Poradnie

Poradnia leczenia hemoroidówSzacuje się, że nawet połowa społeczeństwa cierpi na hemoroidy. Niestety, jest to często schorzenie wstydliwe, dlatego wiele osób nie podejmuje leczenia lub podejmuje je wtedy, gdy choroba jest już bardzo rozwinięta. Dlatego w Centrum Zdrowia Lifemedica powołaliśmy takie miejsce jak Poradnia leczenia hemoroidów, która skupia ekspertów w tym zakresie oraz lekarzy zajmujących się powikłaniami po hemoroidach. Z reguły hemoroidy diagnozuje się u osób w dojrzałym wieku – pomiędzy 45 a 65 rokiem życia. W tym przedziale wiekowym hemoroidy mogą wystąpić nawet u 86% populacji. Żylaki odbytu to w równym stopniu problem kobiet, jak i mężczyzn.

Hemoroidy u kobiet i mężczyzn

Kobiety chorują na hemoroidy zazwyczaj w okresie ciąży. Spowodowane jest to większym uciskiem na naczynia krwionośne, co spowodowane jest przez powiększoną macicę. Objawy są najsilniejsze w trzecim trymestrze ciąży. Najczęściej jednak przestają być dokuczliwe po porodzie, po którym często samoistnie znikają.

Objawy hemoroidów – Nie warto lekceważyć

Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku hemoroidy w ciąży należy lekceważyć. Mogą bowiem rozwinąć się do takiego stanu, w którym konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Należy więc reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy hemoroidów. We wstępnej fazie choroby możliwe jest bowiem leczenie zachowawcze i ingerencja skalpela nie będzie konieczna. Ważne jest więc jak najszybsze rozpoznanie problemu i zgłoszenie się do specjalisty. Pomóc mogą bowiem nawet niewielkie zmiany, choćby w diecie. Z pewnością ważne będzie wprowadzenie błonnika – najlepiej w warzywach i owocach – który sprawi, że wypróżnienia będą częstsze i łatwiejsze. Hemoroidy są bowiem następstwem zaparć.

Najczęściej objawem hemoroidów na początku jest ich niewielkie krwawienie. Jeśli zauważymy krew na papierze toaletowym i jest ona świeża, można spodziewać się hemoroidów. Często towarzyszy temu swędzenie odbytu oraz jego bezpośrednich okolic. Kiedy można je zauważyć? Przede wszystkim podczas siadania, ale gdy już usiądziemy, z reguły ból mija. Towarzyszy też przy każdym wypróżnieniu.

Poradnia leczenia hemoroidów – Kiedy się zgłosić?

Najlepiej od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Wtedy jest największa szansa na ich szybkie wyleczenie. Tylko lekarz będzie mógł bowiem określić czy zmagamy się z hemoroidami wewnętrznymi czy zewnętrznymi. Rozpoznanie jest bowiem kluczową kwestią w zakresie postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Podczas terapii hemoroidów stosuje się zabieg chirurgiczny, Metodę Barrona, albo wycina się cały chory fragment organizmu. Nie zawsze gwarantuje to pozbycie się problemu. Hemoroidy często mają bowiem tendencje do nawrotów. Przede wszystkim ze względu na fakt, że wielu pacjentów nie usuwa przyczyn choroby, nie zmienia stylu życia i odżywiania, a jedynie skupia się na leczeniu ich efektów. Hemoroidom można jednak zapobiegać. Trzeba pamiętać o zdrowej diecie, ale również aktywności fizycznej, która poprawia krążenie pacjenta. Można zacząć od spacerów i zwiększać ich tempo oraz długość. Na początek idealne będzie 30 minut marszu codziennie. Pomocne są też ćwiczenia aerobowe, jazda na rowerze, bieganie i pływanie. Najważniejsza jest jednak regularność, a nie jeden spacer raz na dwa tygodnie.