Zabiegi

Septoplastyka polega na operacyjnym skorygowaniu krzywej przegrody nosowej – wykonywana jest pod narkozą. Skrzywienie przegrody nosowej może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Skutkiem takiej dolegliwości są zaburzenia oddychania, chrapanie, bezdechy senne, a nawet częste bóle głowy.

Septoplastyka nosa – wskazania

septoplastykaSeptoplastyka nosa wykonywana jest w takich przypadkach, jak:

  • chrapanie oraz bezdech senny,
  • problemy z oddychaniem przez nos,
  • problemy z węchem oraz mową,
  • częste krwawienia z nosa,
  • częste zapalenia nosa i zatok nosa.

Chrapanie i problemy z oddychaniem to problem, z którym się borykasz? Umów się na konsultację z naszym specjalistą – zadzwoń +48 794 795 738

Przeciwwskazania

Septoplastyka przegrody nosowej nie jest przeprowadzana w takich przypadkach, jak:

  • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
  • ostre zapalenie zatok,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybicznym.

Dr Dmitry TretiakowWiększość ludzi ma w większym czy mniejszym stopniu skrzywioną przegrodę nosa, więc samo w sobie jej skrzywienie nie jest wskazaniem do operacji. Dopiero obecność szeregu dolegliwości spowodowanych skrzywieniem przegrody nosa jest podstawą do kwalifikacji pacjenta do leczenia chirurgicznego – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Septoplastyka – przed zabiegiem

Tak jak w przypadku każdego zabiegu, także w wypadku septoplastyki, pierwszym krokiem są konsultacje z laryngologiem. Obejmują one wywiad z pacjentem, podstawowe badania, a także lekarz może poprosić o wykonanie badań krwi.

Przed zabiegiem powinno się zadbać o stan zdrowia tak, aby być w dobrej formie. Należy także odstawić leki, które obniżają krzepliwość krwi. W dniu operacji trzeba być na czczo.

Efekty zabiegu – PRZED I PO

Septoplastyka – jak przebiega zabieg?

Septoplastyka najczęściej wykonywana jest jako chirurgia jednego dnia. Pacjent najczęściej wraca do domu tego samego lub następnego dnia, choć w niektórych przypadkach okres ten może się przedłużyć do trzech dni. Operacja trwa około godziny i przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg septoplastyki wykonuje się przez przednie nozdrza – wykonuje się nacięcia w przedsionki nosa i oddziela błonę śluzową od chrząstki. Następnie poprawia się kształt chrząstki i stabilizuje jej pozycję, zakładając specjalne szwy. Ostatnim krokiem jest założenie opatrunków do przewodów nosowych.

Więcej o zabiegu septoplastyki

Septoplastyka nosa – po zabiegu

W przypadku zabiegu, jakim jest septoplastyka, rekonwalescencja nie jest bardzo intensywna. Po zabiegu nie należy uprawiać intensywnie sportu. Powinno się także przyjmować leki przeciwkrwotoczne oraz przeciwbólowe. Opatrunki zdejmuje się po 1 – 2 dniach.

Septoplastyka – powikłania

Choć septoplastyka przegrody nosowej jest małoinwazyjna, to nawet w tym przypadku mogą pojawić się powikłania. To najczęściej występujących należą: nadmierne krwawienia z nosa oraz jamy ustnej, a także wysoka temperatura i nudności. Jeżeli pojawią się takie symptomy, należy skonsultować się z lekarzem.

Septoplastyka – cena

Sprawdź cennik lub zadzwoń

Zapisz się na zabieg septoplastyki nosa w Lifemedica
Zadzwoń +48 794 795 738

Septoplastyka – FAQ

1. Krzywa przegroda nosowa – jak rozpoznać, że ten problem mnie dotyczy? Jakie są wskazania do septoplastyki?
Szacuje się, że większość osób ma w mniejszym lub większym stopniu niesymetrycznie ułożoną przegrodę nosową. Nie u wszystkich powoduje ona dyskomfort i w takim przypadku nie ma konieczności wykonywania septoplastyki. Zabieg przeprowadza się dopiero, gdy krzywa przegroda stanowi przyczynę takich dolegliwości, jak: niedrożność nosa, problemy z mową i węchem, krwawienia z nosa, chrapanie i bezdech senny oraz częste stany zapalne nosa i zatok.

2. Czy operacja przegrody nosowej jest bezpieczna?
Septoplastyka nie jest inwazyjnym zabiegiem. Ryzyko wystąpienia powikłań wynosi jedynie 3 – 5%. Wykonanie operacji przegrody nosowej u specjalisty otolaryngologa, w renomowanym gabinecie, zmniejszy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Duże znaczenie mają również regularne kontrole, które pozwalają zapobiec np. zrostom w jamie nosowej.

