Poradnie

Poradnia Alergologiczna dla dzieci

Poradnia alergologiczna dla dzieci w Gdańsku

Nie da się zażegnać alergii bez określenia jej konkretnych przyczyn. Dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie punktu jakim jest Poradnia alergologiczna dla dzieci, działającym w ramach Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Nie zawsze jest to jednak proste, więc do pacjenta trzeba podejść holistycznie, zapewniając wieloaspektową diagnostykę oraz terapię.

 

Co najczęściej wywołuje uczulenia u dzieci? Ostatnio głównymi alergenami są pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, ale coraz częściej również leki. Do niezmiennie częstych uczuleń przyczyniają się także niektóre składniki pokarmowe.

 

Błędem jest jednak przekonanie, że alergie u dzieci można diagnozować i leczyć tak samo, jak u dorosłych. Alergolog dziecięcy musi zmagać się także z sytuacjami, gdy kontakt z pacjentem jest utrudniony, albo nawet niemożliwy – choćby ze względu na wiek dziecka i naturalną barierę komunikacyjną. Reakcje organizmu dziecka, które ma jeszcze nie do końca rozwinięty system immunologiczny, są też w wielu przypadkach znacznie bardziej intensywne, niż u dorosłych.

 

Dzieje się tak w przypadku alergii wywołanych przez niemal wszystkie alergeny. Począwszy od składników pokarmowych, przez sierść zwierząt, kurz oraz roztocza, pyłki roślin, a skończywszy na lekach. Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie typu alergii. To od tego zależy rodzaj i forma terapii odczulającej. Niezbędne są testy alergiczne, które określają typ alergii. Można dzięki nim wykonać oznaczenie poziomu przeciwciał IgE (całkowitego i swoistego). Potem stawia się najczęściej na dietę eliminacyjną, która ma na celu ograniczenie kontaktu z alergenem lub na spirometrię. Niekiedy obie metody się łączy, ale zalecane jest to przede wszystkim w przypadkach, gdy objawy są bardzo intensywne.

 

Leczenie w Poradni alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

 

Walka z alergią najczęściej kojarzy się nam z odczulaniem, ale nie jest to jedyna metoda walki z niewłaściwymi reakcjami układu immunologicznego. Do innych, także często stosowanych metod, można zaliczyć m.in. podawanie leków, a nawet szczepionki, które zwiększą odporność pacjenta.

 

Nawet podczas współpracy z małym pacjentem, a wręcz zwłaszcza w takim przypadku, ważna jest rozmowa. Jeśli z naturalnych przyczyn nie ma możliwości przeprowadzenia wywiadu lekarskiego z dzieckiem, należy porozmawiać z jego opiekunami. Pomoże to określić nawyki żywieniowe, co pozwala na znalezienie możliwej przyczyny alergii. Ważne są nie tylko rodzaje spożywanych posiłków, ale również czas, jaki upływa od pojawienia się objawów. Warto więc takie rzeczy odnotowywać, choćby w pamięci.

 

Niezwykle istotna jest również wiedza, która pozwoli na odpowiednią reakcję w przypadku pojawienia się objawów alergii. W zakresie działań ekspertów Poradni alergologicznej dla dzieci w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku, leży też właśnie profilaktyka, czyli informowanie oraz szkolenie rodziców i opiekunów, którzy muszą mieć choć podstawową wiedzę w zakresie reakcji na objawy u ich dziecka. Ważne jest bowiem zastosowanie środków, które będą adekwatne do wieku pacjenta i wynikających z tego możliwości jego organizmu.

 

Zakres działań Poradni alergologicznej dla dzieci to leczenie m.in.:

 

  • astmy oskrzelowej
  • alergicznego nieżytu nosa
  • pokrzywki
  • atopowego zapalenia skóry
  • wyprysków kontaktowych
  • alergii pokarmowej
  • alergii na leki