Skóra dziecka ma nawet nieco odmienną budowę od skóry dorosłego człowieka. Nic więc dziwnego, że inaczej reaguje na bodźce zewnętrzne, a także wewnętrzne. Objawy skórne są bowiem często manifestacją chorób wewnętrznych, więc dermatolog musi też posiadać dogłębną wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych oraz dietetyki.
Skóra dziecka zmienia się wraz z jego rozwojem. Właśnie z powodu dojrzewania wiele chorób ma całkowicie inne objawy u dzieci, niż u dorosłych. Z tego powodu stosuje się również inne formy terapii, bo u najmłodszych nie zawsze da się przeprowadzić np. zabiegi ambulatoryjne lub standardową u dorosłych fototerapię.
Specjalista dermatolog dziecięcy pomaga w leczeniu zmian alergicznych na skórze, które wynikają między innymi z niewłaściwej diety, ale też z powodu uczuleń. Często też pomaga w leczeniu trądziku młodzieńczego, atakującego dojrzewającą młodzież. Dzięki temu można uniknąć nie tylko czasowych, ale też i trwałych zmian, bo nieleczony, albo leczony nieprawidłowo trądzik może być przyczyną powstania blizn oraz przebarwień skóry. U dzieci coraz częściej diagnozuje się również atopowe zapalenie skóry.
Największym problemem w pracy dermatologa dziecięcego, a także różnicą w porównaniu do dorosłych (poza odmiennymi objawami) jest fakt, że małe dziecko nie potrafi przekazać lekarzowi konkretnych informacji o natężeniu dolegliwości oraz ich charakterze. Diagnoza opiera się więc nie na wywiadzie, ale praktycznie tylko i wyłącznie na obserwacji dolegliwości oraz objawów.
Pamiętajmy również, że dermatolog dziecięcy doradzi jakie kosmetyki dobrać do codziennej pielęgnacji danego typu skóry, poradzi czego używać do kąpieli i jak unikać uczuleń. Pomoże również ustalić przyczynę choroby, której skórna manifestacja może być tylko skutkiem.
Z jakimi objawami zgłosić się do dermatologa dziecięcego
Do dermatologa dziecięcego warto udać się w każdym przypadku, gdy występują zmiany skórne u dziecka. Nieuzasadnione i powracające swędzenie powinno być również alarmujące. Trzeba pamiętać, że często szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii jest kluczowe dla osiągnięcia końcowego sukcesu. Należy zwracać uwagi na zmiany skórne w postaci przebarwień, krost, plam, rumieni, pęcherzyków guzków czy grudek. Niebezpieczne mogą być również naczyniaki.