Aktualności

Jak kompleksowo leczyć zespół policystycznych (wielotorbielowatych) jajników?

Z badań naukowych nad Zespołem wielotorbielowatych jajników (PCOS) i związkami endokrynnie czynnymi, prowadzonych w Zakładzie Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że coraz więcej kobiet ma zaburzenia hormonalne. Ruszająca właśnie kampania informacyjna ma na celu zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych, które mogą uratować im życie. Szacuje się, że co piąta kobieta ma PCOS, ale większość z nich nadal o może o tym nie wiedzieć.

Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) to najczęstsze zaburzenie endokrynne u kobiet. Nawet co piąta kobieta może być chora, ale 70% przypadków nie jest w porę zdiagnozowanych. Dlatego środowiska medyczne GUM-edu rozpoczynają organizowaną pod patronatem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, kilkuletnią akcję informacyjną, która ma to zmienić.

Celem akcji jest uświadomienie kobiet, żeby nie bagatelizowały objawów tj. zaburzenia miesiączkowania, nadmiernego owłosienia typu męskiego, otyłości, trądziku i szybko trafiały do lekarzy specjalistów. Szybsza diagnoza, to szybsze wprowadzenie skutecznego leczenia i zapobieganie konsekwencjom: zaburzeniom płodności, cukrzycy i chorobom serca. Każda kobieta, która dzięki tej kampanii trafi do lekarza i rozpocznie leczenie oraz każda, która zmieni styl życia, to szansa na zahamowanie lawinowego wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne, także w kolejnych pokoleniach – podkreśla dr n. med. Aleksandra Rutkowska, twórca i koordynator Kampanii PCOS z Zakładu Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kampania informacyjna rusza już teraz, a niebawem dołączą do niej konkursy i warsztaty dotyczące sposobów leczenia oraz zmiany stylu życia. Multidyscyplinarny Zespół Kampanii składa się z lekarzy endokrynologów, ginekologów, dietetyków, psychologów, toksykologów, a dzięki współpracy z Clinica Dermatologica i Clinica Cosmetologica w Gdańsku, prowadzonych przez dr n. med. Igora Michajłowskiego, także specjalistów w dziedzinie dermatologii i kosmetologii.

Leczenie zespołu wielotorbielowatych jajników (PCOS) powinno być bowiem możliwe szybkie i skuteczne. Opiera się na usunięciu przyczyn, ale także skutków choroby. Wiele z nich to objawy dermatologiczne, a także nadmierne owłosienie, które szybko można usunąć laserem – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski.

Nie wolno lekceważyć objawów, bo konsekwencje nieleczonej choroby są bardzo poważne, a przede wszystkim nieodwracalne.

Skąd pomysł na kampanię?

Ogólnopolska kampania informacyjna powstała na bazie wyników badań naukowych, prowadzonych przez ekspertów GUM-edu. Wynika z nich, że jest coraz więcej kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Winne są związki endokrynnie czynne (bisfenol, ftalany), występujące m.in. w plastikowych opakowaniach, które mają ogromny wpływ na zdrowie kobiet.

Kampania ma pokazać, że styl życia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Ma też obalić mity o tym, że zdrowe jedzenie jest drogie i nieosiągalne, przygotowanie takich posiłków w domu jest czasochłonne. Nawet pracując po kilkanaście godzin dziennie można gotować i jeść zdrowo, bez używania gotowej, przetworzonej żywności.

W Kampanii biorą udział najwięksi eksperci z dziedziny endokrynologii, ginekologii, dietetyki, psychologii, toksykologii, którzy dzielą się swoją wiedzą w dziedzinie leczenia PCOS i prewencji zaburzeń hormonalnych. Oficjalnym patronem jest Polskie Towarzystwo Endokrynologii z prof. dr hab. med. Andrzejem Milewiczem na czele. Oficjalnym partnerem w dziedzinie dermatologii i kosmetologii jest Clinica Dermatologica i Clinica Cosmetologica.

Więcej o Zespole Wielotorbielowatych Jajników (PCOS)

Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynne. Cechuje się zaburzeniami metabolicznymi, płodności, a nieleczony prowadzi do cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Efektem PCOS są również długotrwałe objawy kliniczne, związane z dermatologią. Może to być m.in. hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego, trądzik, łojotok, rogowacenie ciemne w okolicach karku, pach i pachwin czy nadmierne wypadanie włosów w obrębie skóry owłosionej głowy.

– Zdecydowaliśmy się zostać partnerem akcji PCOS, gdyż jesteśmy przekonani że profilaktyka i propagowanie wiedzy wśród naszego społeczeństwa, to bardzo dobry kierunek na podnoszenie świadomości pacjentów. W ramach naszych placówek, przy współpracy z endokrynologami oraz ginekologami jak i również lekarzami innych specjalizacji, jesteśmy w stanie kompleksowo pomagać pacjentom z Zespołem Policystycznych Jajników, zarówno dermatologicznie, jak i kosmetologicznie – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog, właściciel Clinica Dermatologica oraz Clinica Cosmetologica.

Dr Rutkowska w programie Pytanie na śniadanie:
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/21470945/pcos-problem-co-5-mlodej-kobiety