Zabiegi

Kriochirurgia pozwala zniwelować wielkość migdałków, których przerost może być przyczyną chrapania i bezdechu sennego. Dzięki temu zabiegowi migdałki nie zostaną całkowicie usunięte, a bezboleśnie i bez uronienia nawet jednej kropli krwi, zmniejszy się ich objętość. Kryptoliza kriochirurgiczna pozwala też na pozbycie się resztek jedzenia, które osadzają się w kryptach migdałków, powodując przewlekłe zapalenia i nieprzyjemny zapach z ust.

Kriochirurgia jest całkowicie bezbolesna. Nawet po zabiegu pacjenci nie uskarżają się na ból. Większość z nich odczuwa przez pierwsze dni pewien rodzaj dyskomfortu, ale z dnia na dzień jest on coraz mniejszy i nawet na początku nie jest tak dokuczliwy, by konieczne były jakiekolwiek leki przeciwbólowe. Zabieg jest też całkowicie bezkrwawy.

Dzięki kriochirurgii migdałki można znacznie zmniejszyć, a przy pomocy kryptolizy spłycić ich krypty, a także oczyścić je z resztek pokarmu, które czasem tam zalegają. Powodują one bowiem zapalenia oraz nieprzyjemny zapach z ust. Po spłyceniu, podobne problemy nie powinny już powracać.

Kriochirurgia – leczenie zamrażaniem

Kriochirurgia popularnie nazywana jest zamrażaniem lub leczeniem zimnem. W gruncie rzeczy na tym bowiem właśnie polega, ale kluczowe jest dobranie odpowiedniej dawki zimna. Dzięki temu da się również wyzwolić reakcję immunologiczną organizmu. Odpowiednio niska temperatura sprawia, że migdałki zostają pobudzone do wzmożonej pracy. Osiąga się więc podwójny efekt – nie trzeba ich wycinać, a jednocześnie można „zmusić” do naturalnego działania. Taki efekt osiąga się już nawet po jednym zabiegu. Kriochirurgia świetnie sprawdza się w leczeniu chrapania oraz bezdechów sennych, które występują z powodu przerostu migdałków podniebiennych.

Kriochirurgia doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy w światowej medycynie, które obecnie dążą do przekonania, że przerośnięte migdałki powinny być wycinane tylko w wyjątkowych przypadkach. Dzięki kriochirurgii udaje się je zachować, ale jednocześnie osiągnąć zadowalający efekt medyczny w postaci zmniejszenia ich objętości, zahamowania wzrostu i zachowania ich ochronnych właściwości.

Leczenie chrapania – cennik

Sprawdź cennik lub zadzwoń

Komentarz lekarza

dr hab. n. med. Dmitry Tretiakow
poradnia laryngologiczna

Pacjenci z przerostem migdałków podniebiennych nie zawsze wymagają wycięcia migdałków w całości. Przy określonych wskazaniach wystarczającym jest podcinanie (tonsilotomia) lub częściowa destrukcja (za pomocą lasera CO2 lub kriochirurgii) migdałków podniebiennych. Dotyczy to grupy pacjentów, u których przerost migdałków powoduje chrapanie, bezdechy podczas snu lub spłycenie oddechu podczas snu, a także pacjentów z gromadzeniem się resztek pokarmów w kryptach migdałków, co może doprowadzać do nieprzyjemnego zapachu z ust.