Aktualności

Akcje społeczne, zachęcające do robienia badań profilaktycznych, są coraz częściej oryginalne. Wszystkie przebiły jednak artystki Danielle Sepulveres i Maritza Lugo, przedstawiając księżniczki Disneya podczas… wizyty u ginekologa. Czy to przekroczenie kolejnej granicy? Specjaliści ginekolodzy są odmiennego zdania i wspierają projekt.

Trafianie do społeczeństwa poprzez atrybuty kultury masowej nie jest niczym nowym. Także księżniczki Disneya występowały już w różnych rolach. Miały bulwersować bardzo kobiecymi kształtami, a także zmuszać do dyskusji, „występując” bez makijażu. Teraz jednak podjęły bardzo ważny temat ochrony zdrowia. To część kampanii mającej na celu nakłonienie kobiet do profilaktycznych wizyt kontrolnych u lekarza.

Chciałam zwrócić uwagę na profilaktykę zdrowotną kobiet w sposób, który jest kreatywny i skłania do podjęcia dyskusji. Wciąż istnieje ogromne zagrożenie rakiem szyjki macicy, a tymczasem w mediach prędzej można usłyszeć o dniu przybijania piątki, albo światowym dniu ciasteczek – podkreśla Danielle Sepulveres.

Na rysunkach widzimy więc m.in. Bellę podczas badania krwi, gotową do badania ginekologicznego Mulan czy zasięgających porad nt. planowania rodziny Alladyna i Jasminę. Takie wizyty wciąż nie są bowiem wśród nastolatek częste. Mimo tego, że mogą nawet uratować życie. Głównie dlatego, że wokół pierwszej wizyty u ginekologa narosło wiele mitów.

Kto się boi ginekologa?

– Największe obawy przed wizytą u ginekologa mają młode kobiety, idące na pierwszą wizytę. Związane jest to prawdopodobnie z mitami, które pokutują w środowisku nastolatków: rzekomy ból, utrata dziewictwa, krwawienie itp. Takie nieprzyjemne sytuacje w praktyce lekarskiej najczęściej jednak nie mają miejsca – podkreśla Wojciech Marciniak, ginekolog z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Na szczęście ze świadomością starszych kobiet jest znacznie lepiej. Coroczne badanie cytologiczne, wykrywające zmiany w obrębie szyjki macicy, stało się już standardem. Jest to badanie bezbolesne, wykonywane za pomocą miękkich gumowych, bądź plastikowych miniszczoteczek. Takie badanie powtarzane co 12 miesięcy pozwala na wykrycie wczesnych zmian rakowych szyjki macicy, które szybko usunięte dają jak najlepsze rokowania dla pacjentek.

Dlaczego księżniczki Disneya?

Pomysł na wykorzystanie księżniczek Disneya zrodził się potem, jak celebryci ujawniający swoje choroby, spowodowali spory wzrost badań profilaktycznych praktycznie na całym świecie.

Przypadki znanych kobiet, chorujących na raka piersi, upubliczniane w mediach, doprowadziły również do wzrostu zainteresowania kobiet samobadaniem uraz badaniem ultrasonograficznym / mammograficznym gruczołów piersiowych. Dzięki temu zjawisku wzrasta wykrywalność nawet najmniejszych zmian złośliwych w obrębie piersi, przez co i odsetek całkowitych wyleczeń się podnosi – dodaje ginekolog Wojciech Marciniak.

UWAGA: Uruchomiliśmy konsultacje telemedyczne - szczegóły