Nużeniec – czy kiedykolwiek o nim słyszałeś? Skóra człowieka skolonizowana jest przez biliony mikroorganizmów. Mikrobiom pełni wiele istotnych funkcji – chroni przed zakażeniami, stymuluje odpowiedź immunologiczną, oczyszcza skórę z martwych komórek. Niestety czasem dochodzi do zachwiania równowagi flory fizjologicznej, co może poskutkować rozwojem choroby. Tak dzieje się w przypadku choroby skóry określanej jako nużyca. Wywoływana jest przez nużeńca, stawonoga z rodzaju Demodex, który żywi się wydzieliną z gruczołów łojowych ssaków.
Nużeniec – działania zapobiegawcze | |
Dbaj o wzrok – chroń go przed nużeńcem! | Stosuj tusze do rzęs wyłącznie w przeznaczonym do tego terminie! Po otwarciu tuszu do rzęs zanotuj na pojemniku datę otwarcia, dzięki temu będziesz wiedzieć czy produkt stracił ważność. Nie korzystaj z drogeryjnych testerów tuszów i często myj przybory do makijażu. |
Zmieniaj często pościel i ręczniki. | Pościel i ręczniki to idealne środowisko do namnażania się nie tylko nużeńców, ale też innych drobnoustrojów. Pierz je w wysokiej temperaturze – w 60 stopniach C nużeńce giną. |
Używaj jednorazowych ręczników do twarzy. | Dbaj o to szczególnie jeśli zmagasz się z problemem trądziku. Na ręczniku powieszonym w łazience i używanym wielokrotnie mogą namnażać się mikroorganizmy. |
Myj okulary wodą z rozcieńczonym płynem do naczyń. | Okulary zbierają pot i kurz, którego nie da się usunąć wyłącznie przy pomocy ściereczki. |
Wykonuj higienę brzegów powiek. | Dwa razy dziennie przecieraj brzegi powiek chusteczką do tego przeznaczoną lub jałowym gazikiem. |
Dbaj o sztuczne rzęsy w odpowiedni sposób. | Stosuj się do zaleceń kosmetologa, a zabieg wykonuj wyłącznie w profesjonalnych salonach. |
Nie śpij w makijażu. | Przed pójściem spać umyj twarz i zmyj makijaż oczu specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. |
ODEXIM
KOSMETYKI NA NUŻEŃCA Z BOGATĄ KOMPOZYCJĄ NATURALNYCH SKŁADNIKÓW AKTYWNYCHKUP TERAZ
Nużeniec – co to jest?
Nużeniec ludzki jest to gatunek roztocza z rodzaju Demodex. Bytuje na skórze, w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych większości ludzi, nie powodując żadnych objawów. Nużeniec jest elementem flory fizjologicznej naszej skóry. Do rozwoju choroby dochodzi więc najczęściej u osób w immunosupresji lub wtedy gdy nużeńców na skórze jest za dużo. Jako szeroko rozpowszechniony w środowisku patogen, nużeniec przenosi się poprzez przedmioty codziennego użytku, np. szczotki, ręczniki, czapki; może również znajdować się w kurzu. Choroba, zwaną nużycą, najczęściej dotyczy skóry twarzy.
Przyczyny nużeńca
Nużyca jest to choroba skóry, która nie dotyczy wyłącznie osób niedbających o higienę. Owszem, brak higieny może przyczyniać się do jej rozwoju, jednak zarazić nużeńcem można się także w salonie kosmetycznym lub u fryzjera. Szczególnym zagrożeniem są sztuczne rzęsy. Często panie zapominają o higienie sztucznych rzęs w przekonaniu, że mycie popsuje ich wygląd. Jest to duży błąd, który może doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Należy też zwrócić uwagę na higienę w salonie kosmetycznym – czy kosmetyczka korzysta z rękawiczek, czy narzędzia są sterylizowane w odpowiedni sposób.
