Poradnie

Poradnia leczenia chorób płucPoradnia leczenia chorób płuc Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku to zespół doświadczonych specjalistów, którzy uzupełniają się wiedzą i zajmują się najbardziej skomplikowanymi przypadkami chorób pacjentów z całej Polski.

Choroby płuc mogą mieć zróżnicowaną etiologię. Mogą być wrodzone, zakaźne, a także nabyte. Ich badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem zajmują się pulmonolodzy, a także lekarze innych specjalizacji. Najczęściej choroby płuc spowodowane są przez wdychanie zanieczyszczonego powietrza, także świadomie – w grupie ryzyka są przede wszystkim palący papierosy.

Poradnia leczenia chorób płuc – wizyta

Warto pamiętać, że każda wizyta w poradni zaczyna się od wywiadu lekarskiego, do którego trzeba się jak najlepiej przygotować.

Lekarz powinien poznać fakty na temat wszystkich objawów choroby, nawet jeśli wydaje się nam, że nie wszystkie z nich są istotne. Często bowiem towarzyszące reakcje organizmu mówią najwięcej o charakterze choroby czy jej fazie. Może to znacznie pomóc w postawieniu szybkiej i trafnej diagnozy oraz rozpoczęciu leczenia. Pozwala to również na lepsze poznanie przyczyn choroby oraz wyodrębnienie ewentualnych czynników, które mogą wpłynąć na zaostrzenie się objawów i pogorszenie zdrowia. Możliwe jest też wykonanie specjalistycznych badań, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Najczęstszymi przyczynami chorób płuc jest nasz styl życia. W największej grupie ryzyka są oczywiście osoby palące papierosy. Kolejną przyczyną jest zatrucie środowiska czyli zanieczyszczone powietrze. Choroby płuc mogą być też genetyczne i wrodzone, ale nawet w tych przypadkach czynniki zewnętrzne często determinują ich pojawienie się oraz intensywność objawów. Zdarza się bowiem, że diagnoza nie jest łatwa i bez specjalistycznych badań będzie trudna. Zewnętrzne objawy nie zawsze są jednoznaczne, jak choćby w przypadku zadyszki czy szybkiego oddechu.

Najczęściej występujące choroby układu oddechowego

Występowanie chorób płuc zmienia się na przestrzeni lat. Obecnie najczęściej pojawia się astma oskrzelowa. Mimo powszechnej wiedzy na jej temat, występuje również gruźlica, a także mniej znane: odma opłucnowa, pylica płuc, mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuca, rozszerzanie oskrzeli, sarkoidoza oraz zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i śródmiąższowe choroby płuc.

Lekarze pulmonolodzy w nazywają objawy astmy triadą. Są to bowiem świsty, duszność i kaszel. U niektórych pacjentów pojawia się również ucisk w klatce piersiowej, co może być mylone z zawałem serca. Objawy nie są jednak jednoznaczne.

Same świsty to nie zawsze astma, mimo tego warto odwiedzić Poradnię leczenia chorób płuc Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Objawy mogą być świadectwem nie tylko chorób płuc, ale również niewydolności krążenia, obecności ciała obcego w układzie oddechowym, a także zatoru tętnicy płucnej. Z reguły pacjenci najbardziej uskarżają się na ból i inne objawy w nocy. Coraz częściej rozpoznaje się także mukowiscydozę, także dzięki lepszym możliwościom diagnostycznym. To choroba genetyczna, która objawia się produkcją przez organizm bardzo lepkiego śluzu.

Powoduje to duże obciążenie wszystkich narządów, w których są gruczoły śluzowe. Postęp medycyny sprawia jednak, że coraz więcej chorób można wyleczyć. Należy do nich choćby gruźlica, niegdyś bardzo groźna, a dziś w pełni wyleczalna.