Aktualności

Rumień jest nieestetyczną czerwoną zmianą pojawiającą się na skórze, jako wynik skłonności naszych naczyń do niekontrolowanego poszerzania. Najczęściej nie oznacza choroby, jest po prostu defektem kosmetycznym. U podłoża powstawania tego rodzaju zmiany leżą czynniki genetyczne. Na ogół rumień pojawia się u osób, których rodzice, dziadkowie też zmagali się z tym problemem. Naczynia poszerzają się w sposób naturalny w silnych stresowych sytuacjach, pod wpływem przyjęcia związków zawartych np. w pikantnych potrawach, tuż po zmienieniu otoczenia – z miejsca zimnego na ciepłe. Niegdyś leczenie rumienia nie było możliwe, współcześnie do niwelowania nieprzyjemnych zmian można w sposób bezpieczny, nieinwazyjny wykorzystać laser.

Rumień na twarzy, rumień na skórze, rumień na policzkach

Najczęstszym miejscem ulokowania się rumienia jest twarz. O ile, zmianę występującą na kończynie, np. na ręce, można by ukryć np.pod rękawem, o tyle, z twarzą będzie znacznie trudniej… Nie każdy fluid zamaskuje tak znaczną zmianę. Dobrze wiedzieć, że rumień, to nie to samo co rumieniec. Rumień jest schorzeniem, które nie objawia się występowaniem wyłącznie czerwonej plamy, lecz suchą, łuszczącą się skórą, swędzeniem, pieczeniem, a z umęczonej skóry niekiedy sączy się ropa. Bywa, że towarzyszy im też wyprysk. Rumień na twarzy może też przypominać alergiczną egzemę, tyle, że występuje u osoby objętej chorobą od najmłodszych lat, mimo niespożywania produktów, które mogłyby uczulić daną osobę, a wyniki badań krwi nie wskazują na obecność zwiększonej ilości komórek odpornościowych.

Rumień na skórze np. rąk, nie wymaga leczenia. Na ogół pojawia się jako efekt styczności z alergenem, bądź jako efekt miejscowego działania toksyn czy preparatów które mogły by wysuszyć skórę. Często pojawiają się ranki, zostaje przerwana ciągłość skóry, a mikroorganizmy z zewnątrz mają wówczas pole do popisu. Możliwe, że atakują skórę w uszkodzonym miejscu i dlatego też, pojawia się zmiana w postaci rumienia.

Rumień na policzkach – na ogół przybiera owalny, regularny kształt. Może pojawić się jako efekt alergii bądź choroby. Jest znacznie bardziej podatny na leczenie, niż rumień, który umiejscawia się w okolicach nosa i oczodołów.

Rumień u dorosłych

Najprostsze zdaje się być leczenie rumienia u dzieci. Dlaczego? Chodzi o to, że młode organizmy znacznie lepiej reagują na leczenie niż organizmy osób dorosłych. Jeśli, zaobserwujemy zmianę u dziecka, najlepiej jest id razu umówić wizytę u dermatologa. Rumień u dorosłych jest oporny na leczenie. Na ogół, nawet zalecana dieta, rezygnacja z używek typu alkohol, papierosy, kremy na naczynka i specjalistyczne maści przynoszą krótkotrwałe efekty i dają złudną nadzieję na pozbycie się schorzenia.

Sprawdź również ten artykuł o rumieniu – https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/rumien-na-twarzy/

Jak wygląda rumień?

Pojęcie rumienia odnosi się do skłonności naczyń w skórze do pękania. Twarz nagle staje się czerwona, skóra jest sucha, łuszczy się, piecze, a czasem swędzi. Bardzo często rumieniowi towarzyszą wypryski. Tworzą się mini-ranki, które pękają, sączy się z nich ropa. Taki właśnie rumień na skórze pojawia się na jakiś czas, a potem znika. Choroba ma dość specyficzny przebieg – zmiana wyskakuje raz na jakiś czas, by niebawem znów powrócić. Współcześnie naukowcy uważają, że występowanie rumienia ma związek z obecnością wirusów, czynnikami chemicznymi w otaczającym nas środowisku, przyjmowaniem niektórych leków, z używkami i genetycznymi predyspozycjami. Rumień twarzy może mieć też związek z przewlekłym stresem czy depresją. Bywa, że towarzyszy też innym chorobom, np. opryszczce. Rumień mogą wywołać: antybiotyki, sulfonamidy, tetracykliny, salicylany, leki przeciwpadaczkowe, leki uspokajające, przeciwgorączkowe, niektóre słynne z reklam NLPZ-y.

