Poradnie

Poradnia reumatologicznaPrzez długie lata lekceważono schorzenia reumatologiczne, zrzucając je na karb starczego wieku, z którym związane są różne schorzenia i dolegliwości. Ale wszystkie dysfunkcje układu ruchu można leczyć. Dotyczy to zarówno stawów, jak i mięśni oraz ścięgien. Poradnia reumatologiczna Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku to miejsce w którym zapewniamy kompleksową opiekę doświadczonych specjalistów, którzy pomogą także w przypadku przewlekłych chorób.

 Kluczem do podjęcia skutecznej terapii jest dokładne określenie zakresu dolegliwości, które dokuczają pacjentowi. Z jednej strony można zdiagnozować je przy pomocy odpowiednich badań, ale niezwykle pomocna jest też rola pacjenta. Warto więc podczas wywiadu lekarskiego przekazać jak najbardziej szczegółowe informacje, dotyczące chorób oraz dolegliwości, na które uskarża się pacjent. Pomocne mogą być wszystkie szczegóły – wiedza kiedy objawy się pojawiają, jakie mają natężenie, w jakiej kolejności występują etc.

Dzięki temu szybko można wdrożyć skuteczną terapię, ale również zalecić zabiegi rehabilitacyjne, które często są niezbędne i bardzo ważne w czasie terapii reumatologicznej. W przypadku, gdy nie będą one skuteczne, reumatolog może orzec o niezdolności do pracy, ale nie oznacza to, że warto zrezygnować z leczenia. Nawet przy znacznym stopniu niepełnosprawności można i warto próbować poprawić swoją sprawność, a postępy niektórych osób potrafią być wręcz zaskakująco dobre i szybkie. W Poradni reumatologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku można także liczyć na otrzymanie leków przeciwbólowych na bazie kwasu hialuronowego czy wykonanie wielu badań z punkcją stawu z obrzękiem na czele.

Kiedy zgłosić się do Poradni reumatologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

  • Naszą poradnię warto odwiedzić w przypadku jakichkolwiek bóli w układzie ruchu. Z lekarzem należy skontaktować się także w przypadku pojawienia się obrzęków stawów. Leczenia wymaga też osteoporoza, którą można rozpoznać po złamaniach szyjki kostki udowej, urazach nadgarstka, a także zmniejszeniu się wzrostu. Na to schorzenie trzeba szczególnie uważać w przypadku przyjmowania leków sterydowych.
  • Lekarze reumatolodzy pomagają także w przypadku innych dolegliwości. Należy do nich m.in. zapalenie tęczówki oka, zwiększony poziom kwasu moczowego. Przede wszystkim nie należy jednak lekceważyć żadnego podejrzenia urazów układu ruchu w postaci obrzęków, bóli stałych lub nawracających, zniekształceń oraz ograniczeń np. w zakresie ruchu.

Jak rozpoznać objawy choroby reumatycznej

Początkowo w stawie pojawia się stan zapalny, który może łączyć się z wyższą temperaturą w jego okolicy, ale czasami nawet wyższą temperaturą ciała. Mogą też wystąpić zniekształcenia i ból stawu. Niekiedy są one na tyle istotne, że ograniczają ruchy. Z dolegliwościami można spotkać się przede wszystkim o poranku, kiedy będą najbardziej intensywne. Stawy mogą też być spuchnięte. W niektórych przypadkach może nawet dochodzić do niemal całkowitego osłabienia kończyny, kończącego się tym, że chory nie można nawet utrzymać w ręce lekkich przedmiotów, choćby szklanki. Należy też pamiętać, że w przypadku, gdy choroba reumatologiczna nie będzie odpowiednio leczona, stan zapalny będzie rozprzestrzeniał się na kolejne stawy.

Jakie choroby leczy Poradnia reumatologiczna Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku:

– osteoporoza,

– dna moczanowa,

– reumatoidalne zapalenie stawów

– twardzina układowa,

– zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,

– zwyrodnienia stawów,

– łuszczycowe zapalenie stawów,

– gorączka reumatyczna,

– toczeń rumieniowaty,

– układowe zapalenie naczyń,

– sarkidoza.