Poradnie

Poradnia dermatologiczna dla dzieci Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku to miejsce w którym leczymy wszystkie choroby skóry u dzieci i młodzieży.

Warto pamiętać, że objawy chorób skóry u dzieci są często zupełnie inne, niż u dorosłych. Także dlatego zdecydowaliśmy się powołać zespół lekarzy specjalistów, którzy zajmą się młodymi pacjentami kompleksowo i holistyczne podejdą do opieki nad nimi.

 

Poradnia dermatologiczna dla dzieciJest tak przede wszystkim z powodu tego, że skóra dziecka jest całkiem inna, niż skóra dorosłych. Inne są też jej reakcje na choroby, a także bodźce zewnętrzne. Czasem manifestacje skórne są jednak powodowane przez choroby wewnętrzne, dlatego w naszej poradni jest też specjalista chorób wewnętrznych, który leczy przyczyny zmian. Prowadzimy też stałą współpracę z zespołem dietetyków, bo to, co jemy, równie często ma ogromny wpływ na stan naszej cery.

Leczenie chorób skórnych u dzieci i młodzieży jest też zależne od wieku pacjenta, bo wraz z rozwojem dziecka, zmieniają się także reakcje jego organizmu. To właśnie sprawia, że dermatologia  dziecięca to de facto całkiem inna specjalizacja, niż dermatologia u dorosłych. Wymagane są w niej inne formy terapii, a często u młodych pacjentów nie da się przeprowadzić części zabiegów ambulatoryjnych czy fototerapii.

 

Jakie choroby leczy dermatolog dziecięcy

 

  • Poradnia dermatologiczna dla dzieci to miejsce w którym nasi specjaliści zajmują się chorobami skórnymi, które pojawiają się niezależnie od czynników je powodujących. Mogą to być błędy żywieniowe, ale także uczulenia, czy zmiany wynikające z dojrzewania. Terapia jest niezwykle istotna, bo w przypadku jej zaniechania, albo nieprawidłowego leczenia, podjętego na własną rękę, może dojść do nieodwracalnych zmian. Dermatolog dziecięcy leczy jednak nie tylko trądzik, ale szereg innych chorób, w tym coraz częstsze atopowe zapalenie skóry (AZS).
  • Specyfika stawiania diagnozy przez dermatologa dziecięcego jest całkowicie inna, niż podczas pracy z dorosłymi. Z dzieckiem często – z naturalnych przyczyn rozwojowych – nie można przeprowadzić wywiadu lekarskiego. Nie uzyska się więc bezpośrednich informacji na temat miejsca występowania bólu, czy jego charakteru. Diagnozę opiera się więc przede wszystkim na obserwacji objawów oraz relacji osób trzecich.
  • Rolą naszych ekspertów jest także doradztwo. M.in. w zakresie wyboru codziennych kosmetyków, które będą pasowały do danego typu skóry oraz ograniczające ryzyko ewentualnych uczuleń. Często najważniejsza jest bowiem profilaktyka, zwłaszcza wśród osób, które z różnych przyczyn mogą być w grupach ryzyka zagrożonych zapadnięciem na choroby.

 

Poradnia dermatologiczna dla dzieci Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Z jakimi objawami się zgłosić?

 

Nie można lekceważyć żadnych zmian skórnych u dziecka. Jeśli pojawią się więc u niego jakiekolwiek wypryski, krosty, owrzodzenia, wysypka, a nawet swędzenie, które nawraca – należy jak najszybciej zgłosić się do naszej poradni. Warto uzmysłowić sobie bowiem, że szybkie rozpoczęcie terapii jest często najważniejsze i w wielu przypadkach znacząco zwiększa szanse na sukces terapii. Powinniśmy więc bacznie obserwować skórę dziecka, także w miejscach, które nie są najbardziej wyeksponowane. Lekarz specjalista powinien konsultować także naczyniaki oraz pojawiające się nowe zmiany barwnikowe, czyli tzw. pieprzyki.