Twarz jest naszą wizytówką, dlatego każdą niedoskonałość traktujemy dosyć poważnie. Być może dlatego tak bardzo dbamy, by nie pojawiały się żadne przebarwienia, czy wypryski. Jednak nie na wszystko mamy wpływ. Choć większość przebarwień spowodowane jest działaniem promieni słonecznych na naskórek, to ostuda ma także hormonalne podłoże. Kiedy występuje? Jak leczyć ostudę? Czy potrzebna jest wizyta u dermatologa?
Ostuda – czym jest ta dolegliwość?
Ostuda (malanodermia) to występujące samoistnie ostro odgraniczone przebarwienia ciała, zwykle na policzkach i czole, rzadziej na karku, czy górnej wardze. Ostuda na twarzy występuje głównie u kobiet i tak, jak może pojawić się samoistnie, może także samoistnie zniknąć. Skóra dotknięta ostudą zmienia koloryt na szarawy lub brązowy. Przebarwienia na skórze nasilają się pod wpływem słońca. Dolegliwość nie jest uporczywa, jednak stanowi nieestetyczny defekt. Łatwo jest diagnozowana przez dermatologów, a ewentualne wątpliwości rozwiewa je badanie lampą Wooda.
Nie jest znana przyczyna powstawania ostudy, jednak można wyróżnić kilka czynników, które sprzyjają jej pojawieniu się:
- płeć, gdyż ostuda znacznie częściej występuje u kobiet,
- ciąża (odmianą choroby jest ostuda ciążowa), zaburzenia hormonalne i menopauza,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- przewlekła choroba wątroby,
- zapalenie przydatków,
- przyjmowanie leków hormonalnych (w tym środków antykoncepcyjnych, szczególnie doustnych lub plastrów oraz hormonalnej terapii zastępczej),
- przyjmowanie niektórych leków niehormonalnych,
- stosowanie niektórych kosmetyków zawierających środki światłouczulające np. olejku bergamotkowego.
Czytaj więcej na: https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/ostuda/
Ostuda – leczenie i najczęściej stosowane zabiegi
Najszybciej i najefektywniej plamy na twarzy usuniemy profesjonalnymi zabiegami, które możemy znaleźć zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i dermatologicznych. Do najczęstszych metod związanych z leczeniem skóry dotkniętej ostudą należą terapie: laserem frakcyjnym, zabiegi Dermamelan i Cosmelan oraz profesjonalne peelingi kwasami.
Zabieg Harmony
Ostuda dobrze reaguje na laser frakcyjny stosowany podczas zabiegu Harmony, który wnika w skórę i powoduje powstanie kontrolowanych mikrouszkodzeń. W ten sposób skóra zmuszana jest do szybszej regeneracji i tworzenia nowych włókien kolagenowych. Efektem takiej kuracji jest likwidacja problemów estetycznych, w tym właśnie związanych z ostudą. Sam zabieg trwa około pół godziny. Skóra po nim może być czerwona, przez kilka godzin podrażniona lub lekko opuchnięta.
Peelingi kwasowe
Peelingi kwasowe działają podobnie. Peeling usuwa defekty kosmetyczne powstałe w wyniku np. ostudy zlokalizowane w obrębie naskórka lub/i skóry właściwej, poprzez przyspieszoną i kontrolowaną formę eksfoliacji. Peeling kwasami polega na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Ich działanie inicjuje produkcję kolagenu i elastyny, które są elementami podporowymi skóry. Seria peelingów wpływa na odnowę naskórka już bez zmian, jakie spowodowała ostuda. Konkretny preparat dobierany jest do potrzeb i rodzaju cery, ze szczególnym naciskiem na jej wrażliwość.
Zabiegi Dermamelan/Cosmelan
Zabiegiem, który nie tylko wpływa na zniwelowanie przebarwień na twarzy, ale i przywraca skórze gładkość i blask, jest Dermamelan, który wykonujemy w gabinecie kosmetyczny lub Cosmelan, wykonywany wyłącznie przez lekarza dermatologa. Jest to zabieg dwuetapowy. Pierwszym etapem jest przygotowanie skóry do zabiegu poprzez nałożenie na skórę pacjenta odpowiednio dobranego do fototypu skóry preparatu. Jest on zmywany w domu kilka godzin po zabiegu. Dalsza kuracja także przeprowadzana jest w domowych warunkach i obejmuje stosowanie specjalnego kremu, otrzymanego w gabinecie. Rezultaty widać już po tygodniu stosowania kosmetyku, a po trzech miesiacach kurację uważa się za zakończoną.
Ostuda – czy możesz ją podejrzewać?
Ostuda nie stanowi problemów innych niż estetyczne, jednak warto udać się do lekarza, kiedy na twarzy czy karku dostrzeżemy większe od piegów, nieregularne, wyraźnie odznaczające się brązowe lub szarawe plamy od słońca. Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia ostudy potrzebna jest konsultacja z kosmetologiem lub dermatologiem. Wywiad ze specjalistą pomoże wybrać najlepszy zabieg i ustalić plan kuracji, ilość czy częstotliwość wizyt. Sprawdzi także, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegów. Ostuda jest łatwo diagnozowana, jednak leczenie najczęściej jest typowo objawowe polegające na redukcji zmiany kolorytu skóry poprzez miejscowe wybielanie np. przy pomocy profesjonalnych zabiegów. Przebarwienia na twarzy można niwelować w domowych warunkach, jednak efekty takiej domowej kuracji nie zawsze są zadowalające.