Na nadciśnienie tętnicze choruje nawet 8 mln Polaków. Wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy i zaczyna leczenie dopiero po groźnych dla zdrowia incydentach lub w wyniku przypadku. Tymczasem podstawowa diagnoza jest stosunkowo łatwa i nie musi jej stawiać specjalista hipertensjolog. Warto jednak jak najszybciej zdecydować się na kompleksowe leczenie w takim miejscu jak Poradnia nadciśnienia tętniczego Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku, by uniknąć groźnych komplikacji: zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności nerek.
Nadciśnieniem tętniczym zajmują się lekarze kilku specjalizacji, między innymi kardiolodzy. Ale najbardziej szczegółowo zajmuje się nim hipertensjolog. To stosunkowo mało znana specjalizacja medyczna, bo bardzo krótko istniejąca. Dopiero od 2006 roku funkcjonuje w szerszej świadomości, gdy na wniosek Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego została wprowadzona przez ministra zdrowia. W Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku mamy oczywiście także specjalistów w tym zakresie, którzy w uzasadnionych przypadkach mogą konsultować diagnozę czy podjęte decyzje na temat terapii, z lekarzami innych specjalizacji. Niekiedy powoływane są też konsylia, które zajmują się najbardziej zawikłanymi problemami medycznymi.
Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak szeroki jest to problem. Według szacunków, z nadciśnieniem zmaga się co trzeci dorosły Polak, a dwa razy tyle jest w grupie ryzyka, która jest narażona na jego wystąpienie. Dlatego tak ważne jest nie tylko szybkie rozpoznanie problemu, ale także jego właściwe leczenie. Jeśli nie będzie optymalne, skończyć się może zawałem serca, udarem mózgu, albo niewydolnością nerek oraz serca.
Kto najczęściej choruje na nadciśnienie tętnicze? Przede wszystkim osoby starsze, które mają nadwagę i otyłość. Sprzyja mu także palenie papierosów, a także stres. Lekarze oceniają, że kolejnym z czynników zwiększających ryzyko choroby, jest egzystencja w zanieczyszczonym środowisku.
Poradnia leczenia nadciśnienia tętniczego i badanie u hipertensjologa
Dlatego tak ważna jest opieka doświadczonego i wysoko wykwalifikowanego hipertensjologa z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. Jego wszechstronna wiedza stanowi bowiem połączenie wielu specjalizacji: od kardiologii, przez nefrologię, po diabetologię oraz choroby wewnętrzne.
Po wywiadzie lekarz ocenia ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz powikłań z nim związanych. Wykonuje niezbędne badania diagnostyczne i podejmuje decyzję o wybraniu adekwatnego w danym przypadku sposobu leczenia. Podejmuje też działania profilaktyczne oraz kontrolne. W tym przypadku niezwykle istotna jest bowiem edukacja pacjenta, który może na własną rękę regularnie mierzyć sobie ciśnienie. Bardzo ważna jest powtarzalność. Nie zawsze trzeba bowiem od razu zgłaszać się do lekarza i bić na alarm. Niepokojące powinny być jednak wyniki przekraczające wartości 129/ 84 mm Hg, przyjęte dla wysokiego prawidłowego ciśnienia krwi. Odchylenie od tych wartości o zaledwie 10 mm Hg zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, a nawet śmierci aż o 30%. Różnica jest więc niewielka, dlatego badania powinny być powtarzane o tej samej porze i możliwie w tych samych warunkach.
Mimo tego, że niemal każdy sam może mierzyć sobie ciśnienie, choroba nie jest diagnozowana u co trzeciego pacjenta. Warto przy tym pamiętać, że jest to najczęściej występująca choroba układu krążenia. Jeśli nie będzie leczona we właściwy sposób – do czego niezbędna jest regularna kontrola lekarska – konsekwencje mogą być bardzo poważne.