Jak wygląda rumień? – Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Raz jest malutki i lokuje się na policzkach, innym razem nieco większy i przypomina skrzydła motyla (tak jest w przypadku autoimmunologicznej choroby – tocznia rumieniowatego). W przypadku alergicznej egzemy – może występować nawet na całej twarzy…

Rumień twarzy – wszystko co musisz wiedzieć

Rumień pojawiający się na skórze twarzy nie musi, ale może sygnalizować chorobę. Choć prawie nigdy nie wymaga interwencji lekarza, warto wiedzieć, jakie dodatkowe objawy mogą wskazywać na to, że coś złego dzieje się w Twoim ciele. Czasami obecność rumienia wskazuje na:

 • łojotokowe zapalenie skóry – warto przyjrzeć się skórze, na ogół pojawiają się też krosty dookoła mieszków włosowych lub występują czyraki na twarzy
 • atopowe zapalenie skóry – autoimmunologiczna choroba, która pojawia się pod wpływem długotrwałego działania czynników alergennych
 • trądzik różowaty – trudny do zdiagnozowania, przebiega podobnie jak zwyczajny trądzik, tyle że dotyka najczęściej osób w starszym wieku. Zmiany lokują się głównie na nosie
 • nadciśnienie – u osób z nadciśnieniem i kruchymi naczyniami pojawia się rumień w trakcie epizodu skoku ciśnienia
 • niedobory witaminowe – niedobór niektórych mikroelementów może sprzyjać powstawaniu rumienia.
 • toczeń rumieniowaty układowy – choroba autoimmunologiczna dotykająca poszczególne częsci ciała. Prócz nieestetycznego rumienia na skórze pojawiają się też bóle kostno-stawowe, bóle mięsni, niekiedy dolegliwości ze strony narządów, uszkodzenie zastawek w sercu, schorzenia płucne. Wówczas rumień przypomina skrzydła motyla.

Leczenie rumienia twarzy

Współczesnie rumień nie nalezy do przypadłości, które muszą towarzyszyć człowiekowi już na zawsze. Medycyna estetyczna daje spore szanse na pozbycie się choroby raz na zawsze. Znakomite efekty przynosi leczenie z użyciem laserów:

 • laser Quadrostar Pro Yellow
 • laser Varilite 532 nm
 • 940 nm Harmony XL Pro Dye-VL
 • głowicy Hot-Cold
 • ultradźwięki

Laser Quadrostar Pro Yellow – działa wyłącznie na naczynko, nie ma żadnego wpływu na inne narządy ciała. Powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń, dzięki czemu, skóra wraca do swojego wyglądu naturalnego.

Laser Varilite 532 nm – działa podobnie jak laser Quadrostar Pro Yellow

940 nm Harmony XL Pro Dye-VL – jedna z najskuteczniejszych metod, bardzo skutecznie radzi sobie z wszelkiego rodzaju przebarwieniami. Świetnie zamyka i uszczelnia naczynka.

Głowica Hot – Cold – nowoczena głowica emituje raz wiązkę o ciepłej temperaturze, a raz ochlodnej, dzięki czemu możliwe staje się obkurczenie naczyń.

Ultradźwięki – kluczowe jest tutaj połknięcie specjalnej, odżywczej ampułki witaminowej. Potem, emitowane są ultradźwięki, co sprawia, że odżywka zostaje natychmiastowo wchłonieta. Substancje zawarte w ampułce, w niebanalny sposób odżywiają naczynia, dzięki czemu, te stają się mocniejsze. Ponadto, ultradźwięki sprawiają, że naczynka są zamykane. Zabieg jest trwały i skuteczny.

W najlepszych gabinetach możliwa jest bezpłatna konsultacja, na których, specjalista opowiada o zabiegu i odpowiada na wszystkie pytania klientów. Nie da się ukryć, że choć współcześnie możliwe jest stosowanie różnorakich diet i stosowanie kremów, maści, a nawet przyjmowanie kapsułek, najlepsze efekty przynoszą zabiegi laserowe. Być może dzieje się tak, ponieważ dieta musi być restrykcyjnie przestrzegana, stosowanie jej wymaga czasu, a i tak przyjmowane porcje witaminowe nie zawsze są wystarczające. Ponadto, odbudowa naczynek to sprawa bardzo indywidualna, uwarunkowana również obecnością komórek naprawczych i zdolnością do produkowania przez nie substancji uszczelniającej i wzmacniającej bądź nadającej sprężystości. Nie każdy ma ich ilość wystarczającą. Jest to po prostu sprawa genetyki. Laser wzmacnia naczynia i zamyka je na trwałe.