Poradnie

Poradnia leczenia łuszczycyPoradnia leczenia łuszczycy w Gdańku

Na łuszczycę zachorować może każdy, choć nie jest to choroba zakaźna. Co więcej, do dziś nie wiadomo jak ją wyleczyć, choć znane są sposoby na łagodzenie objawów. Jeśli chcesz ograniczyć je do całkowitego minimum, warto zgłosić się do takiego miejsca jak Poradnia leczenia łuszczycy Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Etiologia łuszczycy wciąż nie została rozszyfrowana. Jest kilka teorii na ten temat, ale nikt jeszcze jednoznacznie nie potwierdził klinicznie przyczyn łuszczycy. Może to być więc choroba autoimmunologiczna, wskazuje się na skłonności genetyczne.

Objawy łuszczycy

Najczęściej pierwsze objawy łuszczycy pojawiają się między 10. a 40. rokiem życia. Zdarzają się jednak także u 70-letnich seniorów. Z reguły objawy manifestują się po infekcjach bakteryjnych lub wirusowych lub w czasie stanów zapalnych w zębach, zatokach i migdałkach. Naskórek staje się grubszy, bo tworzą go martwe komórki, wyglądające jak twarde łuski. Chorzy na łuszczycę przechodzą bowiem przemianę skóry znacznie szybciej niż osoby zdrowe. Gdy u zdrowych regeneracja trwa 26–28 dni, u chorych na łuszczycę nowa tkanka zaczyna powstawać już po czterech dniach.

Najszybciej łuszczycę zauważyć można na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy. Pojawiają się tam czerwone grudki, które są pokryte suchą skórą. Jeśli się ją zdrapie, od razu pojawią się na nich krople krwi, nazywane „krwawą rosą”, albo objawem Auspitza.

Poradnia leczenia łuszczycy Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku, to miejsce w której zatrudniamy nie tylko doświadczonych dermatologów, ale też lekarzy innych specjalności, stosujemy m.in. badanie próbki skóry pod mikroskopem.

Warto bowiem pamiętać, że nawet w połowie przypadków choroba atakuje paznokcie, co nazywane jest objawem naparstkowania. Możne to rozpoznać poprzez niewielkie punkciki w płytce paznokciowej. Poza tym paznokcie łatwiej się łamią, żółkną i rozwarstwiają. Dotyczy to zarówno paznokci rąk, jak i nóg. Rzadko łuszczyca atakuje także stawy. Czasami towarzyszy jej podwyższona temperatura, sięgająca 38°C, a także dreszcze, bóle stawów i pieczenie skóry.

 

Leczenie łuszczycy w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

 

Terapię zawsze zaczyna się od leczenia zewnętrznego. Dopiero w przypadku, gdy nie udaje się powstrzymać jej objawów maściami oraz naświetleniami, wdraża się także leki doustne. Najpierw jednak trzeba usunąć łuskę, ale należy pamiętać, że nie można tego zrobić mechanicznie. Zamiast tego stosuje się preparaty keratoliczne z kwasem salicylowym, a potem nakłada maści. Coraz więcej zwolenników ma fototerapia, czyli naświetlanie skóry.

Podczas leczenia łuszczycy należy też ograniczyć sytuacje stresowe, a także dbać o zdrową dietę. Stres i niewłaściwe żywienie mogą bowiem zaostrzyć objawy łuszczycy.