Poradnie

Poradnia urologiczna dla dzieciKłopoty urologiczne zdarzają się nie tylko dorosłym. Często dolegliwości i choroby układu moczowo-płciowego dotykają też dzieci. Ze względu na czasami trudny kontakt z najmłodszymi pacjentami, leczenie nie zawsze jest łatwe. Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie takiego miejsca jak Poradnia urologiczna dla dzieci, działającej w oparciu o specjalistów współpracujących z Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Dzieci – podobnie jak dorośli – traktują czasem choroby układu moczowo-płciowego ze wstydem i dystansem. Często nie informują o dolegliwościach swoich opiekunów, czasami nawet zatajając objawy. Dzieci mają bowiem czasem poczucie wstydu, mogą być przekonane, że kłopoty wynikają z ich winy. U najmłodszych trudno też czasem o kontakt i pogłębiony wywiad lekarski – z naturalnych względów rozwojowych.

To wszystko sprawia, że w leczeniu chorób urologicznych u dzieci najtrudniejsze bywa postawienie  diagnozy. Nie zawsze udaje się to szybko zrobić, dlatego postawiliśmy na zatrudnienie doświadczonych specjalistów i wielozakresową diagnostykę, która pozwala na szybkie dobranie indywidualnej terapii, najbardziej skutecznej u konkretnego pacjenta.

Zatrudniamy więc nie tylko urologów, ale też pediatrów czy lekarzy innych specjalizacji. Zajmują się oni kompleksowo wszystkimi chorobami układu moczowo-płciowego. Najczęściej są to stany zapalne oraz infekcje, u małych dzieci częste jest też nietrzymanie moczu, a u starszej młodzieży zdarzają się nawet nowotwory oraz kłopoty z potencją.

Z jakimi problemami do Poradni urologicznej dla dzieci?

Warto reagować od razu, gdy tylko pojawią się objawy chorobowe. Nie można lekceważyć nawet nietrzymania moczu u kilkuletnich dzieci. Coraz częściej zdarza się, że rodzice i opiekunowie bagatelizują ten problem, czekając aż dziecko samo nauczy się prawidłowych odruchów. Nie zawsze jest to jednak możliwe bez pomocy specjalisty, a w efekcie problem się pogłębia. Może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, pośród których ból podczas oddawania moczu jest najmniej groźny.

Ważne jest także obserwowanie koloru moczu dziecka, a także jego zawartości. Jeśli spostrzeżemy w moczu ślady krwi, ropy lub piany, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Podobnie jest w przypadku, gdy mocz zmieni kolor i nie jest to spowodowane diametralną zmianą diety. Trzeba też zwracać uwagę na zmiany w częstotliwości oddawania moczu. Sygnałem alarmowym są też oczywiście wszystkie bóle i obrzęki jąder, prącia i ich bezpośrednich okolic.

Jak przygotować się do wizyty w Poradni urologicznej dla dzieci

Nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, wizyta u urologa jest stresująca. Nawet dla młodzieży i dzieci, które są już nieco starsze. By zmniejszyć stres związany z wizytą u lekarza specjalisty, warto się do niej przygotować. Przede wszystkim trzeba opowiedzieć dziecku o celu oraz konieczności wizyty. Wytłumaczyć czym zajmuje się lekarz, po co przeprowadza badania i na czym one polegają.

Można też pomóc lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy, co pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia. Zrobimy to zabierając na wizytę wszystkie wyniki badań: moczu, krwi, USG. Należy też spisać brane ostatnio leki oraz objawy choroby. Każda informacja pozwoli lekarzowi mieć lepszy ogląd sytuacji, a to z kolei wpłynie na skuteczność i długość zindywidualizowanej terapii.