Laserowe usuwanie żylaków w Gdańsku
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny, który w połączeniu z prawidłową diagnostyką minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Skuteczność tego rodzaju interwencji oceniana jest na około 95%. Metoda wykorzystuje innowacyjną technologię, polegającą na wprowadzeniu do żyły włókna laserowego.
Kiedy widać efekty zabiegu laserowego usuwania żylaków?
Wiązka ciepła wytwarzana przez laser natychmiast zamyka nieszczelną żyłę, co skutkuje jej stopniowym wchłonięciem przez organizm w ciągu kilku następnych tygodni lub miesięcy.
Umów konsultację z chirurgiem naczyniowym: +48 794 795 738
Jak wygląda zabieg laserowego usuwania żylaków?
W trakcie zabiegu żylaków laserem, w zależności od rozległości widocznych naczyń, pacjent zwykle przebywa w gabinecie od 30 minut do godziny. Podczas interwencji stosowane jest miejscowe znieczulenie, co przyczynia się do maksymalnego komfortu pacjenta.
Każdy, kto decyduje się na ten typ zabiegu, musi wiedzieć, że należy później przez jakiś czas przestrzegać pewnych zasad.
Zalecenia przed zabiegiem – ustalane po wyznaczeniu terminu zabiegu:
- na 12 godzin przed planowanym przyjściem na zabieg do gabinetu wykonanie iniekcji podskórnej heparyny drobnocząsteczkowej w dawce zleconej wcześniej przez operatora – jako profilaktyka przeciwzakrzepowa;
- wykonanie na ok. 7 dni wcześniej zleconych przez operatora badań laboratoryjnych;
- odstawienie leków hormonalnych (dotyczy szczególnie leków antykoncepcyjnych) minimum 2 tygodnie przed operacją;
- unikanie maści i kremów fotouczulających w okresie około zabiegowym np. Vit.A;
- zaleca się przybyć na zabieg z osobą towarzyszącą (pacjent po zabiegu nie powinien prowadzić pojazdu mechanicznego);
- z uwagi na opatrunki pooperacyjne ubranie powinno być luźne, a obuwie wygodne – na płaskim obcasie;
- pacjent nie musi być na czczo, wręcz przeciwnie na kilka godzin wcześniej może spożyć delikatny posiłek;
- pacjent powinien normalnie przyjąć leki które przyjmuje, po wcześniejszym uzgodnieniu z operatorem.
Zalecenia po zabiegu:
- profilaktyka przeciwzakrzepowa obowiązuje min 7 dni po zabiegu – w postaci iniekcji podskórnej heparyny drobnocząsteczkowej
- w przypadku jeśli w trakcie zabiegu laserowego wykonywano skleroterapię chodzenie min. 60 min. po wyjściu z gabinetu w obuwiu na płaskim obcasie (ma to zapobiec powikłaniom zakrzepowo-zatorowym);
- zaleca się chodzenie w pończochach uciskowych lub opatrunkach uciskowych przez okres co najmniej 4-6 tygodni;
- pierwsza samodzielna zmiana opatrunku po 72 h ( do tego czasu nie zdejmuje się pończochy)
- należy unikać ciężkiego wysiłku fizycznego przez 3 tygodnie po zabiegu;
- przez okres 1 – 2 miesięcy po zabiegu powinno się unikać opalania z powodu możliwości wystąpienia przebarwień skóry, szczególnie w przypadku gdy stosowano również skleroterapię uzupełniającą;
- wizyta kontrolna z USG Doppler u operatora pomiędzy 7-14 dobą od zabiegu.
Co się dzieje po zabiegu?
Po zabiegu, można natychmiast wrócić do normalnej aktywności, za wyjątkiem nadmiernego wysiłku (gimnastyka, siłownia). Większość pacjentów nie odczuwa żadnego bólu, a pozostali niewielki dyskomfort, niewymagający zażywania leków na receptę. Mogą wystąpić niewielkie zasinienia pod skórą. Po uzupełniającej skleroterapii w miejscu niedrożnych żylaków możliwe jest wyczuwanie zgrubienia, czasem nad żyłą pojawia się żółto- brązowe przebarwienie. Z czasem zmiany te zmniejszają się bez konieczności dodatkowych działań.
Zabieg ten wykonywany jest od lat i wykonano go tysiącom pacjentów. Jego skuteczność jest potwierdzona klinicznie i jest powszechnie akceptowana przez pacjentów. Ryzyko nawrotu żylaków jest niewielkie.
Laserowe usuwanie żylaków – cena
Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków w Centrum Lifemedica, kliknij tutaj i sprawdź nasz cennik.
Umów konsultację z chirurgiem naczyniowym: +48 794 795 738
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg laserowego usuwania żylaków może być przeprowadzony u większości pacjentów. Wskazaniem do jego wykonania są zarówno duże, rozległe żylaki, jak i małe pajączki, których usunięcia pacjenci podejmują się ze względów estetycznych. Laserowe usuwanie żylaków, efekty przyniesie także przy owrzodzeniach żył. W grupie pacjentów kwalifikujących się do zabiegu na żylaki są również osoby z niewydolnością żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej.
Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków:
- choroby autoimmunologiczne,
- ostra zakrzepica żylna
- choroby wątroby i nerek,
- ciąża,
- ostre i przewlekłe choroby zakaźne,
- nadwrażliwość na składniki używane w zabiegu,
- niewydolność serca i układu krążenia,
- cukrzyca w zaawansowanym stadium.
Nie wszystkie z tych przeciwwskazań są bezwzględne. Niektórzy pacjenci mogą zostać poddani leczeniu lub odczekać pewien czas, wtedy będą mogli przystąpić do kolejnej kwalifikacji.