Aktualności

Jest to choroba systemowa, w przebiegu której dochodzi do tworzenia blaszek tłuszczowych odkładających się w ścianie naczyń i stopniowego zwężenia światła naczyń tętniczych. Doprowadza to do zmniejszonego przepływu krwi w obrębie tętnic i w konsekwencji do przewlekłego niedokrwienia. Może to być pierwszym zwiastunem uogólnionego procesu i prowadzić do poważnych powikłań.

Jeśli obserwujesz u siebie ból nóg podczas chodzenia, ustępujący po zatrzymaniu się – może to być pierwszym objawem poważnej choroby. lek.med. Przemysław Jacek Konczalski, chirurg naczyniowy

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną choroby jest odkładanie w ścianie naczyń blaszek stworzonych z depozytów tłuszczowych, przez co dochodzi do zmniejszenia światła naczyń i zaburzenia przepływu krwi. Broniąc się przed niedotlenieniem organizm wytwarza dodatkowe połączenia tętnicze. Po pewnym czasie ukrwienie jednak staje się niewystarczające. Niedotlenione mięśnie zaczynają wytwarzać nadmierną ilość kwasu mlekowego – właśnie w tym momencie najczęściej pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe.

Czynnikami ryzyka występowania danej choroby są: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, występowanie udaru mózgu, zawału serca oraz miażdżycy kończyn dolnych w rodzinie. Również istotnym czynnikiem ryzyka są zaburzenia lipidowe, a mianowicie obniżony poziom cholesterolu HDL i podwyższony poziom cholesterolu całkowitego.

Objawy

Miażdżyca kończyn dolnych rozwija się długo bezobjawowo. Pierwsze dolegliwości pojawiają się późno. Pierwszym objawem, który pobudza zgłosić się do lekarza jest dosyć charakterystyczny ból podczas chodzenia. Ten ból jest opisywany jako drętwienie, słabość lub skurcze, które występują w okolicy łydek (rzadziej w okolicy biodra) i pojawiają się po przejściu określonego dystansu. Ból ten przeważnie ustępuje po kilku minutach odpoczynku. Ten objaw nazywa się “chromaniem przestankowym”. Z rozwojem choroby człowiek zaczyna odczuwać również ból w trakcie spoczynku. Boł może budzić go nawet w nocy.

Do innych objawów niedokrwienia w przebiegu miażdżycy kończyn dolnych należą blada lub sina skóra, osłabienie pulsu na tętnicach kończyny, źle gojące się owrzodzenia, utrata owłosienia na stopach, łatwa męczliwość oraz nizsza temperatura skóry w porównaniu z drugą kończyną. Może nawet dojść do zaników mięśni łydki, zaburzeń wzwodu u mężczyzn oraz martwicy.

Powikłania

Nie należy lekceważyć objawów choroby. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nieleczona może prowadzić do bardzo powaznych powikłań, takich jak przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych oraz zawał sercu i udar mózgu. Na skutek zatoru i niedokrwienia może dojść nawet do amputacji kończyny.

Leczenie

Skuteczne leczenie powinno przebiegać pod okiem doświadczonego lekarza z dziedziny chirurgii naczyniowej oraz flebologii. Nie należy leczyć się samemu, ponieważ każde działanie, które prowadzi poprawę ukrwienia w jednym miejscu może nieść ryzyko zmniejszenia ukrwienia w innym.

W przebiegu leczenia należy zmniejszyć wpływ czynników ryzyka: zaleca się zaprzestanie palenia oraz spożywania alkoholu, czasami zmiana diety (należy skonsultować w tym przypadku z dietetykiem). Należy również obniżyć poziom cholesterolu, jeśli jest to jedna z przyczyn występowania miażdżycy.

Jako leczenie farmakologiczne stosowane są preparaty, rozszerzające światło zwężonych tętnic. Również skuteczne są preparaty, które polepszają metabolizm tłuszczowy oraz zapobiegają tworzeniu się zakrzepów.

Wcześniej jedyną metodą skutecznego leczenia miażdżycy tętnic kończyn dolnych było leczenie operacyjne. W dzisiejszych czasach pojawiły się metody wewnątrznaczyniowe, które są mniej inwazyjne. Wykonywane one są w znieczuleniu miejscowym i za pomocą nowoczesnego sprzętu. Po takim leczeniu człowiek o wiele szybciej wraca do codziennych aktywności.