Aktualności

Kurzajki (brodawki) to wynik zakażenia skóry wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej spotykamy kurzajki na dłoniach oraz na stopach, jednak obszar ich występowania może być znacznie szerszy. Jakie są ich najpowszechniejsze przyczyny i co na kurzajki powinniśmy stosować? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym poradniku.

Czym są kurzajki?

Kurzajki na rękach lub innych obszarach ciała to nieestetyczne, grudkowate zmiany o nierównej powierzchni. Mimo, iż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, mogą stanowić wyraźny sygnał o obniżeniu odporności oraz obecności w jego organizmie wirusa brodawczaka ludzkiego.

Kurzajki – przyczyny

Zarówno kurzajki na stopach, jak i te obecne na innych częściach naszego ciała stanowią wynik infekcji wywołanej wirusem HPV (zwykle HPV-1 oraz HPV-2). Do zakażenia niniejszym wirusem może dojść na skutek bezpośredniego, lub pośredniego kontaktu z osobą zarażoną, na przykład: poprzez podanie ręki, korzystanie z tego samego ręcznika, lub łazienki. Kurzajki na twarzy mogą pojawić się również na skutek korzystania ze wspólnych kosmetyków lub narzędzi do makijażu.

„Jak dowodzą badania około 10-15% ludzkości jest zarażona wirusem HPV, który wywołuje kurzajki. Najczęściej chorują osoby w wieku 20-30 lat.” – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica

Gdzie najczęściej występują kurzajki?

  • Dłonie,
  • Stopy;
  • Palce;
  • Twarz.

Kurzajki – jak wyglądają i jak je rozpoznać?

Kurzajki swoim wyglądem przypominać mogą nieestetyczne grudki o nieregularnym kształcie, których pojawienie się na skórze zazwyczaj nie jest związane w występowaniem dodatkowych objawów. Niemniej jednak, doznania bólowe oraz dyskomfort może pojawić się w przypadku brodawek występujących pod płytką paznokcia, lub tych na narządach płciowych (kłykciny kończyste).

Lekarz dermatolog swoją diagnozę stawia zazwyczaj w oparciu o badanie przedmiotowe. Jednak w przypadku zmian o niejasnym charakterze może on również zlecić badania laboratoryjne, dzięki którym możliwe jest wykluczenie innych przyczyn powstawania niniejszych brodawek.

Domowe sposoby na kurzajki

Skuteczny sposób na kurzajki najlepiej jest poznać w gabinecie dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Niemniej jednak, na rynku farmaceutycznym dostępny jest szeroki wybór preparatów, które są w stanie dostarczyć nam rozwiązanie na kurzajki, które możemy z powodzeniem zastosować w domu. Pamiętajmy jednak, że zarówno kurzajki u dzieci, jak i kurzajki w ciąży wymagają bezwzględnej i natychmiastowej konsultacji w gabinecie specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednie leczenie.

Kurzajki – leczenie

Jak się pozbyć kurzajki raz na zawsze? I jak skutecznie zwalczyć jedną z przyczyn nawrotów niniejszego zjawiska – korzeń kurzajki? Na te pytania odpowiedź możemy uzyskać w profesjonalnych gabinetach dermatologicznych.

Kurzajki – usuwanie

  • Krioterapia – zabieg zamrażania brodawek ciekłym azotem.
  • Elektroloagulacja – zabieg, w którym wykorzystuje się prąd elektryczny. Pod wpływem ciepła tkanki tworzące kurzajkę zostają ścięte i w ten sposób brodawka obumiera.
  • Łyżeczkowanie – zabieg chirurgiczny, podczas którego wycina się zmiany skórne. Zostają po nim blizny.