Specjalizacje

Cukrzycy z pewnością nie można bagatelizować i już po pierwszych objawach, albo nawet przy podejrzeniach tej choroby, należy zgłosić się do lekarza. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana cukrzyca pozwala bowiem na życie praktycznie na tym samym poziomie, co ludzie całkowicie zdrowi, a niedogodności będą całkowicie minimalne. Trudno bowiem do nich zaliczyć zdrową dietę i okresowe badania krwi.

Diabetologia to jednak nie tylko terapia chorych na cukrzycę. Często choroba wykryta późno wiąże się z groźnymi powikłaniami, których leczeniem także zajmuje się diabetolog, sprawujący kompleksową opiekę nad chorym. W Centrum Zdrowia Lifemedica do zespołu konsultacyjnego może on włączyć także innych specjalistów – w zależności od charakteru schorzenia dodatkowego oraz jego poziomu zaawansowania. Cukrzyca wykryta odpowiednio wcześnie jest natomiast łatwa do zatrzymania – objawy choroby nie będą występować, a jej postęp zostanie zahamowany tylko dzięki farmakoterapii i odpowiednio dobranej diecie. W przeciwnym wypadku konieczne może być nawet szpitalne wyrównywanie poziomu cukru we krwi.

Kiedy zgłosić się do diabetologa

Najbardziej zaawansowanym objawem, który jest bardzo niebezpieczny, jest tzw. stopa cukrzycowa. To stan, który może doprowadzić do nieodwracalnej deformacji, a nawet martwicy stopy. Nie wolno do niego dopuścić, więc lepiej zadbać o profilaktykę nawet w początkowych fazach cukrzycy. Objawy wskazujące na to, że możesz mieć cukrzycę, to wzmożone pragnienie, zmęczenie i osłabienie, kłopoty ze wzrokiem, a także wielomocz. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem diabetologiem, który dokona rozpoznania i w razie potrzeby niezwłocznie wdroży odpowiednią terapię.