Specjalizacje

Poradnia Chirurgii Bariatrycznej – chirurgiczne leczenie otyłości.

W ofercie mamy m.in. leczenie zachowawcze i współpracę z dietetykami, którzy przekażą zasady zdrowego żywienia i odpowiedniego stylu życia, jaki sprzyja zachowaniu odpowiedniej wagi ciała. Kuracje nieoperacyjnie nie każdemu i nie w każdym przypadku jednak pomagają. Na to też jest rozwiązanie: zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej, obejmujące zarówno zagadnienia chirurgii przewodu pokarmowego, jak i chirurgii estetycznej oraz plastycznej.

Otyłość można bowiem leczyć operacyjnie. Nasi lekarze mają w tym ogromne doświadczenie, byli nawet pionierami niektórych rodzajów operacji w Polsce. Problematyka otyłości to bowiem złożony problem, z którym zmagają się najlepsi chirurdzy na całym świecie. W niektórych krajach problem otyłości jest obecnie największym zagrożeniem zdrowotnym, a w Polsce cały czas powiększa się liczba osób, które zmagają się z chorobami wywołanymi otyłością lub powikłaniami z nią związanymi.

Międzynarodowa Organizacja Chirurgicznego Leczenia Otyłości (IFSO) rekomenduje kilka sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Można przeprowadzić operację, która ograniczy pojemność żołądka, ale też taką, która wpłynie na ograniczenie wchłaniania.

Operacja bariatryczna bywa często ostatnią deską ratunku dla pacjentów, którzy cierpią z powodu znacznej otyłości. Warto jednak wcześniej wypróbować mniej inwazyjne sposoby, do których nieustannie zachęcamy. Jest to ważne także ze względu na samopoczucie psychiczne pacjenta, który powinien być pewien, że zrobił wszystko, by pozbyć się otyłości. Należy też mieć na uwadze, że decyzję o leczeniu operacyjnym powinien podjąć sam pacjent, bo część operacji bariatrycznych to nieodwracalna zmiana dla organizmu na całe życie.

Kiedy zacząć leczenie nadwagi?

Walkę z nadwagą należy zacząć jak najwcześniej. Przede wszystkim od zmian trybu życia. Jedna strona to zdrowe odżywianie, oparte na pełnowartościowych produktach i dopasowaniu wielkości oraz kaloryczności posiłków do prowadzonej aktywności. Druga to z kolei aktywność fizyczna, która jest niezwykle ważna nie tylko w kwestii pozbycia się nadmiaru kalorii, ale też przyspieszenia metabolizmu. Osoby uprawiające sport – nawet jeśli jest on na poziomie absolutnie amatorskim, czyli stanowi np. regularne spacery czy marsze – mają znacznie szybszą przemianę materii, niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Mają też lepiej ukrwione tkanki i dotleniony mózg, co znacząco wpływa na wyższą jakość życia i uniknięcie wielu chorób – cukrzycy, nadciśnienia, zmian miażdżycowych, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów.