Poradnie

Poradnia neurologii dziecięcejPoradnia neurologii dziecięcej to miejsce w którym skupiamy się na pomocy dzieciom i młodzieży przed 18 rokiem życia. Pomagamy w zakresie wszystkich zaburzeń układu nerwowego. Oceniamy również rozwój dziecka, w każdym okresie jego życia, poddajemy diagnozie ogólny stan zdrowia, a także diagnozujemy i leczymy choroby układu nerwowego – ośrodkowego i obwodowego.

Powołanie Poradni neurologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku wynikło z tego że, jest to niezwykle skomplikowana specjalizacja, która wymaga wielkiej wiedzy, ale też doświadczenia i odpowiedniego podejścia do pacjentów. Mimo, że podstawowe badania są stosunkowo proste, nie zawsze istnieje możliwość ich bezproblemowego przeprowadzenia. Zaburzenia koordynacji ruchowej mogą zdradzać pierwsze objawy dolegliwości neurologicznych, ale nie zawsze współpraca z dziećmi – zwłaszcza małymi lub zmagającymi się z innymi chorobami – jest łatwa lub w ogóle możliwa.

Badanie polegające na dotknięciu przez pacjenta palcem wskazującym czubka swojego nosa może natomiast zwiastować uszkodzenia móżdżku – jeśli nie uda się trafić. Lekarz może też poprosić o zrobienie kilku ruchów, pozornie nie związanych ze sobą, by ocenić reakcję organizmu i ewentualne zaburzenia neurologiczne. Specjalista zajmuje się też aparatem mowy, rozwinięciem adekwatnym do wieku, a nawet badaniem dna oka. W niektórych przypadkach zleca tomografię, elektromiografię, spektroskopię lub angiografię.

Z jakimi objawami do Poradni neurologii dziecięcej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

Jeśli u dziecka pojawiły się tiki, napięcie części ciała, to nawet w przypadku, gdy są to objawy przejściowe, należy zgłosić się do poradni. Warto też zwracać uwagę na to, jak dziecko chodzi, a właściwie w jaki sposób stawia stopy. Chodzenie na palcach również jest objawem, który powinien spowodować, że niezwłocznie umówimy się na wizytę u neurologa dziecięcego z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Badania warto przeprowadzić także w przypadku, gdy dziecko unika kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi, ma zaburzenia snu, albo często jest zaniepokojone i drażliwe bez wyraźnego powodu.

Obserwacja dziecka powinna być procesem ciągłym, bo nawet jeśli obecnie nie ma żadnych problemów, może dojść do zatrzymania w rozwoju, albo pojawiających się nagle problemów z pamięcią lub koncentracją. Objawy psychiczne to jedno, ale występują też objawy fizyczne, do jakich należy zaciskanie pięści ze schowanym kciukiem, drgawki, wyginanie się w łuk i częste prężenie.

Pierwsza wizyta w Poradni neurologii dziecięcej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

Przy pierwszej wizycie z reguły wykonuje się ogólną ocenę rozwoju dziecka. Ma to na celu wykluczenie najgroźniejszych chorób: padaczki, ADHD, autyzmu, zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, przepukliny rdzeniowo–kręgowej czy mózgowego porażenia dziecięcego. Neurolog dziecięcy zajmuje się także urazami głowy, problemami ze snem oraz aparatem mowy. Ocenia, a także leczy nieprawidłowości rozwoju i choroby genetyczne.