Specjalizacje

Wenerologia jest specjalizacją lekarską wraz z dermatologią, czyli każdy dermatolog ma też przygotowanie wenerologiczne. W Centrum Zdrowia Lifemedica zatrudniamy jednak lekarzy, którzy specjalizują się w swoich zagadnieniach, dlatego stworzyliśmy dwie poradnie, które ściśle ze sobą współpracują, wspierając się fachową wiedzą i kompetencjami w niektórych przypadkach.

 

Rejestracja do specjalisty wenerologa pod numerem:

☎ +48 794 421 332

 

Zazwyczaj wenerolog zajmuje się bowiem schorzeniami, które są spowodowane przez wirusy, bakterie, grzyby oraz pasożyty. Wirusy wywołują m.in. opryszczkę, AIDS (wirus HIV), brodawczaka (wirus HPV), kłykciny kończyste, białaczkę z komórek T (wirus HTLV) czy mononukleozę. Bakterie są natomiast przyczyną kiły, rzeżączki, chlamdiozy i czerwonki. Grzyby powodują kandydozę, drożdżycę i grzybicę, a pasożyty świerzb, amebiozę, pełzakowicę, rzęsistkowicę oraz wszawicę łonową.

Kiedy odwiedzić wenerologa?

Jeśli zauważymy niepokojące objawy na narządach płciowych, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Nie ma co zwlekać, bo nie leczone choroby weneryczne mogą powodować wiele komplikacji, w tym bezpłodność. Mogą być groźne nie tylko dla życia, ale i zdrowia. Nie warto więc odkładać tego na później, walczyć ze wstydem czy czekać aż „samo przejdzie”. Praktycznie nigdy nie ma na to żadnych szans.

Do najważniejszych objawów chorób wenerycznych należą zmiany skórne na narządach płciowych. Mogą to być krosty, wypryski, zaczerwienienia, złuszczenia skóry, owrzodzenia, ale także intensywne swędzenie lub ból. Niepokojące są też zmiany w zapachu oraz inne, niż zazwyczaj wydzieliny. Nie można lekceważyć także chorób wenerycznych partnera i nawet jeśli u nas jeszcze żadnych objawów nie ma, należy umówić się na wizytę kontrolną u wenerologa, by poznać możliwości profilaktyki lub rozpocząć leczenie choroby, która już jest, ale jeszcze nie daje żadnych objawów.