Specjalizacje

Alergolog dziecięcy ma trudniejszą pracę od lekarza współpracującego z dorosłymi, bo często jego kontakt z pacjentem jest z naturalnych przyczyn rozwojowy. Poza tym organizm dziecka może reagować na alergeny zdecydowanie bardziej intensywnie, niż dorosły, co wymaga znacznie dokładniejszych badań.

Co najczęściej jest przyczyną alergii? Mogą one być wywołane przez przeróżne czynniki, a najpopularniejsze z nich to składniki pokarmowe, sierść zwierząt, kurz oraz roztocza, pyłki roślin, a także leki. Diagnoza typu alergii pomoże dobrać odpowiednią formę terapii odczulającej. Typ alergii diagnozuje się poprzez testy alergiczne, oznaczenie poziomu przeciwciał IgE (całkowitego i swoistego), wprowadzenie diety eliminacyjnej lub spirometrię. Metody te można łączyć, ale stosuje się to głównie w najbardziej skomplikowanych przypadkach lub wtedy, gdy objawy są nadzwyczaj intensywne.

Leczenie alergii u dzieci w Centrum Zdrowia Lifemedica

Nie zawsze terapia polega na odczulaniu. Czasami podaje się leki, a nawet szczepionkę lub kilka, które mają za zadanie uodpornić pacjenta. Niezwykle ważna staje się też rozmowa – z dzieckiem oraz jego rodzicami – podczas której można poznać nawyki żywieniowe nie tylko w zakresie spożywania konkretnych potraw, ale też pory jedzenia posiłków czy czasu, jaki mija od posiłku do reakcji alergicznej.

Warto wiedzieć także jak reagować, gdy nagle pojawi się intensywna reakcja alergiczna. Takie wskazówki również przekazują alergolodzy dziecięcy w Centrum Zdrowia Lifemedica, którzy posiadają także wiedzę z zakresu szeroko pojętej pediatrii, by dobrać odpowiednie środki do wieku małego pacjenta i możliwości jego organizmu.

Reakcja alergiczna jest bowiem spowodowana przez nasz własny system immunologiczny, który nieprawidłowo rozpoznaje zagrożenie lub jego skalę i reaguje niewspółmiernie do czynników, które na nas wpływają i nas otaczają. Nadprodukcja przeciwciał jest najczęściej groźniejsza, niż sam czynnik alergiczny.

Zakres działań alergologa dziecięcego to leczenie m.in.:

  • astmy oskrzelowej
  • alergicznego nieżytu nosa
  • pokrzywki
  • atopowego zapalenia skóry
  • wyprysków kontaktowych
  • alergii pokarmowej
  • alergii na leki