Nużeniec przenosi się wraz z kurzem, poprzez wspólne przybory higieniczne, np. ręczniki. Z tej przyczyny zagrożone są dzieci, które często korzystają ze wspólnych przyborów, dotykają brudnymi rękami twarzy, przecierają oczy. Szczególnie narażone są też osoby starsze, które ze względu na stan zdrowia mają problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny, a dodatkowo ich układ odpornościowy jest mniej wydajny. Kolejną grupą ryzyka są osoby noszące soczewki kontaktowe lub okulary.
Okularnicy zapominają o myciu okularów, myśląc, że wystarczy przetarcie ich ściereczką. Przetarcie nie usuwa z ich powierzchni chorobotwórczych drobnoustrojów!
Brudne okulary w okolicy oczu są środowiskiem uwielbianym przez nużeńce, które żywią się martwym naskórkiem i łojem. Dotyczy to również okularów przeciwsłonecznych! Natomiast użytkownicy soczewek kontaktowych mają skłonność do dotykania brudnymi rękami powiek, a także zostawiania otwartych pojemniczków na soczewki przez cały dzień. Unoszące się w powietrzu drobinki kurzu i martwego naskórka mogą zawierać nużeńce, które następnie wprowadzane są bezpośrednio do oka.
Nużeniec na twarzy pojawia się najczęściej, ponieważ ma na niej idealne warunki do rozwoju. Jednak może występować też na klatce piersiowej, brzuchu, okolicach intymnych. Powinniśmy wyrobić sobie nawyk niedotykania twarzy brudnymi rękami, nie tylko ze względu na nużeńce, ale także inne patogeny. Nużeniec u psa nie spowoduje zarażenia u człowieka, dlatego nie musimy obawiać się naszych pupili. Nużyca ludzka jest wywoływana przez inny gatunek Demodex, niż ta zwierzęca.
Nużeniec – objawy
Nużyca objawy może przybierać różne, w zależności od umiejscowienia procesu chorobotwórczego. Jednak najczęściej przebieg zakażenia nużeńcem jest bezobjawowy.
Symptomy zakażenia będą gwałtowne i bardziej uciążliwe u osób w immunosupresji, chorujących na AIDS, kobiet w ciąży, alergików, skłonnych do atopii.
Nużeniec w oku początkowo wywołuje objawy związane z zespołem suchego oka – uczucie piasku pod powiekami, suchość, zaczerwienienie. W miarę postępu procesu chorobowego może dojść do zapalenia brzegu powiek, spojówki, dysfunkcji gruczołów łzowego i tarczkowego. Oko spuchnie, będzie zaczerwienione, może pojawić się ropna wydzielina. Taka sytuacja otwiera wrota dla innych patogenów – może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Nużyca powiek nie jest więc banalną dolegliwością, a poważnym zagrożeniem, którego nie wolno bagatelizować. Nużeniec na głowie i skórze objawia się uporczywym świądem, przerzedzeniem włosów, a w ciężkich przypadkach łojotokowym zapaleniem skóry. Tutaj również może dojść do wtórnego nadkażenia bakteryjnego w wyniku czego dochodzi do powstawania blizn i trudnych do zagojenia owrzodzeń.
Jeśli zaś chodzi o miejsca, które najczęściej atakuje nużeniec, objawy na twarzy koncentrują się w obszarach o zwiększonej gęstości gruczołów łojowych, czyli w okolicy skrzydełek nosa, na brodzie, dookoła ust, wzdłuż bruzdy nosowo wargowej
Łatwo pomylić je z trądzikiem różowatym. Przy podejrzeniu tego schorzenia zawsze należy wykonać wymaz w kierunku nużeńca. Skóra zmieniona chorobowo swędzi, piecze, pojawiają się bolesne pęcherze, ropiejące krostki, zaczerwienienia. Świąd nasila się w nocy.
