Aktualności

W niedzielę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. W Polsce tego dnia świętować nie będzie ok. 30-40% dorosłego społeczeństwa, bo tyle osób pali papierosy w naszym kraju. Wbrew wielu rozpowszechnionym w internecie artykułom, a nawet kalkulatorom, nie można dokładnie określić o ile skraca życie jeden papieros. Wiadomo jednak, że palacze żyją krócej – średnio o ok. 10 lat.

„Palę, bo lubię” – możemy bardzo często usłyszeć od osób, które nie potrafią wygrać z nałogiem. Każdy słyszał mnóstwo podobnych usprawiedliwień: papierosy uspokajają, odstresowują, pozwalają na utrzymywanie kontaktów towarzyskich i td. Ilu palaczy, tyle wymówek. Fakty są jednak druzgocące.

Wprawdzie nie możemy powiedzieć wprost, że każdy papieros skraca życie np. o 18 minut, ale w medycynie posługujemy się pojęciami prawdopodobieństwa i ryzyka. U palaczy ryzyko zgonu na choroby wieńcowe czy nowotworowe jest olbrzymie – podkreśla dr n. med. Ewa Świerblewska, specjalista kardiolog z gdańskiego Centrum Zdrowia Lifemedica.

Ryzyko to postanowili obliczyć amerykańscy eksperci z centrum White River w stanie Vermont. Po przeanalizowaniu grupy kontrolnej wyszło im, że ryzyko zgonu palącego 55-latka jest takie samo, jak u starszego o dziesięć lat mężczyzny, który nigdy nie palił. Niewiele mniejsza różnica była u kobiet.

Jeśli dodamy do tego statystyki medyczne z Polski, można być już zaniepokojonym. 30-40% dorosłej populacji to nałogowi palacze, najczęściej wypalający co najmniej paczkę papierosów dziennie. 70% dorosłych ma natomiast nadwagę lub otyłość, a 30-40% nadciśnienie, często wcale nie leczone.

Te wszystkie czynniki ryzyka łączą się i wynika z nich, że palacze mogą chorować nie tylko na nowotwory, ale też chorobę wieńcową, choroby naczyń obwodowych, udar czy nadciśnienie tętnicze. Trzeba regularnie się badać, a najlepiej po prostu przestać palić, bo jest mnóstwo potwierdzonych naukowo dowodów na to, że palenie to powolne zatruwanie własnego organizmu – podkreśla dr n. med. Ewa Świerblewska, specjalista kardiolog z gdańskiego Centrum Zdrowia Lifemedica.

Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa, który obchodzimy w niedzielę to więc doskonała okazja do tego, by w końcu rzucić palenie. I zacząć planować dodatkowe 10 lat życia.