Aktualności

Pajączki, to inna nazwa na jakże częsty problem pękających i poszerzonych naczynek głównie u kobiet. Dolegliwość ta dotyka nawet młode osoby, a jedną z przyczyn ich powstawania jest uwarunkowanie genetycznie do mało elastycznych ścianek naczyń krwionośnych. Dodatkowo ich powstawaniu sprzyja: przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, nadwaga i otyłość oraz siedzący tryb życia.


Zamykanie naczynek na nogach – kiedy udać się na zabieg?

Najpierw zacznijmy od zidentyfikowania problemu – pajączki łatwo rozpoznać, są to wąskie widoczne tuż pod skórą żyłki w postaci albo pojedynczych „nitek” koloru sinoczerwonego, albo siateczki przypominającej tę pajęczą. Rozróżnia się ich dwa rodzaje:

  • teleanglezje (rozszerzone bądź popękane naczynia włosowate, znajdujące się tuż pod skórą i niewyczuwalne dotykiem, cienkie, koloru sinoczerwonego), zwane są inaczej pajączkami śródskórnymi. Bywa, że dosyć trudno je zobaczyć;
  • żyłki (występują w głębszej warstwie skóry, mogą być rozszerzone do 3 mm, najczęściej przybierają barwę niebieską i są wyraźnie widoczne na skórze).

Teleanglezje często nie dają żadnych objawów, często zauważamy je przez przypadek. Gdy już je odkryjemy, najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty, ponieważ problem z naczyniami może sukcesywnie narastać z biegiem czasu. Najskuteczniejszą metodą na popękane naczynka na nogach jest zabieg laserowy.

Sprawdź więcej w temacie usuwania naczynek na nogach: https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/popekane-naczynka-nogach/

Laserowe zamykanie naczynek na nogach – metody

Laser Harmony Baby Rejuve Long Pulsed Nd:YAG 1064 nm – Wiązka światła przenika przez skórę wprost do naczynka, wywołując jego obkurczenie i zamknięcie. Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim do leczenia głęboko umiejscowionych zmian. Dużą zaletą tego zabiegu jest wykorzystanie systemu chłodzącego, który znacząco wpływa na komfort pacjenta. Zamykanie naczynek na nogach, (udach i/lub łydkach) polega na pulsacyjnym emitowaniu przez urządzenie wiązek lasera o dł. fali 1064 nm, które absorbowane są przez wodę oraz hemoglobinę. Parametry urządzenia są indywidualnie dobierane przez osobę obsługującą laser. Po wyjściu z gabinetu widoczne jest zaczerwienienie miejsc poddanych zabiegowi, ale nie przeszkadza to w prowadzeniu codziennych czynności. Dyskomfort mija całkowicie w ciągu dwóch dni od wizyty. Aby uzyskać pełen efekt, należy przeprowadzić nie jeden, ale całą serię zabiegów – 4 wizyty.

Jak twierdzi lekarz z Clinica Cosmetologica „Laser Harmony Baby Rejuve, to najlepsze urządzenie sprawdzające się szczególnie w zamykaniu głębszych, niebieskich naczyń. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu chłodzącego, zabieg jest dla pacjenta bezpieczny i komfortowy.”

Laser Varilite – za jego pomocą nie tylko wykonuje się zamykanie naczynek na nogach, ale także na dekolcie i szyi. Radzi sobie świetnie z usuwaniem zarówno czerwonych jak i niebieskich pajączków.
Quadrostar Pro Yellow – w tym przypadku zamykanie naczynek na nogach polega na zastosowaniu lasera emitującego fale światła o długości 577 nm, oddziałującego na oxyhemoglobinę w naczyniach krwionośnych. Co ważne, wiązka nie uszkadza otaczających naczynko tkanek, więc nie powoduje poparzeń. Naczynie poddane działaniu fali lasera, zostaje termicznie obkurczone i zamknięte. W zależności od potrzeb pacjenta, wykonuje się od jednego do pięciu zabiegów – w kilkutygodniowych odstępach.

Przeciwwskazaniami do udania się na laserowe zamykanie naczynek na nogach, są:

  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • cukrzyca
  • ciąża
  • epilepsja
  • choroby skóry (bielactwo, łuszczyca)
  • picie ziół wywołujących uczulenie na światło

Jak usunąć popękane naczynka na nogach bez pomocy chirurga?

Nie ma skutecznego sposobu na to, jak usunąć popękane naczynka na nogach bez pomocy specjalisty. Czasem potrzebna jest interwencja chirurgiczna, lecz nie zawsze. Najlepiej udać się do kliniki wykonującej różne zabiegi medycyny estetycznej, w tym zamykanie naczynek na nogach, by po przeprowadzeniu wywiadu lekarz dobrał odpowiednią metodę leczenia. Wszystkie wyżej opisane metody, są metodami bezinwazyjnymi. Oczywiście należy później dbać o miejsca poddane zabiegowi, czyli nie opalać się, unikać sauny i basenu, myć się delikatnymi środkami. Dyskomfort mija jednak bardzo szybko.

Zastosowanie najnowocześniejszych technologii i urządzeń, wpływa na komfort pacjenta podczas zabiegu, a efekty pojawiają się stosunkowo szybko. Kiedy już przeprowadzimy zamykanie naczynek na nogach wykonując pełną, zaleconą przez specjalistę serię zabiegów, gwarantuję że zauważymy spektakularne efekty. Po leczeniu skóra zyskuje wreszcie jednolity kolor, co bardzo wpływa na samoocenę pacjenta, który wreszcie może bez skrępowania założyć strój odsłaniający nogi.