Zabiegi

mukotomia ravorMukotomia radiofalowa (RaVoR, Celon, Ellman), mukotomia laserowa, kriochirurgiczna lub chirurgiczna – jest to zabieg laryngologiczny, podczas którego zmniejszana jest masa małżowin nosowych dolnych. Nazywany jest również konchoplastyką oraz plastyką małżowin. Nowoczesne metody, jak na przykład muktomia radiofalowa, nie wymagają zakładania opatrunków, a sama procedura jest bezpieczna i nieinwazyjna.

Mukotomia małżowin nosowych – wskazania

Mukotomia laryngologiczna przeprowadzana jest przede wszystkim u osób z przerostem dolnych małżowin nosowych. To najlepsze rozwiązanie w przypadku dolegliwości takich, jak:

  • alergia – zabieg nie leczy samej alergii, ale znacznie redukuje objawy poprzez poprawę drożności nosa, dzięki czemu preparaty miejscowe są skuteczniej rozpraszane,
  • niedrożność nosa – operacja małżowin nosowych to ulga dla osób, które borykają się z problemem z oddychaniem i ciągłym uczuciem zatkanego nosa,
  • niska wydolność – mukotomia radiofalowa, laserowa czy kriochirurgiczna może przynieść ulgę osobom, które mają problem z szybkim męczeniem się i łapaniem oddechu.

Umów się na konsultację z naszym specjalistą w sprawie mukotomii laryngologicznej – zadzwoń +48 794 795 738

Mukotomia – przeciwwskazania

Mukotomia radiofalowa (RaVoR, Celon, Ellman), mukotomia laserowa, oraz mukotomia kriochirurgiczna to bezpieczne zabiegi. Jednakże nawet w takim przypadku istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania, a są to:

  • ogólny zły stan pacjenta,
  • infekcje ogólnoustrojowe,
  • skazy krwotoczne,
  • infekcja górnych dróg oddechowych,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Dr Dmitry TretiakowNazwa „mukotomia” to jeden z synonimów operacji plastycznej małżowin nosowych dolnych. Pozwala skutecznie udrożnić nos w przypadkach przewlekłych zmian błony śluzowej nosa, kiedy leczenie farmakologiczne nie daje istotnej poprawy. Zabieg jest dość skuteczny i obarczony niskim poziomem powikłań (mniej 2%)mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Małżowiny nosowe – operacja

mukotomiaMukotomia radiofalowa, mukotomia laserowa, kriochirurgiczna oraz chirurgiczna… To właśnie ta ostatnia metoda jest najstarszą z dostępnych, ale też już coraz rzadziej stosowaną ze względu na wysoką inwazyjność.

Bardziej bezpieczne i komfortowe dla pacjenta są nowsze metody, jak chociażby mukotomia radiofalowa i to właśnie to rozwiązanie polecamy w Lifemedica. Nadmiar małżowiny usuwa się przy użyciu diatermii radiofalowej. Fale radiowe o wysokiej częstotliwości nie zostawiają otwartej rany. Ta metoda wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Nie ma konieczności zostawania na noc w placówce medycznej – do domu można wrócić już po kilkunastu minutach. Samo gojenie także przebiega szybciej i sprawniej, nie ma też konieczności aplikowania tamponady, a ponadto jest mniejsze ryzyko powstania powikłań.

Mukotomia – przed zabiegiem

Mukotomia radiofalowa (RaVoR, Celon, Ellman), mukotomia laserowa, czy kriochirurgiczna – bez względu na stosowaną metodą, powinna zostać poprzedzona szczegółową konsultacją lekarską. Zdarza się, że laryngolog zaleca wykonanie dodatkowych badań. Przed samym zabiegiem nie należy palić, a jedzenie i napoje odstawiamy na 6 godzin wcześniej.

Po zabiegu mukotomii

W przypadku nowoczesnych metod, jak mukotomia radiofalowa, mukotomia laserowa, czy kriochirurgiczna, pacjent może sam powrócić do domu. Przez 7 dni po zabiegu nie powinno się palić, pić alkoholu, narażać na ekstremalne temperatury (np. w saunie, podczas gorących kąpieli), nie powinno się latać samolotem, a także pływać i nurkować. Intensywne uprawianie sportu nie jest zalecane przez około 3 tygodnie od zabiegu.