Myślałam, że zwariuję od tych nużeńców. Skóra nieznośnie swędziała i odchodziła płatkami. Trwało to miesiącami. Jakiś czas temu w Internecie natrafiłam na dermokosmetyki Odexim. Nie miały wielu opinii, bo były jeszcze nowością, ale po przeanalizowaniu ich zawartości zdecydowałam się na zakup. Już po pierwszym użyciu odczułam sporą ulgę. Początkowo czułam tylko złagodzenie objawów, z czasem stopniowo zaczęłam dostrzegać zmiany w wyglądzie skóry na lepsze. Obecnie uwolniłam się od problemu całkowicie, nie dokuczają mi żadne objawy i skóra wygląda naprawdę dobrze – mówi pani Halina z Poznania
Nużeniec – leczenie domowe
Nużyca jest to choroba ciężka w leczeniu, a terapia powinna przebiegać pod okiem specjalistów. Obecnie nie ma jednak skutecznego leku na nużeńca. Nużeniec to organizm wielokomórkowy należący do typu stawonogów, dlatego nie zadziałają na niego antybiotyki ani leki przeciwwirusowe. Antybiotykoterapię miejscową można wdrożyć jedynie wtedy, gdy dojdzie do nadkażenia zmian. Pacjentom pozostaje więc nic innego, jak leczenie domowe, które jest uporczywe i długotrwałe. Polega ono na mechanicznym oczyszczaniu twarzy z larw nużeńca i dorosłych osobników przy pomocy czystej pęsety. Oprócz tego wspomagająco można stosować preparaty dostępne bez recepty.
Polecane są kosmetyki zawierające aloes, olejek herbaciany czy mydło siarkowe. Sprawdzą się one szczególnie przy nużycy skóry i włosów
Najwięcej problemów przysparzają jednak nużeńce powiek. Większość specyfików dostępnych w drogeriach nie nadaje się do stosowania w okolicy oczu. Jedynym rozwiązaniem jest mechaniczna eradykacja nużeńców wykonywana codziennie rano i wieczorem aż do całkowitego pozbycia się kłopotu. W trakcie leczenia należy stosować zwiększony reżim sanitarny. Należy jak najczęściej zmieniać pościel (nawet codziennie!), prać ręczniki po każdym użyciu, wyrzucić stare tusze do rzęs, soczewki, materiałowe gumki do włosów, pozbyć się sztucznych rzęs.
Trzeba dezynfekować i myć szczotki i grzebienie i nie dzielić się nimi z innymi domownikami. Zalecane jest częste mycie twarzy na przykład mydłem siarkowym i osuszanie jej jednorazowym ręcznikiem
Najlepiej ograniczyć stosowanie makijażu, a w przypadku nużycy powiek jest to zakazane. W kwestii profilaktyki zasady są podobne, choć odrobinę mniej rygorystyczne. W obu przypadkach absolutnie najważniejszym elementem jest higiena brzegów powiek wykonywana rano i wieczorem.
Higiena brzegów powiek:
- Należy dokładnie umyć twarz, wykonać demakijaż.
- Umyć i zdezynfekować ręce oraz wytrzeć je czystym, jednorazowym ręcznikiem.
- Zastosować ciepły kompres na kilka minut. Pozwoli to oczyścić gruczoły tarczkowe.
- Przeprowadzić delikatny masaż powiek. Powiekę górną masuje się ruchami okrężnymi, a dolną ruchami od wewnątrz do zewnątrz.
- Przemyć brzeg wewnętrzny powiek. Można to zrobić przy pomocy czystego, sterylnego wacika nasączonego solą fizjologiczną lub przy pomocy specjalnych chusteczek do tego przeznaczonych. Na rynku dostępne są chusteczki wskazane do stosowania w nużycy powiek, zawierające aloes, pantenol i substancje działające łagodząco i przeciwzapalnie.
Gdy zmagamy się z problemem, jakim jest nużeniec, leczenie i jego skuteczność zależy przede wszystkim od determinacji pacjenta. Bez zmiany nawyków higienicznych choroba będzie stale nawracać. Konieczne jest zaopatrzenie się w preparaty do stosowania miejscowego, na bazie np. olejku herbacianego, które wspomogą usuwanie nużeńców. Bezwzględnie należy je stosować przynajmniej przez kilka miesięcy, nawet jeśli stan skóry wcześniej ulegnie poprawie – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog w Clinica Cosmetologica.
