Zabiegi

Kamica ślinianek – choroba polegająca na tworzeniu się złogów w obrębie ślinianki. Przyczyny powstawania nie zostały jeszcze do końca poznane. Prawdopodobnie są one związane z poziomem elektrolitów w organizmie oraz z dietą.

Kamień zwykle jest niewielki, jak ziarnko piasku, choć potrafi urosnąć do średnicy kilku milimetrów. Jednak nawet niewielki jest w stanie zablokować przewód ślinianki.

Objawy

Objawy kamicy ślinianki: ból w okolicy ślinianki podczas jedzenia, czasem powiększenie ślinianki. Może też przebiegać bezobjawowo.

Leczenie

Leczenie polega na usunięciu kamienia z przewodu ślinianki. Powoduje to natychmiastowe ustąpienie dolegliwości bólowych.

Wybór metody zależy od ich wielkości i umiejscowienia. Leczenie zachowawcze (sondowanie/ zgłębnikowanie przewodów ślinianek, podanie leku do przewodu ślinianek, leczenie farmakologiczne) możliwe jest tylko w przypadku drobnych kamieni wielkości ziaren piasku. Większe kamienie usuwa się operacyjnie. Zabieg polega nacięciu przewodu ślinianki w znieczuleniu miejscowym, a jeśli kamień zagnieździł się w pobliżu gruczołu lub w nim samym – usuwana jest cała ślinianka (operacja w znieczuleniu ogólnym).