Aktualności

Stulejka jest męskim schorzeniem, które polega na zwężeniu ujścia napletka uniemożliwiając lub znaczne utrudniając  tym samym jego zsuwanie poza żołądź. Napletek jest fałdem skórnym, który przykrywa zakończenie penisa. Stulejką nazywamy również stan, gdy napletek daje się zsuwać, ale powoduje ból oraz gdy napletek pozwala odprowadzać się do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i uczucie dyskomfortu. Schorzenie może być wrodzone lub nabyte.

Zabiegowe leczenie stulejki w Lifemedica

  • Zabieg wykonuje lekarz  – specjalista urolog
  • Zabieg tzw. 1 dnia – po godzinie, pacjent może pójść do domu
  • Koszt zabiegu: 2000 zł
  • Więcej informacji na stronie: http://zabiegstulejki.pl/

 

Dzielimy to schorzenie również na fizjologiczne i patologiczne. Stulejka o podłożu fizjologicznym charakteryzuje się ujściem napletka bez blizn, czasami żołądź jest widoczna po odciągnięciu napletka. O stanie patologicznym mówimy gdy charakteryzuje się on wąskim, białawym pierścieniem w części obwodowej, który pojawia się przy próbie odprowadzenia napletka.

Stan patologiczny jest najczęściej diagnozowany  u małych pacjentów. Nie mniej jednak rozpatrywanie tego pojęcia jako stanu chorobowego nabiera sensu od pewnego wieku, ponieważ u większości niemowląt i dzieci w wieku 2-3 lat nie można odsunąć napletka do rowka zażołędnego i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. U małych chłopców napletek jest przyklejony do żołędzi mastką, czyli tłuszczową wydzieliną zawierającą złuszczone komórki nabłonka oraz florę bakteryjną. U dwulatków mastka powinna się wypłukiwać, a napletek powoli powinien zacząć się odklejać. Dlatego dokładne stwierdzenie stanu chorobowego następuje u chłopców mających ok. 3 lata.

Należy jednak pamiętać, że nie wolno na siłę zsuwać napletka, ponieważ powoduje to u dziecka ból. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. Ignorowanie tego problemu może doprowadzić do stanów zapalnych pod napletkiem, obrzęków i pogrubień, ponieważ utrudniona pozostaje dbałość o higienę w tym miejscu. Pogłębienie stanu zapalnego może prowadzić do zakażenia bakteryjnego, które może zagrażać układowi moczowemu.

Przyczyny

Jak wspomniano istnieje stulejka wrodzona na którą nie mamy wpływu oraz nabyta. Najczęstszą przyczyną wystąpienia stulejki jest patologia budowy napletka. Natomiast stulejka nabyta może być spowodowana np. przez liszaj, czyli choroby polegające na pogrubieniu skóry i wytworzeniu w tym miejscu białawych grudek. Dobrym rozwiązaniem nie jest też siłowe odciąganie napletka, ponieważ może to przyczynić się do bliznowacenia co będzie utrudniało prawidłowe działanie napletka. Kolejnym powodem powstawania stulejki mogą być stany zapalne okolic intymnych oraz nieprawidłowa higiena i pielęgnacja w okresie niemowlęcym. Przyczyną powstania tego schorzenia mogą być powikłania cukrzycowe, ponieważ wysoki poziom cukru w moczu sprzyja rozmnażaniu się bakterii pod napletkiem. Powodem mogą być też przebyte urazy tej części ciała.

Objawy

Głównym objawem jest trudność w oddawaniu moczu- kiedy dziecko odczuwa dyskomfort , ból i pieczenie. Mocz wypływa cienką strużka lub gromadzi się pod napletkiem powodując infekcje i powracające stany zapalne. Powodem do zaniepokojenia powinien być zaczerwieniony kolor prącia.

Jak wygląda wizyta u lekarza?

Konsultacja powinna odbyć się u urologa dziecięcego lub chirurga dziecięcego, który oceni stan napletka oraz wdroży odpowiednie leczenie. Badanie jest krótkie i polega na określeniu stopnia elastyczności napletka oraz stopnia jego zsuwania. Badanie powinno zostać przeprowadzone delikatnie , a lekarz nie powinien używać do tego siły, ponieważ może pogorszyć sprawę zadając dziecku ból oraz powodując powstanie rany. Należy spokojnie odprowadzać napletek do uczucia pierwszego oporu aby nie uszkodzić skóry.

Leczenie

Leczenie stulejki jest konieczne, ponieważ istnieje wiele powikłań. Poza aspektami psychicznymi, kiedy dziecko będzie zamartwiało się tym, że różni się anatomicznie od innych, istnieje szereg  innych powikłań chorobowych. Nieleczona stulejka może powodować m.in. nietrzymanie moczu oraz jak już wspomniano powracające infekcje dróg moczowych. Ponadto może prowadzić do powstania nowotworów stercza, a w przyszłości może uniemożliwić kontakty seksualne.

Jeśli zwężenie nie jest duże oraz nie ma trudności w oddawaniu moczu, możliwe jest leczenie maściami sterydowymi, które pomogą odkleić się napletkowi i przywrócą jego funkcje. Czasem jednak taka kuracja nie przynosi pożądanych efektów i wtedy wskazane jest przeprowadzenie operacji.

Chirurgicznie można wyleczyć stulejkę dwiema metodami: plastyka napletka lub obrzezanie. Wcześniej było konieczne przeprowadzenie tych zabiegów w znieczuleniu ogólnym, co się wiązało z możliwymi powikłaniami. Dzisiaj nie ma takiej konieczności, i zabiegi można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Plastyka polega na poszerzeniu ujścia napletka, aby swobodnie można było go zsunąć z żołędzi.  Wycina się zbliznowaciały obwód, tak aby jego część pozostała i pokryła częściowo lub całkowicie żołądź. Druga metoda czyli obrzezanie polega na całkowitym usunięciu napletka.