Aktualności

Ciepła zima i nieco szybsze nadejście wiosny sprawiają, że objawy alergii pojawiają się w tym roku znacznie wcześniej. Katar, kichanie i załzawione oczy to najczęstsze niedogodności alergików, ale można ich uniknąć. Lekarze przestrzegają jednak przed dostępnymi bez recepty specyfikami – mogą one nie tylko być mniej skuteczne, ale też znacznie droższe.

Objawy alergii mogą towarzyszyć nam przez cały rok, w zależności od tego na co jesteśmy uczuleni. Wiosna jest jednak okresem szczególnym, bo właśnie wtedy zaczynają pylić rośliny, które są częstym powodem alergii.

W tym roku mieliśmy ciepłą zimę, więc olcha i leszczyna pylą już od lutego, a należy pamiętać, że są to bardzo popularne w naszej szerokości geograficznej drzewa. Teraz zaczyna też pylić brzoza, która jest bardzo silnym alergenem – mówi dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergolog z poradni alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Przyczyn alergii może być jednak znacznie więcej. Popularne są także uczulenia na pyłki traw, pleśni, roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt. Objawy alergii mogą więc towarzyszyć przez cały rok. Dlatego warto wykonać testy alergiczne, by określić ich przyczynę. W Trójmieście za podstawowy pakiet zapłacimy ok. 150 zł, ale niewątpliwym plusem jest to, że można udać się na nie bez skierowania.

W wielu przypadkach testy alergiczne pozwolą już po kilkunastu minutach poznać odpowiedź na pytanie o przyczynę uczulenia. Niestety, zazwyczaj nie da się szybko dokonać odczulenia, które zadziała raz, a dobrze.

W alergologii nie funkcjonuje takie pojęcie. W medycynie tak, jeśli mamy na myśli np. amputację kończyny czy wycięcie wyrostka robaczkowego. Alergia jest jednak dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe – alergeny – są zmienne. To sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem – podkreśla dr Eliza Wasilewska.

Lekarze przestrzegają też przed samodzielną terapią. Jak wiadomo, wielu Polaków uważa się za ekspertów nie tylko w zakresie ustalania składu piłkarskiej reprezentacji Polski, ale też medycyny. Jeśli objawy alergii są na tyle niepokojące, że przeszkadzają pacjentowi w normalnym funkcjonowaniu, lepiej niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista dobierze bowiem leki celowane, indywidualne dobrane dla każdego pacjenta. Mogą one też być refundowane, więc będą nie tylko skuteczniejsze, ale również tańsze.