Atopowe zapalenie skóry to coraz częściej występująca dolegliwość dermatologiczna. Atakuje głównie małe dzieci, w wieku 3-6 miesięcy. Nazywa się je także świerzbiączką, egzemą atopową oraz wypryskiem atopowym. W związku ze stale rosnącą liczbą zachorowań – także u dorosłych – zdecydowaliśmy się na powołanie miejsca jakim jest Poradnia leczenia atopowego zapalenia skóry w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Z reguły objawy atopowego zapalenia skóry mijają, gdy dziecko skończy 5 lat, ale nie zawsze tak się dzieje. U niektórych osób choroba nie mija i towarzyszy także dorosłym osobom do końca życia.
Liczba chorych stale rośnie, bo dziś wśród dzieci jest ok. 20% chorych na AZS, a jeszcze niedawno była to choroba, która atakowała nielicznych.
Trudno ją leczyć, bo wciąż nie do końca znana jest jej etiologia. Wskazuje się na uwarunkowania genetyczne, alergie obniżające odporność, ale wciąż są to jedynie przypuszczenia, nie znajdujące potwierdzenia w diagnostyce klinicznej. Wśród przyczyn wymienia się również utratę przez skórę bariery ochronnej.]
Poradnia leczenia atopowego zapalenia skóry to miejsce w którym dowiesz się o tym:
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci
W Poradni leczenia atopowego zapalenia skóry zaczynamy od wywiadu lekarskiego. Przeprowadzany on jest najczęściej z rodzicem małego dziecka. Potem następuje wstępna diagnoza zmian skórnych. Najczęściej AZS diagnozuje się w przypadku, gdy wystąpią co najmniej dwa spośród charakterystycznych objawów choroby. Wielce prawdopodobne jest też wystąpienie choroby u dzieci, których rodzice także się z nią zmagali. Jako najczęściej występujące bezpośrednie przyczyny wskazuje się alergię kontaktową, pokarmową lub wziewną.
Kolejnym etapem jest diagnostyka różnicowa oraz obserwacja dziecka. Opiera się ona na eliminacji z diety pokarmów, które mogą powodować alergie. Ogranicza się również kontakt ze zwierzętami i dokładnie sprząta mieszkanie, by usunąć alergeny.
Warto pamiętać, że u dzieci, które nie ukończyły trzech lat, nie można wykonywać testów alergicznych. Ale nie wszystkich. Istnieje możliwość wykonania testów alergicznych z krwi, ale należy pamiętać, że wyniki nie zawsze będą jednoznaczne.
Jak ulżyć dziecku z atopowym zapaleniem skóry
Dobre efekty da przede wszystkim systematyczność. Należy stosować zalecone przez lekarza dermokosmetyki: kremy, maści, które działają bardziej doraźnie. Trzeba też pamiętać o wyeliminowaniu z diety potencjalnych alergenów. Najczęściej alergie wywołują: krowie mleko, czekolada, kakao, truskawki, orzechy, miód, cielęcina, wołowina, niektóre gatunki tłustych ryb czy jajka. Nie oznacza to jednak, że jest to zamknięty zbiór. Może się w nim znaleźć dosłownie wszystko, każdy produkt spożywczy, na który organizm zareaguje w nieprawidłowy sposób.
Chorujący na atopowe zapalenie skóry powinni też krócej się kąpać. Zaleca się, by kąpiel nie trwała dłużej, niż 10 minut i nie odbywała się w gorącej wodzie. Można do niej wlać emolienty (to kosmetyki z naturalnymi lipidami, ograniczające swędzenie). Ubrania powinny być przewiewne, nieprzylegające, najlepiej z naturalnych materiałów, które zapewniają cyrkulację powietrza.