Poradnie

Leczenie chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica

Nieleczone chrapanie to nie tylko permanentne zmęczenie, niewyspanie i irytacja współlokatorów. Może też powodować groźne choroby z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Dlatego warto już dziś zacząć je leczyć. Zwłaszcza, że można zrobić to szybko i skutecznie – za pomocą nowoczesnych metod, stosowanych w Poradni Leczenia Chrapania, działającej pod egidą Centrum Zdrowia Lifemedica.

Chrapanie oraz bezdech senny leczymy wyłącznie za pomocą nowoczesnych metod o potwierdzonym klinicznie działaniu. Dobierane są one indywidualnie, w zależności od przyczyny choroby oraz predyspozycji pacjenta.

Stosunkowo często stosowana jest plastyka podniebienia miękkiego i języczka podniebienia miękkiego za pomocą lasera CO2 i/lub kriochirurgii. To szybki i skuteczny sposób na zmniejszenie migdałków podniebiennych.

– Metoda diatermii radiofalowej pozwala natomiast wykonać plastykę małżowin nosa, co udrażnia nos i przywraca oddychanie przez nos, a to z kolei podnosi skuteczność leczenia operacyjnego chrapania oraz bezdechów – mówi lek med. Dmitry Tretiakow z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Za pomocą lasera CO2 można też wykonać zabiegi kriochirurgiczne w obrębie błony śluzowej warg, jamy ustnej, języka, gardła czy migdałków podniebiennych. Plastyka wędzidełka języka może być wykonana za pomocą  diatermii radiofalowej lub lasera. Są to sposoby zupełnie bezbolesne i bezkrwawe. Gwarantują także efekt kosmetyczny i skuteczność już po pierwszym zabiegu.

Teoretycznie samo chrapanie nie powoduje zagrożenia dla życia pacjenta. Wpływa jednak na rozwój wielu groźnych chorób. Podczas chrapania nie dostarczamy bowiem odpowiedniej ilości tlenu do krwi, co powoduje nieprawidłowe działanie układu krwionośnego, a także niedotlenienie mózgu. Efektem tego jest permanentne zmęczenie, niewyspanie i osłabienie, a w skrajnych przypadkach zawał serca lub udar mózgu.

Co powoduje chrapanie?

Chrapanie jest wynikiem wibracji podniebienia miękkiego. Z powodu zwiotczenia mięśni twarzy, jamy ustnej i gardła podniebienie miękkie obniża się i nie przepuszcza odpowiedniej ilości powietrza. Skoro kanał przepływu jest mniejszy, powietrze przepływa przez niego szybciej, co wprawia w drgania podniebienie. Wtedy właśnie możemy usłyszeć charakterystyczny odgłos chrapania. Mięśnie wiotczeją na skutek działania alkoholu, niektórych leków lub wieku. To przyczyna ok. 80% przypadków chrapania.

Podniebienie miękkie może też się zapaść i całkowicie zablokować przepływ powietrza. Stan ten nazywamy bezdechem sennym i jest on znacznie bardziej groźny dla zdrowia. Niedotlenienie jest bowiem w nim znacznie większe i niepożądane reakcje organizmu następuje o wiele szybciej.

Zwiotczenie podniebienia miękkiego nie jest jednak jedyną przyczyną kłopotów z chrapaniem. Nieprzyjemny dźwięk może występować także jako następstwo polipów, przeziębienia, niedrożności nosa, skrzywienia jego przegrody oraz alergii sezonowych lub ogólnych. Chrapanie u dzieci może pojawić się także na skutek przerostu migdałków podniebiennych i gardłowego. Jego przyczyną bywa też wydłużone podniebienie miękkie i języczek.

Powikłania nieleczonego chrapania

Chrapanie, które towarzyszy nam przez długie lata, może być pośrednią i bezpośrednią przyczyną wielu groźnych chorób. Dlatego bez wątpienia należy je leczyć, by nie doprowadzić do tragicznych skutków. Do najbardziej groźnych dla zdrowia i życia należy zawał serca i udar mózgu.

Często zmiany w organizmie następują powoli i nie są zauważane przez pacjentów. Permanentnie niedotlenienie krwi i mózgu jest jednak stanem, który powoduje nieodwracalne zmiany. Najbardziej łagodne z nich to przemęczenie, bóle głowy i senność podczas całego dnia.

Zapraszamy również na stronę dedykowaną poradni: Leczenie Chrapania i Bezdechów sennych Lifemedica Gdańsk