Aktualności

Hirsutyzm to niechciany, męski wzór wzrostu włosów u kobiet. Hirsutyzm powoduje nadmierne ilości ciemnych, włosów rosnących na obszarach ciała, w których zazwyczaj rosną włosy u mężczyzn – twarz, klatka piersiowa i plecy. Ilość włosów na ciele jest w dużej mierze zdeterminowana przez twój genetyczny. Istnieje szeroki zakres normalnego rozkładu włosów, ich grubości i koloru ze względu na różnice w dziedziczności.

Jednak hirsutyzm jest chorobą, która może powstać z nadmiaru męskich hormonów zwanych androgenami, głównie testosteronu. Może to być również spowodowane cechą rodziny. Połączenie samoopieki i terapii medycyny estetycznej zapewnia leczenie wielu kobiet z hirsutyzmem.

Jeśli poszukujesz zabiegów na nadmierne owłosienie – sprawdź darmowe konsultacje w Clinica Cosmetologica Gdańsk. Więcej informacji znajdziesz na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/nadmierne-owlosienie/

Hirsutyzm – objawy

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie u kobiet, które jest sztywne i ciemne, pojawiające się na ciele, w którym kobiety zwykle nie mają włosów – przede wszystkim twarzy, klatki piersiowej i pleców. To, co uważane jest za nadmierne, może się różnić w zależności od pochodzenia i kultury. Gdy nadmiernie wysoki poziom androgenów powoduje hirsutyzm, z czasem mogą się pojawić inne objawy, proces zwany wirylizacją (zespół objawów, jaki pojawia się u kobiet w wyniku wahań hormonalnych).

Objawy wirylizacji mogą obejmować:

 • głębszy głos,

 • łysienie,

 • trądzik,

 • zmniejszona wielkość biustu,

 • zwiększona masa mięśniowa,

 • powiększenie łechtaczki.

Silne owłosienie może pojawić się:

 • na ustach,

 • na brodzie,

 • na szyi,

 • klatce piersiowej,

 • plecach,

 • brzuchu,

 • stopach.

Diagnoza    

Testy, które mierzą ilość pewnych hormonów we krwi, w tym testosteronu lub innych hormonów podobnych do testosteronu, mogą pomóc określić, czy podwyższony poziom androgenów powoduje nadmierne owłosienie. Jeśli tak, lekarz może zalecić badanie ultrasonograficzne lub tomografię komputerową w celu sprawdzenia jajników i nadnerczy pod kątem nowotworów lub cyst. Dlatego gdy pojawią się na przykład włosy na plecach, najlepiej udać się na konsultację do lekarza i podjąć odpowiednie kroku w celu usunięcia niechcianego owłosienia.

Hirsutyzm – leczenie   

Anty-androgeny. Tego typu leki blokują androgeny przed przyłączeniem się do ich receptorów w organizmie. Czasami przepisywane są po 6 miesiącach doustnych środków antykoncepcyjnych, jeśli doustne środki antykoncepcyjne nie są wystarczająco skuteczne.    Hirsutyzm może być emocjonalnie przygnębiający. Gdy pojawia się nadmierne owłosienie na twarzy wiele kobiet czują się przytłoczone tym, że mają niechciane owłosienie w tak widocznym miejscu. U niektórych rozwija się depresja. Ponadto, mimo że hirsutyzm nie powoduje powikłań fizycznych, przyczyną może być zaburzenie równowagi hormonalnej.

Nadmierne owłosienie u mężczyzn

U mężczyzn ilość włosów na ciele jest bardzo różna, ale bardzo niewielu mężczyzn obawia się o nadmierne owłosienie, aby spotkać się z lekarzem. Zwykle nadmiar owłosienia na ciele jest jedynie problemem kosmetycznym i psychologicznym.

