Zabiegi

„W rękach doświadczonego ginekologa, kolposkopia stanowi skuteczną broń w walce ze stanami poprzedzającymi rak szyjki macicy. Ta metoda pozwala wykryć nowotwory na etapie, gdy wyleczalność stanowi 100%”

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie, polegające na ocenie powierzchni szyjki macicy, dolnej częsci jej kanału oraz pochwy i sromu. Kolposkopia pomaga wykrywać wiele chorób na bardzo wczesnych etapach. W tym przedkliniczne postaci raka szyjki macicy – na tym etapie wyleczalność tej choroby wynosi 100%.

W jakich przypadkach się stosuje:

  • Wykrycie miejsc podwyższonego ryzyka rozwoju nowotworów
  • Zmiany chorobowe w kanale szyjki macicy, sugerujące dysplazję
  • Wykrycie przedinwazyjnych etapów raka w kanale szyjki macicy
  • Wykrycie wczesnego raka naciekającego szyjki macicy
  • Pobranie materiału do badania histopatologicznego
  • Weryfikacja nieprawidłowych wyników cytologii

Na czym polega:

Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia – kolposkopu. Jest to swojego rodzaju mikroskop, który pozwala obejrzeć struktury w powiększeniu 4-50 razy oraz uzyskać ich trójwymiarowy obraz.

Lekarz ocenia obraz nabłonka, jego zabarwienie, układ oraz przejrzystość. Również ocenie poddawany jest układ naczyń krwionośnych. Przeprowadza się kilka obejrzeń, przemywając część pochwową odpowiednimi roztworami, co pozwala uzyskać lepszą widoczność zmian. Następnie lekarz klasyfikuje zmiany wg schematu:

Grupa 1 – prawidłowe obrazy kolposkopowe
Grupa 2 – nieprawidłowe obrazy kolposkopowe
Grupa 3 – niejasne obrazy kolposkopowe
Grupa 4 – inne obrazy kolposkopowe

W przypadku obecności zmian z grup 2 i 3 zaleca się pobranie wymazów cytologicznych lub wycinków celowanych celem dalszej diagnostyki.

Jak wygląda badanie:

Kobieta układa się na plecach na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wziernik dopochwowy, aby ułatwić sobie widoczność częsci pochwowej szyjki macicy. Następnie wprowadza się kolposkop i przystępuje do badania. Samo badanie składa się z trzech etapów. Pierwszym etapem jest ocena obrazu nabłonka oraz jego struktur. Następnie lekarz usuwa wydzielinę przez przemycie częsci pochwowej roztworem 0,9% chlorku sodu. Kolejnym etapem jest przemycie 3% roztworem kwasu octowego lub 5% roztworem kwasu mlekowego. Pozwala to wywnioskować o charakterze zmian. Na tym etapie możliwe jest pobranie wycinków lub wymazów w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Badanie kończy się barwieniem jodyną.

Całe badanie trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Wynik badania jest dostępny natychmiast – w postaci opisu z rysunkami lub zdjęciami.

Jakie są zalety:

Jest to badanie szybkie i nieinwazyjne. Dlatego może być przeprowadzane rutynowo co jakiś czas. Jednocześnie z tym pozwala łatwo wykryć stany przednowotworowe i wczesnonowotworowe. Np. dokładność diagnostyczna tego badania dla raka szyjki macicy wynosi 79-97%, a stosowane łącznie z cytodiagnostyką – 90-100%. W ciągu kilku minut uzyskuje się wynik badania – to umożliwia szybkie podjęcie decyzji o leczeniu i nawet jego natychmiastowe rozpoczęcie.

Jak przygotować się do zabiegu:

Przed badaniem zaleca się wykonanie cytologii – przez to wzrasta dokładność diagnostyczna kolposkopii. Nie przeprowadza się badania podczas miesiączki – tylko po zakończeniu krwawienia miesięcznego, najlepiej w 10-14 dniu cyklu. 2-3 dni przed badaniem zaleca się unikanie kontaktów seksualnych, irygacji pochwy oraz odstawienie globułek dopochwowych.

Zalecenia po zabiegu:

Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności. W przypadku pobrania wycinków zaleca się wstrzymanie od kontaktów seksualnych przez tydzień.