Specjalizacje

Stanami chorobowymi końcowego odcinka układu pokarmowego zajmuje się proktologia.

Jakie choroby leczy proktolog?

  • rak jelita grubego i inne nowotwory;
  • ropnie, szczeliny i przetoki okolic odbytu;
  • hemoroidy;
  • choroby zapalne przewodu pokarmowego;
  • krwawienia z odbytu;
  • nietrzymania gazów oraz stolca.

Diagnostyka proktologiczna

Wizyta u proktologa w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku zaczyna się od szczegółowego wywiadu lekarza z pacjentem. Na jego podstawie można ustalić dolegliwości oraz objawy ewentualnych chorób. Następnie wykonuje się badanie per rectum (czyli badanie odbytu palcem). Zazwyczaj wystarcza to do oceny stanu zwieraczy, czy zlokalizowania ewentualnych guzów.

Wykonuje się także anoskopię, czyli badanie wziernikiem, który umieszcza się w kanale odbytu, by obejrzeć błonę śluzową. Może ono wykazać ślady krwi, która zazwyczaj pochodzi z guzków krwawniczych. Zdarza się jednak, że mimo obecności krwi są one małe, co zazwyczaj skłania lekarza do wykonania rektoskopii.

To badanie wykonuje się poprzez wprowadzenie do od odbytnicy rurki o długości 30 cm, która pozwoli na obejrzenie badanych miejsc. Możliwe są także bardziej inwazyjne badania, jak sigmoidoskopia, która pozwala na  obejrzenie jelita grubego do 60 cm, albo kolonoskopia, pozwalająca na badanie całego jelita grubego, sięgającego 1,5 m. Giętki fibroskop umożliwia usunięcie polipów, pobranie wycinków do dalszych badań diagnostycznych, a przede wszystkim wykrycie chorób we wczesnej fazie, co znacząco wpływa na szanse ich wyleczenia – zwłaszcza nowotworów.

Przed wizytą u proktologa – jak się przygotować do wizyty u proktologa?

Do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najważniejsze jest przełamanie strachu czy irracjonalnego wstydu i jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza specjalisty w przypadku niepokojących objawów. Na pewno należy do nich krwawienie z odbytu, a także ból w jego okolicy. Zwłaszcza jeśli jest nawracający i nie został spowodowany urazem mechanicznym.

Większość używanego przez proktologów sprzętu jest jednorazowa. Nie ma więc możliwości zarażenia się jakąkolwiek inną chorobą. Można natomiast zapobiec dolegliwościom zanim staną się groźne dla zdrowia, a nawet życia.