Kosmetyki na nużeńca
Przy wyborze kosmetyków należy zwrócić uwagę na potrzeby naszej skóry i na miejsce, w którym toczy się proces chorobowy. Nie wszystkie preparaty nadają się do stosowania dospojówkowego. W przypadku oczu powinno się unikać korzystania z substancji tłustych, drażniących, zalepiających powieki, ponieważ utrudnia to eradykację nużeńców. Przed zastosowaniem nowego kosmetyku powinno się wykonać próbę alergiczną, gdyż może dojść do zaostrzenia objawów.
Osoby chorujące na nużycę mają skłonność do stosowania środków mocno drażniących z wysoką zawartością alkoholu i substancji dezynfekujących. Może to jednak nasilać pieczenie i świąd, nadmiernie wysuszać i niszczyć barierę lipidową skóry. Właściwszym wyborem będą preparaty dostosowane do potrzeb wrażliwej skóry, najlepiej bazujące na naturalnych składnikach, które są najdelikatniejsze dla skóry i mają wiele cennych właściwości – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.
Na nużycę skóry zaleca się przede wszystkim stosowanie dermokosmetyków regulujących proces złuszczania naskórka i powstrzymujących łojotok. Pomaga to oczyścić pory skóry z nużeńców. Takimi właściwościami charakteryzują się dermokosmetyki Odexim. Zapewniają doskonałe efekty w zwalczaniu nużycy dzięki użytym w nich licznym składnikom naturalnym – jest ich łącznie aż 19.
Oto przykłady kilku składników aktywnych, zastosowanych w preparatach Odexim:
- olejek z drzewa herbacianego – zawiera substancję zabijającą nużeńca, terpinen-4-ol. Posiada również silne właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne,
- aloes – przyśpiesza regenerację uszkodzonej skóry, koi podrażnienia, zapewnia nawilżenie,
- kwas azelainowy – delikatnie złuszcza skórę oraz reguluje wydzielaniu łoju, usuwając zaskórniki i zapobiegając ich powstawaniu. Przeciwdziała też podrażnieniom,
- ekstrakt z zielonej herbaty – ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwrodnikowe. Normalizuje produkcję sebum i redukuje rumień,
- olej z glistnika – od wieków stosowany w medycynie ludowej do leczenia chorób skóry. Przynosi ulgę, zwalczając świąd i pieczenie, łagodzi podrażnione obszary skóry, hamuje reakcje alergiczne,
- olej rycynowy – działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wygasza stany zapalne. Przeciwdziała wypryskom.
Poszczególne elementy zestawu Odexim uzupełniają się w działaniu. Płyn oczyszczający służy do przemywania skóry w ciągu dnia, umożliwia usunięcie zanieczyszczeń i nużeńców ze skóry. Lekkie, niekomedogenne kremy – na rano i na dzień – zwalczają nużeńce i pielęgnują skórę w ciągu dnia. Nie maskują niedoskonałości, lecz wpływają na ich likwidację poprzez aktywne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, złuszczające. Pasta na noc dba o komfort podczas snu, ograniczając pasożytowi możliwość żerowania na skórze. Usprawnia procesy regeneracyjne, zmniejsza wypryski, zaskórniki i rumień.
W zwalczeniu nużycy bardzo pomogło mi stosowanie preparatów Odexim, o których dowiedziałem się od dermatologa. Kremy fantastycznie zastąpiły mi wcześniej stosowane maści, a płynem kilka razy dziennie przecierałem twarz. Zaczerwienienia i zmiany ropne kompletnie znikły, skóra odzyskała normalny wygląd. Kolejny dowód, że naturalne rozwiązania są najskuteczniejsze – mówi pan Andrzej z Wrocławia
Podsumowanie
Nużyca u ludzi trwa wiele miesięcy i wymaga zintegrowanego podejścia do pielęgnacji. Nie należy pomijać roli, jaką pełnią dobre preparaty dermokosmetyczne – bez odpowiednich środków proces chorobowy może się rozprzestrzenić. Tylko wytrwałość w ich stosowaniu umożliwia zwalczenie nużycy. Najlepszą metodą na zapobieganie nawrotom pozostaje zaś profilaktyka – higiena oczu, rąk, stosowanie kosmetyków wyłącznie w ich okresie ważności, częste zmienianie pościeli i ręczników, dezynfekowanie przyborów do włosów.
