Specjalizacje

Fizjoterapia zajmuje się rozwijaniem, utrzymywaniem i przywracaniem ludziom zdolności ruchowych, albo sprawieniem, że osiągną maksymalnie dostępną dla nich sprawność ruchową. Fizjoterapeuta może samodzielnie badać, oceniać, diagnozować i prowadzić terapię pacjenta. Powinien więc mieć rozległą wiedzę w zakresie kultury fizycznej, nauk behawioralnych i społecznych (psychologicznych, pedagogicznych i socjologicznych). Musi też być ekspertem w teorii, metodyce i praktyce fizjoterapii, ale też diagnostyki funkcjonalnej. Potrafi wykonać zabiegi z fizykoterapii i kinezyterapii, jest też masażystą i specjalistą terapii manualnej.

Fizjoterapeuci mogą pracować z osobami niepełnosprawnymi, brać udział w profilaktyce i terapii osób chorych oraz wracających do zdrowia po kontuzjach i zabiegach, a także dysfunkcjach narządów ruchu oraz schorzeń narządów wewnętrznych.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty

Doświadczeni fizjoterapeuci w Centrum Zdrowia Lifemedica zajmują się leczeniem dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Do fizjoterapeuty warto zwrócić się po przebytych urazach: czaszkowo-mózgowym lub wielonarządowym. Wizyty w poradni fizjoterapeutycznej będą również potrzebowały wszystkie osoby po złamaniach kości lub uszkodzeniach stawów.

Opieki eksperta wymagają też pacjenci ze stwierdzoną osteoporozą lub zmianami zwyrodnieniowymi stawów i zmagający się z chorobami przewlekłymi, typu SM, SLA, Mpd czy astma. Jeśli odczuwacie bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym lub szyjnym, albo bóle stawów obwodowych, także warto umówić się na wizytę u fizjoterapeuty. Z jego pomocy oraz porad powinni też korzystać pacjenci, którzy przeszli udar mózgu, albo uraz rdzenia kręgowego.