Specjalizacje

Endokrynologia dziecięca to specjalizacja medyczna zajmująca się m.in. wahaniami poziomu hormonów męskich i żeńskich u dzieci i młodzieży, u których następuje gwałtowny wzrost, mogący prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej. W zakres jej zainteresowań wchodzi m.in. zahamowanie wzrostu. Jeśli więc dziecko przestało rosnąć, albo rośnie zdecydowanie wolniej od rówieśników, warto zwrócić się z tym problemem do endokrynologa pediatrycznego.

Tzw. niskorosłość wynika bowiem najczęściej ze zbyt małej ilości hormonu wzrostu lub braku receptora dla tego hormonu. Najczęściej wynika to z uwarunkowań genetycznych. Mogą ją jednak powodować także przebyte wcześniej przewlekłe choroby. Niskorosłość, za którą odpowiadają zaburzenia hormonalne to brak nie tylko hormonu wzrostu (GH), ale też hormonu IGF-I.

Podstawowym objawem tej przypadłości jest oczywiście niski wzrost, ale też większa masa tłuszczowa ciała, mała żuchwa ze stłoczonymi zębami oraz niedorozwój środkowej części twarzy. Może występować też niedocukrzenie, czyli hipoglikemia. Chorobę trzeba jak najszybciej zdiagnozować i zacząć podawać hormon wzrostu w zastrzykach. Ważny jest czas, bo im szybciej rozpocznie się kurację, tym większe są szanse na to, że będzie ona skuteczna i dziecko osiągnie średni wzrost. W chwili obecnej najbardziej skuteczny jest tzw, lek biopodobny, czyli rekombinowany hormon wzrostu.

Do endokrynologa dziecięcego z otyłością?

Coraz częściej endokrynolog dziecięcy leczy też otyłość u dzieci. Zmora XXI wieku jest rosnącym problemem rozwiniętych państw, do których Polska także należy. Dlatego mamy coraz więcej otyłych dzieci i nastolatków, które zmagają się z powikłaniami, wynikającymi ze zbyt dużej wagi ciała. Należą do nich m.in. cukrzycy typu 2 i zespół metaboliczny, którym nazywamy otyłość brzuszną, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz małą zdolność do metabolizowania glukozy, czyli inaczej insulinoodporność. Może to prowadzić nawet do chorób wieńcowych, więc warto wykonać niezbędne badania, by pozbyć się wszelkich podejrzeń i wdrożyć zalecenia, które pozwolą obniżyć wagę dziecka.