3. Prostowanie przegrody nosowej. Ile zwolnienia z pracy trzeba zaplanować?
To, jak długo powinno się przebywać na zwolnieniu lekarskim po operacji przegrody nosowej zależy od indywidualnej sytuacji, tego, jak goi się nos, ale też rodzaju wykonywanej pracy. Najczęściej jest to tydzień – dwa. W przypadku osób pracujących fizycznie okres ten może się wydłużyć.

4. Ile kosztuje operacja przegrody nosowej?
Koszt samej operacji przegrody nosowej to około 6000 zł (Sprawdź cennik). Koszt ten może jednak ulec zmianie, np. jeżeli razem z plastyką przegrody trzeba skorygować przerośnięte małżowiny nosowe.

5. Jakie są przeciwwskazania do wykonania septoplastyki?
Jak w przypadku każdego zabiegu, także w przypadku septoplastyki, istnieją pewne przeciwwskazania. Do najczęstszych należą: ostre zapalenie nosa lub zatok, zaburzenia krzepliwości krwi oraz infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza.

6. Jak wygląda operacja przegrody nosowej?
Septoplastyka jest najczęściej wykonywana w znieczuleniu ogólnym, a wszystkie cięcia wykonuje się od wewnątrz. Specjalista otolaryngolog oddziela od chrząstki błonę śluzową, następnie wycina nieprawidłowo ukształtowane fragmenty, podaje je obróbce i stabilizuje jej pozycję poprzez założenie szwów oraz opatrunku.

7. Ile trwa operacja przegrody nosowej?
Czas trwania operacji przegrody nosowej uzależniony jest od tego, z jak skomplikowanym przypadkiem mamy do czynienia. Najczęściej jest to od około 30 do około 60 minut.

8. Operacja przegrody nosowej – czy boli?
Sama operacja nie sprawia bólu, gdyż wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Ból i dyskomfort pojawia się najczęściej po kilku godzinach, gdyż wówczas przestają działać środki przeciwbólowe. Takie dolegliwości mogą trwać przez kilka dni. W tym czasie zalecane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych, w razie potrzeby także tych, przepisanych przez specjalistę.

9. Operacja przegrody nosowej. Jak długo w szpitalu trzeba pozostać?
Operacja przegrody nosowej wykonywana jest w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pobyt w szpitalu ogranicza się jedynie do jednego – dwóch dni.

10. Czy po septoplastyce zakładana jest tamponada nosa?
Tak, po zabiegu septoplastyki zakładana jest tamponada, którą zdejmuje się po około jednym – dwóch dniach.

11. Czy można smarkać po operacji przegrody nosowej?
W pierwszych dniach czyszczenie nosa jest uniemożliwione przez tamponadę. Po jej wyjęciu można delikatnie oczyszczać nozdrza, ale należy pamiętać, aby nie robić tego na siłę.

12. Operacja przegrody nosowej – jak długo się goi nos?
Uważa się, że po około 3 tygodniach można wrócić do normalnego trybu życia sprzed operacji. O pełnym wygojeniu można jednak mówić około 5 – 6 tygodni po zabiegu.

13. Czy prostowanie przegrody nosowej zmienia kształt nosa?
Samo prostowanie przegrody nosowej nie wpływa na wygląd nosa, gdyż zmianie nie ulegają struktury zewnętrzne. Jeżeli chcemy uzyskać efekt zmiany wyglądu nosa, trzeba wykonać operację plastyczną połączoną z prostowaniem przegrody. Jest to o wiele bardziej inwazyjna procedura niż sama septoplastyka.

14. Jakie są zalecenia po prostowaniu przegrody nosowej? Czego należy unikać?
Po usunięciu opatrunków z jamy nosa, która ma miejsce 1-2 dni po operacji, pacjent sam pielęgnuje nos poprzez aplikowanie maści z antybiotykiem, stosowanie kropli obkurczających, czy płukanie nosa. Konieczne są również regularne kontrole u lekarza – są to 2 – 3 wizyty w ciągu 6 tygodni. Przez 2 – 3 tygodnie zalecane jest unikanie takich czynników, jak gorące kąpiele, sauna, nurkowanie, czy latanie samolotem. Po 5-6 tygodniach można mówić o pełnym wygojeniu.

Bibliografia

1. Banaszewski J: Zaburzenia oddychania w czasie snu [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 120-123
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28