ODEXIM
KOSMETYKI NA NUŻEŃCA Z BOGATĄ KOMPOZYCJĄ NATURALNYCH SKŁADNIKÓW AKTYWNYCHKUP TERAZ
FAQ
1. Czym jest nużeniec i jak wygląda jego zwalczanie?
Nużeniec jest roztoczem bytującym na skórze i zajmującym gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe. Jego występowanie u ludzi jest bardzo powszechne, dlatego uznaje się go za element fizjologicznej flory człowieka. W stanach obniżonej odporności organizmu gospodarza, nużeniec zaczyna się gwałtownie namnażać, wywołując objawy chorobowe. Na nużeńca nie ma leków, głównym sposobem na jego pokonanie jest stosowanie preparatów miejscowych, o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i złuszczającym, jak np. dermokosmetyki Odexim.
2. Nużeniec – jakie są najczęstsze przyczyny zarażenia się tym pasożytem?
Na zarażenie narażone są najbardziej osoby nieprzestrzegające higieny i korzystające z przedmiotów używanych także przez inne osoby. Jednak nie tylko – nużeńcem można się zarazić nawet poprzez kurz krążący w powietrzu.
3. Jakie objawy powoduje nużeniec na twarzy?
Objawy nużeńca na twarzy mogą dotyczyć samej skóry, ale czasami obejmują również oczy. Nużeniec na skórze wywołuje stany zapalne, zaczerwienienia, podrażnienia, krostki, pęcherze, świąd, pieczenie. Jeśli pasożyt zaatakuje też oczy, powoduje ich przekrwienie, zaczerwienienie, ropienie, kłucie, opuchliznę. Często towarzyszą mu nadkażenia bakteryjne, np. gradówka, jęczmień.
4. Co powinny zawierać kosmetyki na nużeńca?
Podstawowym składnikiem, który powinien się znaleźć w dobrych preparatach na nużycę, jest olejek z drzewa herbacianego. Ma on wysoką skuteczność w likwidowaniu nużeńca, co wykazano badaniami. Poza tym kwas azelainowy, normalizujący procesy złuszczania i wydzielania łoju, co pomaga usunąć zaskórniki. Warto przyjrzeć się również takim składnikom, jak aloes, olej z glistnika, olej rycynowy i ekstrakt z zielonej herbaty.
5. W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zarażenia nużeńcem?
Przede wszystkim przez ścisłe przestrzeganie zasad higieny, niekorzystanie z przedmiotów dotykanych przez inne osoby, niestosowanie kosmetyków po upływie terminu ich ważności.
Bibliografia
1. Marcinowska Z., Kosik-Bogacka D., Łanocha-Arendarczyk N., Czepita D., Łanocha A., Demodex folliculorum i demodex brevis, w: Pomeranian Journal of Life Sciences Wol. 61, Nr 1 (2015),
2. Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50.
3. R.H.Champion, J.L. Burton, F.J.G. Ebling: Textbook of Dermatology, Wyd.Oxford, Blackwell Scientific Publications, London, Edynburg, Boston, Melburne, Paris, 2006
4. Rusiecka-Ziółkowska J., Nokiel M., Fleischer M.: Demodex – an old pathogen or a new one? Adv Clin Exp Med 2014, 23, 295-298
5. Wesołowska M., Baran W., Szepietowski J., Hirschberg L., Jankowski S.: Demodicidosis in humans as a current problem in dermatology. Wiad Parazytol 2005, 51, 253-256