Specjalizacje

Konsultacji z zakresu hepatologii mogą udzielać specjaliści chorób zakaźnych oraz gastroenterolodzy, którzy mogą prowadzić poradnie hepatologiczne. Specjaliści chorób zakaźnych zajmują się natomiast głównie wirusowym zapaleniem wątroby.

Wiele chorób wątroby – także przewlekłych – przebiega całkiem bezobjawowo. Często pacjent dowiaduje się o nich, gdy zaczynają występować groźne powikłania. Czasami są one już niestety nieodwracalne. Dlatego tak bardzo istotna jest jak najwcześniejsza diagnoza, która pozwoli w porę zahamować postępy choroby i rozpocząć terapię. Może to uratować nie tylko zdrowie, ale nawet życie.

Hepatolog może zastosować taką farmakoterapię, że przewlekła choroba wątroby nie będzie miała żadnego wpływu na jakość życia. Nie obniży jej, jednocześnie chroniąc przed skutkami ubocznymi i powikłaniami. W Centrum Zdrowia Lifemedica zapewniamy opiekę na najwyższym poziomie, podążając za trendami hepatologicznymi rozwijających się badań naukowych i medycznych w tym zakresie. Pacjent zyskuje więc pełną wiedzę na temat swojego schorzenia, może też poznać możliwe sposoby jego wyleczenia. Decyzja zawsze podejmowana jest wspólnie, bo jest uwarunkowana wieloma indywidualnymi czynnikami. Wszystkie zalecenia muszą być bowiem w pełni akceptowane i wdrażane przez chorego, który musi rozumieć istotę zaburzeń i wiedzieć dlaczego są leczone w wybrany sposób.

Jakie choroby leczy hepatolog?

Do specjalisty chorób wątroby można zgłosić się z wszystkimi dolegliwościami tego narządu, które nie wymagają leczenia operacyjnego. Z pewnością sygnałem alarmowym są nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych. Lekarz tej specjalności zajmuje się też chorobami infekcyjnymi: ostrym i przewlekłym zapaleniem wątroby (HBV, HCV, HAV) oraz zapaleniem wątroby o etiologii EBV, CMV. W zakresie jego wiedzy i umiejętności leczenia leżą także choroby genetyczne: choroba Wilsona, hemochromatoza oraz choroby autoimmunologiczne, jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Zajmuje się też pierwotną marskością żółciową (PBC), pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych (PSC) i wszystkimi chorobami wynikającymi z nadużywania alkoholu oraz otyłości. Należą do nich: alkoholowa choroba wątroby (ALD), niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), marskość wątroby, zapalenia wątroby. Wraz z onkologiem i chirurgiem może też leczyć guzy wątroby i raka wątrobowo-komórkowego.