Zabiegi laserowe w leczeniu chrapania. Chrapanie należy leczyć, by uniknąć nie tylko niewyspania i przemęczenia, ale też groźnych dla zdrowia, a nawet życia dolegliwości i chorób. Najlepiej zrobić to za pomocą nowoczesnych metod, by mieć pewność, że zabiegi będą skuteczne. Laseroterapia gwarantuje też zniwelowanie bólu, ogranicza pojawienie się ewentualnych blizn i przyspiesza rekonwalescencję.
Chrapania nie powinno się lekceważyć, ale – niestety – najczęściej tak się dzieje. Nie jest to bowiem bezpośredni objaw żadnej choroby i według większości osób nie prowadzi do powikłań. Jeśli z pierwszą częścią poprzedniego zdania można się poniekąd zgodzić, to druga jest jednak całkowicie nieprawdziwa. Chrapanie może być bardzo groźne i to nie tylko dla naszego zdrowia, ale nawet życia.
Samo przemęczenie i niewyspanie to więc zdecydowanie nie wszystkie zagrożenia. Osoby chrapiące cierpią przede wszystkim na choroby układu krążenia, które mogą skończyć się udarem lub zawałem serca. Nikt oczywiście nie chce do tego dopuścić, więc lepiej od razu zacząć terapię, która zniweluje zagrożenie. I zrobić to skutecznie, co gwarantuje jedna z najnowocześniejszych metod, stosowanych w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku – laseroterapia.
Laserowe leczenie chrapania i bezdechów sennych
W leczeniu chrapania oraz bezdechów, najważniejsze jest określenie przyczyny ich powstawania. Potem dobiera się odpowiedni rodzaj terapii, by była ona najskuteczniejsza, a jednocześnie najszybsza i najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta. Współczesne trendy w medycynie każą zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – terapia powinna być możliwie krótka, bezbolesna i do minimum ograniczyć czas rekonwalescencji. Taki jest właśnie bezkrwawy zabieg laserowy.
– W przypadkach pacjentów z chrapaniem oraz zespołem bezdechów sennych (OSAS) po dokładnej diagnostyce kwalifikujemy pacjenta do odpowiedniej dla niego metody leczenia. Z zastosowaniem lasera CO2 i/lub kriochirurgii możemy wykonać plastykę podniebienia miękkiego i języczka podniebienia miękkiego, czy zmniejszyć wielkość migdałków podniebiennych – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow z Poradni Leczenia Chrapania w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Zabiegi za pomocą lasera CO2 przebiegają bardzo szybko. Ma to bezpośredni wpływ na długość rekonwalescencji, która znacząco się skraca w stosunku do stosowania tradycyjnych metod operacyjnych. Zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, więc nie jest konieczne stosowanie jakichkolwiek dodatkowych leków przeciwbólowych zarówno w trakcie, jak i po jego przeprowadzeniu. Podnosi to komfort dla pacjenta, który nie czuje bólu, a podczas zabiegu jest świadomy i wie, że nie krwawi. Po zabiegu laserowym nie występują też blizny.
Chrapanie a bruksizm
Gdy pacjent boryka się z problemem chrapania i zespołem obsturacyjnego bezdechu sennego, warto aby przyjrzał się bliżej swojemu uzębieniu. Często bowiem wraz z tymi dolegliwościami współistnieje tzw. bruksizm czyli bezwiedne zgrzytanie zębami, głównie podczas snu. Przyczyną problemu może być wadliwy zgryz, a także wzmożone napięcie emocjonalne. Bruksizmu nie należy bagatelizować, ponieważ powoduje on:
- nadwrażliwość zębów,
- uszkodzenia szkliwa,
- stany zapalne zębów i dziąseł,
- ścieranie się zębów i widoczne zniszczenie uzębienia.
Niepodjęcie leczenia prowadzi w konsekwencji do przeciążenia stawów żuchwowo-skroniowych, napięć mięśni karku i pleców, bólów głowy, szumów w uszach, a nawet zmiany kształtu twarzy (wskutek rozrostu mięśni żwacza i szczęki). Wykorzystywana w przebiegu bruksizmu doustna wkładka – szyna relaksacyjna, nie może jednak być stosowana przez pacjentów z bezdechem sennym. W ich przypadku wkładka, która dodatkowo ogranicza przepływ powietrza, jest niewskazana, ponieważ nasila problemy z chrapaniem. U osób które cierpią zarówno z powodu bezdechu sennego jak i bruksizmu, zalecane jest leczenie za pomocą toksyny botulinowej.
Leczenie chrapania – cennik
Sprawdź cennik lub zadzwoń