Poradnie

Poradnia alergologiczna w Gdańsku

Poradnia Alergologiczna GdańśkRosnąca liczba alergii oraz występujących w naszym otoczeniu alergenów sprawia, że coraz trudniej zdiagnozować alergię i coraz trudniej ją wyleczyć. Dlatego powstała Poradnia alergologiczna Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk, skupiająca ekspertów w zakresie alergii oraz wszystkich chorób, dolegliwości i objawów, jakie może ona wywołać.

Alergologia to przede wszystkim zapobieganie, diagnozowanie i leczenie chorób wywołanych przez zbyt dużą wrażliwość na substancje zewnętrzne. Mogą to być hapteny oraz alergeny. Najważniejsze jest jednak określenie przyczyny obronnej reakcji organizmu, co pozwoli na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie objawów.

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego co powoduje reakcję alergiczną organizmu. Jest to odpowiedź układu immunologicznego na bodziec, który najczęściej zupełnie niepotrzebnie traktowany jest jako zagrożenie. Tymczasem z reguły jest to zwykły czynnik, który nie jest szkodliwy dla organizmu. Reakcja systemu obronnego naszego ciała jest jednak gwałtowna i zdecydowana. Ma na celu neutralizację skutków bodźca oraz wydalenie go z organizmu w całości. Dlatego pojawia się najczęściej kaszel, katar, łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach także skurcze oskrzeli. Rzadko zdarzają się też przypadki, które prowadzą do wstrząsu anafilaktycznego, co kończy się zgonem lub zapadnięciem w śpiączkę.

Alergie są coraz częstsze i lekarze nie znają przyczyn tej tendencji. Przypuszcza się, że spory wpływ ma na to zanieczyszczenie środowiska, a także nieprawidłowy styl życia oraz niewłaściwe odżywianie i coraz więcej związków chemicznych w naszym bezpośrednim otoczeniu. Fakty są taki, że liczba chorych podwaja się z roku na rok. Szacuje się, że alergię – w mniejszym lub większym stopniu – może mieć nawet co drugi Polak.

Część chorób diagnozuje się bardzo szczegółowo. Jest tak choćby w przypadku astmy, na którą już choruje ponad 4 mln Polaków. Powoduje ją już kilkadziesiąt tysięcy różnych alergenów. Najczęściej są to roztocza kurzu, występujące w domu lub pyłki roślin, zarodki grzybów pleśniowych, a także sierść zwierząt, pierze oraz wełna.

Poradnia Alergologiczna – Diagnoza i metody leczenia alergii

Alergie bardzo rzadko są realnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta, ale ich objawy są na tyle uciążliwe, że mogą wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Najważniejsze jest więc określenie ich przyczyny. Najczęściej wykonuje się w tym celu testy skórne, polegające na nałożeniu na skórę kilku lub kilkunastu alergenów i nakłucie. Większe bąble oznaczają alergię na dany bodziec. Dzięki temu stosunkowo łatwo rozpoznać alergie wziewne, ale praktycznie niemożliwe jest określenie tą metodą alergii pokarmowych. W takim przypadku przeprowadza się badanie krwi, w której szuka się wysokiego stężenia IgE.

Po rozpoznaniu alergii stosuje się immunoterapię, popularnie nazywaną odczulaniem. Jako terapię wspomagającą można włączyć leki objawowe, które ulżą w dolegliwościach. Najważniejsze jest usunięcie alergenu ze swojego bezpośredniego otoczenia, czyli mieszkania oraz miejsc, w których najczęściej przebywamy. Trzeba go również unikać w każdej z sytuacji.

Jak rozpoznać alergię

Rozpoznanie objawów alergii jest stosunkowo łatwe, bo zawsze występują one w reakcji na kontakt z alergenem. Warto więc obserwować swój organizm i to kiedy pojawiają się określone objawy. Z reguły są one bowiem bardzo powtarzalne. Najczęściej jest ot katar, kaszel, kichanie, łzawienie oczu, wysypki, świąd, bąble, a w niektórych przypadkach także duszności, biegunka czy nudności. Najgroźniejsze są alergie na jad pszczół, os i szerszeni. W tym przypadku często ukąszenie powoduje niewydolność oddechową, albo zapaść układu krążenia, co może skończyć się zgonem.