Specjalizacje

Urologia dziecięca zwraca znacznie większą uwagę na chirurgię noworodkową. Chodzi przede wszystkim o wady wrodzone, z którymi mogą poradzić sobie specjaliści. W Centrum Zdrowia Lifemedica skupiamy się przede wszystkim na jak najszybszym postawieniu trafnej diagnozy, by rozpocząć leczenie i wdrożyć odpowiednio skuteczną terapię.

Z czym do urologa dziecięcego?

Urolog dziecięcy skupia się na pomocy noworodkom z wadami przeszkodowymi, dzieciom z zaburzeniami różnicowania płci, zespołem wynicowania i wierzchniactwa, wadami przetrwałej zatoki moczowo-płciowej i kloaki, zdwojeniami dróg moczowych czy neurogenną dysfunkcją pęcherza.

Korzysta przy tym z najnowszych rozwiązań, które znajdują codzienne zastosowanie i nie tylko ułatwiają pracę, ale ograniczają też inwazyjność, co przy małych pacjentach jest nie do przecenienia. Zabiegi laparoskopowe czy leczenie endoskopowe to tylko niektóre z nich. Szybki rozwój nauki pozwala między innymi na diagnozę dziecka, które jeszcze się nie narodziło. Dzięki temu można przygotować się do odpowiedniego zabiegu i przeprowadzić go już u noworodka.

Zabiegi i sposoby leczenia wykonywane przez urologów dziecięcych w Centrum Zdrowia Lifemedica

Najczęstsze są wady układu moczowo-płciowego. Mogą to być skomplikowane wady steku, ale też zdwojenia górnych i dolnych dróg moczowych czy wady zaporowe. Zdarza się także zrośnięcie pochwy, zdwojenie narządu rodnego czy inne wady z zakresu ginekologii dziecięcej. Do stosunkowo częstych schorzeń należy też zaburzenie różnicowania płci. U dziewczynek występuje wrodzony przerost nadnerczy i nie ma nic wspólnego ze zmianą płci, które można przeprowadzić u dorosłych.