Specjalizacje

Alergię najczęściej powodują mechanizmy immunologiczne, które sprawiają, że organizm w nietypowy i często niepotrzebny sposób reaguje na zwykły czynnik, który mu nie zagraża. Mimo tego próbuje zneutralizować i wydalić go z organizmu. Może to objawiać się w postaci kataru, wysypki, łzawienia oczu, a nawet skurczy oskrzeli. Potwierdzono przypadki – choć rzadkie – gdy alergia powodowała wstrząs anafilaktyczny i zgon.

Na alergie choruje coraz więcej osób. Co kilka lat notuje się podwojoną liczę chorych. Według szacunków, nawet połowa Polaków może mieć alergię. Na astmę choruje natomiast już ponad 4 mln Polaków. Objawy są coraz bardziej groźne, bo zwiększa się też liczba alergenów, których obecnie jest kilkadziesiąt tysięcy. Główną przyczyną alergii są roztocza kurzu w domu, a także pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze.

Diagnoza i metody leczenia alergii

Najczęściej alergie nie są groźne dla zdrowia, ale ich uciążliwość sprawia, że trudno z nimi normalnie żyć. Najpierw jednak trzeba poznać ich źródło. Podstawową metodą jego określenia są testy skórne, które wykonuje się poprzez nałożenie na skórę alergenu i nakłucie. Jeśli pojawi się bąbel o określonej średnicy, może to być oznaka alergii. Taki test ma sporą wartość w przypadku badania alergii wziewnych, ale znikomą przy alergiach pokarmowych. Dlatego niekiedy lepiej przeprowadzić badanie krwi, w której szuka się wysokiego stężenia IgE.

Podstawową metodą leczenia alergii jest immunoterapia, czyli popularne odczulanie. Jednocześnie stosuje się leki, które zmniejszają objawy alergii, a nawet całkiem je wykluczają. Należy też usunąć alergen ze swojego mieszkania, miejsca pracy czy przebywania i unikać go jak najczęściej.

Objawy alergii

Objawy alergii zależą od jej rodzaju i przyczyny. Najczęściej alergia objawia się na konkretnym narządzie, zespole komórek lub tkanek. Często atakują nos w postaci nieżytu, albo zapalenia śluzówki; oczy – występuje łzawienie, zapalenie spojówki; skórę, powodując wysypki, bąble i świąd; drogi oddechowe, co przejawia się świszczącym oddechem, dusznościami; a także drogi pokarmowe, powodując nudności i biegunki. Przy alergii na jad pszczół, os czy szerszeni z reguły występuje niewydolność oddechowa, albo zapaść układu krążenia, co może doprowadzić nawet do zgonu.