Aktualności

Zapalenie mieszków włosowych pojawia się najczęściej po depilacji bądź goleniu. Nieleczenie tego typu zmian może skutkować rozwojem groźnych chorób i poważnych komplikacji, może nawet doprowadzić do czyraka bądź figówki. Czyrak objawia się w postaci bolących guzków. Stan zapalny atakuje wówczas głębsze warstwy skóry oraz tkankę okołomieszkową. Natomiast figówka polega na przewlekłych ropnych zapaleniach torebek włosowych na górnej wardze, a także na brodzie, co może doprowadzić do obrzęków oraz bólu skóry. Dlatego też nie należy tego lekceważyć i powinno się podjąć leczenie tejże dolegliwości. Zapalenie mieszków włosowych po goleniu lub po depilacji to stosunkowo częste zjawisko.

Jeśli poszukujesz zabiegów na zapalenie mieszków włosowych – sprawdź darmowe konsultacje w Clinica Cosmetologica Gdańsk – więcej https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/zapalenie-mieszkow-wlosowych/

Jak powstaje zapalenie mieszków włosowych?

Po zastosowaniu wosku lub maszynki do golenia w obrębie ujścia włosa występują charakterystyczne wykwity skórne. Mieszki włosowe to wąskie kanały w skórze – wyrastają z nich włosy. Do tychże mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które, jak sama nazwa wskazuje, produkują łój (sebum) zapewniający miękkość skóry oraz tworzący na niej ochronną warstwę antybakteryjną oraz przeciwgrzybiczą. Łój ten wydostaje się na powierzchnię skóry, gdzie tworzy płaszcz lipidowy, chroniąc powierzchnię naszego ciała przed podrażnieniami. W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka, poprzez starcie się płaszcza lipidowego (na przykład na skutek działalności drażniących kosmetyków, mikrourazów mechanicznych) drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych, gdzie się namnażają. Organizm rozpoczyna działalność obronną, co prowadzi do stanu zapalnego.

Oczywiście zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne oraz na nieinfekcyjne. W wypadku zapaleń infekcyjnych najczęściej spotyka się z zakażeniami bakteriami – między innymi z paciorkowcem ropnym, a także gronkowcem złocistym. Przyczyną infekcyjnego zapalenia może być również pałeczka ropy błękitnej. Wówczas oznacza to, iż do zakażenia doszło w nieczystej wodzie – na przykład na basenie, w jacuzzi – zwłaszcza gdy jakość wody jest szczególnie zła oraz w nieprawidłowy sposób chlorowana. W przypadku infekcyjnego zapalenia mieszka włosowego często występuje ropa pod skórą. Do innych przyczyn infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych należą również: dermatofity (czyli grzyby skóry i jej przydatków – włosów oraz paznokci), wirusy, pasożyty (zwykle nużeniec), bielniki. Jeśli chodzi o zapalenia nieinfekcyjne, to są one spowodowane zwykle problemem trądzikowym – co z kolei może być sprowokowane lekami. Kortykosteroidy i kortykotropina mogą często prowadzić do wykwitów skórnych, które składają się z zapalnych krostek.

W jaki sposób leczyć?

Z tą dolegliwością zawsze należy udać się do lekarza dermatologa, gdyż w innym wypadku istnieje prawdopodobieństwo przerodzenia się zapalenia mieszków włosowych w coś poważniejszego. Zdecydowana większość specjalistów rozpoczyna leczenie od zastosowania preparatów zewnętrznych oraz doustnych antybiotyków. Jednakże niestety te dolegliwości powracają po jakimś czasie, szczególnie jeśli chodzi o zapalenie mieszków włosowych po goleniu lub depilacji.

Niektórzy decydują się na domowe sposoby leczenia dolegliwości zanim udadzą się do odpowiedniego lekarza. Do zdecydowanie najpopularniejszych metod należy przemywanie skóry wodą utlenioną, a także stosowanie kremów mających za zadanie regenerowanie naskórka. Jednakże najczęściej efekty uzyskane domowymi sposobami nie należą do zadowalających, a koniec końców i tak trzeba wybrać się z wizytą do dermatologa.

Do sposobów leczenie zapalenia mieszków włosowych można zaliczyć również leczenie przy użyciu depilacji laserowej, którą uznaje się za najbardziej skuteczną. Efekty tegoż leczenia są długotrwałe ze względu na likwidację głównych przyczyn dolegliwości. Zapalenie mieszków włosowych na nogach bądź w innym obszarze także można skutecznie wyleczyć poprzez obszarowe zastosowanie depilacji laserowej. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż ów zabieg jest w pełni bezpieczny.