Urolog leczy wszystkie choroby układu moczowo-płciowego. Począwszy od stanów zapalnych i infekcji, przez nietrzymania moczu, po impotencję oraz nowotwory. Do lekarza tej specjalności mogą zgłaszać się kobiety i mężczyźni. Najczęściej jednak pacjentami są mężczyźni, bo w ich przypadku układ moczowy pokrywa się częściowo z układem płciowym, co sprawia, że urolodzy leczą też np. impotencję. Do zakresu ich działań należy także leczenie pęcherza, nadnerczy, moczowodów oraz chorób nerek.
Przygotuj się do wizyty u urologa
Dla wielu pacjentów jest to wizyta stresująca i w związku z tym zapominają o tym, by odpowiednio się do niej przygotować. A jest to niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, która pozwoli zacząć szybkie i przede wszystkim skuteczne leczenie. Należy zabrać ze sobą wyniki badań: moczu, krwi, wykonane USG, ale także pamiętać jakie leki były ostatnio stosowane i w jaki sposób objawia się choroba. Wiele cennych informacji lekarz może bowiem uzyskać wyłącznie od pacjenta. W niektórych przypadkach niezbędne będą nawet notatki, które pozwolą stwierdzić jak często dochodzi do zaburzeń. Im więcej informacji uda Ci się zgromadzić, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednią terapię.
Z jakimi problemami do urologa?
Do lekarza tej specjalności należy zgłosić się w przypadku nietrzymania moczu, ale także wtedy, gdy jego oddawanie jest bolesne. Należy też obserwować zmiany jego koloru i zawartości. Jeśli w moczu regularnie zaczyna pojawiać się krew, ropa, piana, albo zmieni się jego kolor, także warto odwiedzić urologa. Istotne są także zaburzenia w częstotliwości jego oddawania, a także uczucie parcia na pęcherz i nie wynikające z niego oddawanie moczu. Niepokojącym sygnałem powinny być też wszystkie bóle i obrzęki jąder oraz prącia.