Mukotomia to innowacyjny zabieg – szczególnie mukotomia radiofalowa. To ulga dla pacjentów, którzy cierpią na niedrożność nosa i problemy z oddychaniem, wynikające z przerostu małżowin. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod, cała procedura jest bezpieczna, komfortowa i skuteczna.

Mukotomia – cena

Sprawdź cennik lub zadzwoń

Umów się na zabieg mukotomii w Lifemedica – zadzwoń +48 794 795 738

Mukotomia – FAQ

1. Jakie są objawy przerośniętych małżowin nosowych? Kiedy wykonywana jest mukotomia?
Mukotomia małżowin nosowych wykonywana jest nie tyle w przypadku, gdy małżowiny są przerośnięte, ale w sytuacji, gdy powoduje to dyskomfort oraz dolegliwości takie, jak: problemy ze swobodnym oddychaniem, bezdechy senne i chrapanie, problemy z węchem i mową oraz częste infekcje nosa i zatok.

2. Jaki jest koszt mukotomii?
Koszt zabiegu mukotomii uzależniony jest od szeregu czynników. Kwota ta może być wyższa, np. gdy jednocześnie trzeba wykonać septoplastykę.

3. Jakie są przeciwwskazania do mukotomii?
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu mukotomii, a są to: podwyższona temperatura ciała, ogólne złe samopoczucie pacjenta, przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz czynna infekcja górnych dróg oddechowych.

4. Czy mukotomia wymaga zwolnienia z pracy?
To jak długie zwolnienie z pracy będzie potrzebne zależy od szeregu czynników, w tym od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku osób pracujących fizycznie okres ten jest dłuższy. Najczęściej jednak zwolnienie z pracy obejmuje od kilku dni do tygodnia.

5. Jak przebiega mukotomia?
Mukotomię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W Lifemedica poza metodą chirurgiczną, wykorzystujemy diatermię radiofalową oraz koblację.

6. Jak długo trwa mukotomia?
Zabieg mukotomii nie trwa długo – najczęściej jest to kwestia 20 – 40 minut. Czas ten ulega wydłużeniu, gdy jednocześnie wykonywana jest septoplastyka.

7. Czy mukotomia wymaga hospitalizacji?
U większości pacjentów, u których przeprowadza się mukotomię hospitalizacja nie jest wymagana i mogą oni wrócić tego samego dnia do domu.

8. Czy po mukotomii zakładane są opatrunki?
Mukotomia w znacznej większości przypadków nie wymaga zakładania opatrunków w postaci tamponady, gdyż krwawienie po zabiegu jest nieznaczne. Jeżeli jednak pojawi się większe krwawienie, należy udać się do lekarza, który wykonywał zabieg. Wówczas najprawdopodobniej założona zostanie tamponada.

9. Jaki jest okres gojenia po mukotomii?
Oczywiście, czas gojenia po mukotomii to bardzo indywidualna kwestia, zależąca od indywidualnych uwarunkowań, ale tez zastosowanej metody zabiegowej. W większości przypadków po około tygodniu można powrócić do wszystkich zajęć.

10. Jakie są zalecenia pozabiegowe po mukotomii?
Zalecenia po muktomii nie są rygorystyczne. Przez kilka dni nie wolno palić papierosów, a przez około tydzień nie można uprawiać intensywnie sportu.

11. Czy zabieg mukotomii trzeba powtarzać?
U wielu pacjentów nie ma potrzeby powtarzania zabiegu mukotomii, gdyż efekty są trwałe. W niektórych przypadkach małżowiny mogą jednak odrastać. Wówczas mukotomię można wykonać ponownie.

Bibliografia

1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
3. Wierzchowska M, Bodnar M, Burduk P, Kaźmierczak W, Marszałek A: Rare benign pleomorphic adenoma of the nose: short study and literature review. Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, 2014, s. 332-336