Ruszyła kolejna wyrazista kampania społeczna, mająca na celu uświadomienie mężczyznom, jak ważne jest profilaktyczne badanie jąder. Każdy może przeprowadzić je samodzielnie i w porę wykryć raka, który w początkowej fazie jest w pełni wyleczalny. Czy młodzi mężczyźni przekonają się do tego dzięki kampanii „Łap jaja”, której nazwa nie pozostawia wątpliwości?
Najczęściej występującym nowotworem wśród młodych mężczyzn wcale nie jest rak płuc, ani często obecny w mediach nowotwór szpiku kostnego. Na mężczyzn do 40. roku życia czycha przede wszystkim rak jąder. Problem w tym, że najczęściej jest bardzo późno diagnozowany.
– Wielokrotnie pozostaje niezauważony, bądź lekceważony przez pacjentów z powodu niewielkich dolegliwości, jakie wywołuje. Najczęstszym objawem jest bezbolesne, wyczuwalne stwardnienie w miąższu jądra. Warto więc pamiętać o regularnym samobadaniu jąder, zwracając uwagę na wszelkie nieprawidłowości w jego budowie. Wykrycie nowotworu na wczesnych etapach rozwoju choroby pozwala na całkowite wyleczenie przy zastosowaniu jedynie zabiegu chirugicznego, unikając przy tym dalszego, trudnego leczenia onkologicznego – podkreśla lek. med. Michał Jung, urolog z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Kampania społeczna http://lapjaja.pl w bezpośredni sposób ma trafić do młodych mężczyzn. Pokazuje w jaki sposób dbać o jądra i badać je, by wykryć niepokojące zmiany. Dzięki lekkiej i zabawnej formie poleca ją coraz więcej osób, a film szybko rozchodzi się w sieci i na portalach społecznościowych. W akcję włączyli się internauci, prezesi firm, dziennikarze i celebryci, a także osoby dobrze znane młodemu pokoleniu z Facebooka, Youtube. Ci ostatni – poszli krok dalej, przygotowując własne filmy promujące:
Samobadanie jest już bowiem coraz częściej stosowane przez kobiety, które chcą uniknąć raka piersi, ale u panów wciąż jest na zatrważająco niskim poziomie.
– Niektórzy lubią pozować, nawet przed samym sobą, na macho, który jest silny, wysportowany i nigdy nie choruje. Pamiętajmy jednak, że to szybko może się zmienić. W codziennej praktyce lekarskiej regularnie spotykam pacjentów, którzy zgłaszają się do nas z chorobami, których nigdy się nie spodziewali. Prawdziwy macho potrafi jednak takie choroby szybko wykryć i zgłosić się do lekarza, by zażegnać problem. To żaden wstyd, a wręcz powód do dumy – zachęca dr n. med. Igor Michajłowski z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
#łapjaja