Poradnie

Poradnia chirurgii dziecięcej

Chirurgiczne leczenie dzieci często diametralnie różni się od leczenia dorosłych. Z tego względu w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku powołaliśmy Poradnię chirurgii dziecięcej, która odpowiada na potrzeby terapii najmłodszych pacjentów. Warto bowiem pamiętać, że wielu metod i zabiegów chirurgicznych, które z powodzeniem wykonywane są u dorosłych, nie można stosować u dzieci.

 

Przez wiele lat pokutowało twierdzenie, że organizm dziecka to w istocie „mały dorosły” i można leczyć go takimi samymi metodami, z zastosowaniem odpowiedniej skali. Zależnej od rozwoju, wieku, a także wagi dziecka. Okazało się to jednak podejściem błędnym. Często wynikało z tego więcej problemów, niż korzyści. Niekiedy nie były one widoczne od razu, ale dopiero po latach okazywało się, że dziecko ma wadę rozwojową, skrzywienia sylwetki czy niemożliwe do cofnięcia schorzenia, które były efektem niewłaściwej i nieprzemyślanej terapii.

 

Dlatego zdecydowaliśmy się na powołanie Poradni chirurgii dziecięcej, w której zatrudniamy nie tylko doświadczonych lekarzy chirurgów dziecięcych, ale również lekarzy innych specjalności, którzy mogą pomóc w diagnozowaniu oraz prowadzeniu terapii wśród dzieci i młodzieży. Mamy specjalistów w zakresie pediatrii, neonatologii czy anatomii dzieci i młodzieży. Współpracujemy ze specjalistami od onkologii dziecięcej, transplantologii, laparoskopii, a nawet chirurgii prenatalnej.

 

Praca z dziećmi wymaga bowiem od lekarza niezwykłej staranności i szerokiej wiedzy. Im młodszy pacjent, tym częściej ma wahania gospodarki wodno-elektrolitowej. Do codzienności w praktyce lekarskiej należą też w tej grupie skoki temperatury. Diagnoza powinna być więc szybka i trafna, by jak najszybciej rozpocząć terapię i nieść pomoc w cierpieniu dziecka.

 

Czym zajmuje się Poradnia chirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

 

Zajmujemy się leczeniem dzieci już od momentu ich narodzin. Wiele wad można już bowiem zdiagnozować nawet u noworodków. Mogą to być wady wrodzone: zarośnięcie przełyku, niedrożność dwunastnicy, niedrożności jelita cienkiego i grubego, zarośnięcie odbytu, przepuklina pępowinowa, przepuklina przeponowa, refluks żołądkowo-przełykowy, wodonercze czy zastawki cewki tylnej. Należy je leczyć jak najszybciej, bo są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale czasami nawet także dalszego życia pacjenta.

 

U noworodków i niemowlaków występuje także szereg innych schorzeń, poczynając od złamań okołoporodowych, które zdarzają się, gdy poród nie przebiega bez zakłóceń. W takim przypadku najczęściej dochodzi do urazu czaszki lub/i nóg oraz rąk. Szybko diagnozuje się także zapalenia kości, przepuklinę pachwinową, guzy krzyżowo-ogonowe oraz urazy wątroby i śledziony, a także  zapalenie jelit (również martwicze).

 

U dzieci diagnozuje się i leczy m.in. przepuklinę oponowo-rdzeniową, wodogłowie, niedrożność dróg żółciowych, torbiele dróg żółciowych, przerostowe zwężenie odźwiernika czy kręcz szyi. Niektóre choroby dotykają natomiast wyłącznie młodych chłopców. To u nich pojawiają się  żylaki powrózka nasiennego, wodniak jądra czy wodniak powrózka nasiennego. Niezwykle częste jest też występowanie stulejki, zdarza się również orchidopeksja i spodziectwo. Wykonujemy również operacje skrętu jądra i przydatków oraz plastykę napletka wraz z obrzezaniem.