Lekarz chorób zakaźnych musi być przede wszystkim dobrym internistą. Przyjmujący w Centrum Zdrowia lekarze chorób zakaźnych są też specjalistami z zakresu neurologii, a także wakcynologii. Muszą bowiem zajmować się diagnostyką i leczeniem wszystkich zakażeń wirusowych i bakteryjnych, neuroinfekcji, chorób spowodowanych przez pasożyty, grzybic głębokich i układowych, a także zakażeń HIV. Zajmuje się też leczeniem chorób tropikalnych, spotykanych podczas epidemii, pandemii, a nawet skutków bioterroryzmu.
Z jakimi objawami zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych
Zazwyczaj objawy infekcji organizmu są bardzo podobne. To gorączka połączona z silnym poceniem się w nocy, kaszel, biegunka, zawroty głowy, osłabienie, a czasami nawet utrata przytomności. Zakażenie organizmu objawia się też żółtaczką, wykwitami na skórze czy bólami w klatce piersiowej. Objawy zawsze zależą od tego, jaki organ został zaatakowany zakażeniem. Może to być skóra, drogi oddechowe, układ pokarmowy, moczowy, a nawet zapalenie mięśnia sercowego lub wsierdzia. Do lekarza chorób zakaźnych można też zgłosić się z objawami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, chorobami wenerycznymi i obniżeniem odporności.
Wiele chorób zakaźnych może zakończyć się groźnymi powikłaniami. Należą do nich ospa wietrzna, różyczka, odra i świnka, które lepiej przebyć w młodym wieku. Osoby dorosłe z reguły znoszą je ciężej, trudniej też je zdiagnozować – ze względu na niecharakterystyczne objawy. Pomóc mogą oczywiście badania diagnostyczne – immunologiczne, serologiczne i molekularne.
Najczęściej spotykane choroby zakaźne to m.in. grypa, żółtaczka, ospa, opryszczka, świnka, różyczka, odra, angina, kiła, półpasiec, mononukleoza i AIDS. Z reguły zarażamy się od innych osób, ale drobnoustroje chorobotwórcze roznoszone są też przez owady: muchy, komary czy kleszcze.