Aktualności

Wrastanie włosków to dość powszechny problem, szczególnie często spotykany u osób, które depilują się woskiem lub maszynką elektryczną, choć zdarza się również, że wrastające włosy są efektem zwykłego golenia. Objawiają się najczęściej jako czarne kropki na nogach, twarzy lub okolicach intymnych. Są to włosy, które w procesie porostu nie zdołały przebić się przez skórę i zaczęły się pod nią skręcać. Wrastające włoski mogą doprowadzić do nieprzyjemnej dolegliwości skórnej, jaką jest zapalenie mieszków włosowych. Wtedy też obserwujemy nieestetyczne krosty na nogach, czy innych miejscach, które poddano depilacji.

Jak dochodzi do wrastania włosów?

Wrastające włoski po depilacji dotyczą wielu kobiet i to nie tylko tych, które posiadają włosy cienkie i kręcone. Kiedy włosy zaczynają rosnąć, a tak się właśnie dzieje po depilacji np. woskiem, są cienkie i miękkie, co w dużym stopniu uniemożliwia im przebicie się przez grubą warstwę skóry i wydostanie na zewnątrz.

Dodatkowo nie pomaga stwardniały naskórek, który powstaje na skutek podrażnienia po goleniu, przy depilacji depilatorem elektrycznym czy cukrowaniu. W wyniku takiego działania włos skręca się i tworzy pod skórą czarne kółeczko. W końcu po jakimś czasie wrastający włos zdoła przebić się na zewnątrz, jednak zanim to nastąpi, może dojść do zapalenia mieszka włosowego, co nie tylko wygląda niezdrowo, ale bardzo nieestetycznie. Zapalenie mieszków zazwyczaj zaobserwować można jako czerwone kropki na nogach lub w bardziej zaawansowanej fazie czerwone krostki wypełnione ropą, na dodatek swędzące i bolesne. Skóra wokół tych zmian zwykle jest zaczerwieniona, opuchnięta i mocno podrażniona, co niestety z czasem może przeobrazić się w poważniejsze zapalenie i przyczynić się do powstania blizn.

Chcesz pozbyć się problemu wrastających włosków i podrażnień po depilacji? Umów się na konsultację pod nr 791 604 604
lub dowiedz się więcej na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/wrastajace-wloski/

Wrastanie włosków – przyczyny

Wrastające włosy są konsekwencją podrażnienia po depilacji, która polega na wyrywaniu włosów wraz z korzeniem. Wosk, cukrowanie czy depilatory elektryczne przez regularne stosowanie znacznie osłabiają włosy przez co nie mają one siły przebić się na powierzchnie podczas procesu odrastania. Najczęściej spotyka się wrastające włoski na nogach, okolicach bikini i pach. Z kolei u mężczyzn najczęstszy problem to wrastające włoski po goleniu, usytuowane na brodzie i pod nią oraz na szyi.

Wrastanie włosków – jak zapobiegać?

Podrażniona skóra po goleniu i wrastające włoski powodują bardzo poważne zmiany zapalne i bolesne krostki. Wtedy trzeba konieczne udać się do dermatologa w celu postawienia diagnozy i doboru sposobu leczenia. Istnieje jednak możliwość zapobiegania wrastaniu włosków.

Krem z mocznikiem – to jeden z najłatwiejszych i dość skutecznych sposobów na wrastające włosy na nogach. Regularne smarowanie nóg kremem z mocznikiem skutecznie zmiękczy skórę, co ułatwi włosom wydostanie się na powierzchnię. Dodatkowo krem sprawia, że skóra na będzie przyjemnie gładka i dobrze nawilżona, sprawi również, że nie pojawią się podrażnienia po goleniu bikini. Koszt takiego kremu to zaledwie kilkanaście złotych, można go dostać w każdej aptece;

Ałun – czyli inaczej kryształ potasu, naturalny kryształ soli pochodzenia wulkanicznego. Jest to naturalny specyfik, który choć nie wygląda zbyt zachęcająco, ma ogromne możliwości. Rozwiązuje problemy zarówno męskie, jak i kobiece, związane nadmierną potliwością, brzydkim zapachem potu, ale również świetnie działa na podrażnienia po goleniu nóg czy podrażnienia po depilacji bikini, czy ranki po zwykłym codziennym goleniu męskiego zarostu. Kryształ ałunu można wcierać na skórę bezpośrednio po depilacji, ale również nanosić punktowo na pojedyncze ranki. Działa antyseptycznie, odkażająco, wspomaga gojenie, a dodatkowo jest hipoalergiczny. Kamień ałunu dostępny do kupienia w każdej aptece;

Peelingi złuszczające – to preparaty kosmetyczne złuszczające naskórek. Peelingu należy używać przed depilacją, a także w jakimś czasie po zabiegu. Środki działają odnawiająco na skórę poprzez usunięcie martwych komórek naskórka, a to w znacznej mierze zapobiega wrastaniu włosków;

Maseczki złuszczające – są alternatywą dla peelingów. Działają bardzo podobnie, jak one, ale dodatkowo sprawiają, że naskórek staje się cieńszy. Dzięki temu odrastające po depilacji włoski nie mają większego problemu z przedostaniem się na zewnątrz.

Myjki do złuszczania – twarde i masujące myjki specjalnie przeznaczone do złuszczania naskórka. Ich działanie zbliżone jest do działania peelingu i maseczek złuszczających. Pozwalają uniknąć wrastania włosków i pojawienia się chociażby podrażnienia po goleniu miejsc intymnych.

Najlepsze sposoby na wrastające włosy

Zarówno peeling, jak i stosowanie kremów, balsamów czy myjek złuszczających to sposoby na zapobieganie i leczenie zmian skórnych wywołanych wrastaniem włosków. Z pewnością najważniejsza kwestią przed rozpoczęciem depilacji jest dobre przygotowanie skóry i właściwe przeprowadzenie zabiegu depilacji. Czasami lepiej w tym celu udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego, gdzie wykwalifikowana kosmetyczka wykona zabieg profesjonalnie i bez powikłań. Niekiedy zdarza się jednak, że tendencja do wrastania włosków jest zbyt duża, a podrażnienia po wykonanej depilacji mocno uciążliwe i bolesne.

Rozwiązaniem dla kobiet zmagających się z takimi problemami może okazać się depilacja laserowa. Zabieg ten nie tylko usuwa skórę, ale również w pewnym stopniu leczy skórę. Co więcej, stosowane podczas kuracji laser jest w stanie pozbyć się już wrośniętych włosów, a jest to możliwe ponieważ promieniowanie wydzielane przez głowicę lasera pochłaniane jest przez melaninę mieszków włosowych i skóry. Cebulka włosa zostaje zniszczona i już się nie odnawia. Zabieg sprawdza się na obszarze całego ciała i działa również na wrastające włoski bikini, z tym, że należy pamiętać, iż dla lepszych, długotrwałych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów depilacji laserowej, których ilość uzależniona jest od wielu czynników, m.in. koloru, rodzaju i struktury włosa.