczemu, niewydolności krążenia oraz chorobom serca. Ma niebagatelny wpływ na samopoczucie, ale też na długość życia. Osoby z otyłością żyją znacznie krócej od przeciętnej.

Z otyłością można oczywiście walczyć za pomocą diety czy zwiększonej aktywności fizycznej, ale u wielu osób nie przynosi to żadnego rezultatu. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się z nią zrobić. Możliwe są małoinwazyjne zabiegi, które pozwolą na ograniczenie tkanki tłuszczowej oraz kontrolowaną utratę wagi, która nie będzie miała żadnego wpływu na zdrowie pacjenta.