Hypertrichosis (nadmierne owłosienie) to wzrost ilości włosów w dowolnym miejscu na ciele w obu płciach. Nadmiar włosów może rosnąć na całym ciele lub tylko w określonych miejscach. Włosy mogą być cienkie, w jasnym kolorze i w dół lub grube, ciemne i długie. U mężczyzn mogą pojawić się nadmierne i ciemne włosy na piersiach i plecach. To zaburzenie może być obecne przy urodzeniu lub rozwinąć się później. Najczęściej nadmierne owłosienie jest spowodowane przez:

 • pewne powikłania raka (zespoły paraneoplastyczne),

 • stosowanie niektórych leków, najczęściej minoksydyl, fenytoina, cyklosporyna lub krople do oczu prostaglandyn, bimatoprost lub latanoprost,

 • poważne zaburzenie ogólnoustrojowe, takie jak AIDS, zaburzenia lub urazy mózgu, niedożywienie (w tym zaburzenia jedzenia, takie jak jadłowstręt psychiczny i bulimia), zapalenie skórno-mięśniowe i porfiria.

Skuteczne usuwanie nadmiernego owłosienia u kobiet i mężczyzn   

Jeśli kobieta ma hirsutyzm, zauważa na przykład owłosienie na piersiach i nieregularne miesiączki, może mieć zespół policystycznych jajników, który może hamować płodność. Aby trwale usunąć niechciane włosy, dostępne są następujące opcje: Laserowa depilacja. Promień wysoko skoncentrowanego światła (laser) przepływa po skórze, aby uszkodzić mieszki włosowe i zapobiec wzrostowi włosów. Możesz potrzebować wielu zabiegów.  Po laseroterapii może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk skóry. Laseroterapia do depilacji jest droga i niesie ryzyko oparzeń i przebarwień skóry, szczególnie u osób o opalonej lub ciemnej skórze.

Depilacja laserowa Vectus

Bezprecedensowe innowacje w technologii laserowej. Laser Vectus to inteligentny wybór dla najszybszego laserowego usuwania włosów. Dzięki sprawdzonej niezawodności technologii diod laser Vectus zapewnia stałą redukcję objętości włosów o dużej objętości dla szerokiej gamy typów skóry i włosów. Dzięki najbardziej jednorodnemu profilowi wiązki dostępnemu obecnie, depilacja laserowa Vectus umożliwia szybkie leczenie niechcianych włosów, nawet na największych obszarach, takich jak plecy, w czasie krótszym niż pięć minut. Z depilacji tego typu laserem mogą skorzystać zarówno kobiety i mężczyźni.

Depilacja laserowa efekty:

 • usuwa 95% owłosienia z obszaru objętego zabiegiem,

 • równomiernie rozproszona energia lasera zapobiega powstawaniu oparzeniom,

 • zaprojektowany specjalnie do usuwania automatycznie odczytuje typ skóry i określa idealny zabieg.

Depilacja laserowa – ile zabiegów?

Ilość zabiegów związana jest od wielkości i jakości owłosienia, najczęściej doskonały efekt osiąga się w wyniku zastosowania 4 serii, niekiedy 6 zabiegów, które powtarza się, co 4-10 tygodni. Są one całkowicie bezpieczne. Zajmuje to kilka do kilkunastu minut, nawet na dużych obszarach ciała.

Depilacja woskiem

Jednym ze sposobów usuwania nadmiernego owłosienia z różnych okolic ciała jest depilacja woskiem. Jednak wykonując ją w domu można nie ustrzec się przykrych powikłań takich jak: wrastające włoski, czy zapalenie mieszków włosowych. Więc jeśli ktoś chce wybrać taką metodę radzenia sobie z niechcianymi włosami powinien skorzystać z profesjonalnego zabiegu dostępnego w salonie kosmetologicznym. 

Wybrany wosk do depilacji jest bardzo istotnym czynnikiem gwarantującym nie pojawieniem się podrażnienia po depilacji woskiem. Taką gwarancję daje tylko zabieg wykonany przez kosmetologa w sterylnych warunkach.