Zabiegi

Skleroterapia to mało inwazyjny zabieg polegający na podawaniu odpowiedniej dawki leku (pianki bądź roztworu z środkiem obliterującym) do rozszerzonych żył i pajączków.

W jakich przypadkach stosuje się skleroterapię?

Skleroterapia pozwala uzyskać doskonałe efekty lecznicze w następujących przypadkach:

  • „pajączki” (teleangiektazje)
  • drobne pojedyncze żylaki
  • żylaki w ciąży
  • żylaki w okolicy sromu
  • żylaki w okolicy owrzodzenia skóry
  • żylaki przy zmianach dermatologicznych
  • malformacje naczyniowe
  • żylaki w okolicy kostki przyśrodkowej
  • żylaki niewydolnych żył powierzchownych i przeszywających
  • żylaki pozostałe po operacji
  • żylaki u osób starszych

Na czym polega zabieg?

Proces leczniczy polega na podaniu preparatu, który „drażni” ściany naczynia, wywołując miejscowe zapalenie. Proces zapalny przechodzi w powolne włóknienie. Następnie dochodzi do zarośnięcia naczynia. W ten sposób zamyka się niewydolne i nieestetycznie wyglądające naczynia sprawiając, że po kilkakrotnym wykonaniu tego rodzaju zabiegu te całkowicie zanikają. Ponieważ zabieg jest przeprowadzany za pomocą bardzo cienkich igieł – jest on zupełnie bezpieczny i bezbolesny.

Skleroterapia może być przeprowadzana razem z terapią uciskową – w tym przypadku uzyskuje się bardzo dobre efekty w leczeniu żylaków. Do światła niewydolnej żyły jest wprowadzany specjalny preparat, wywołujący zmniejszenie przepływu krwi. Od razu po zabiegu zakłada się tzw. pończochy uciskowe, dobór których w zależności od rozmiaru i stopnia zaawansowania zmiany przeprowadza doświadczony chirurg naczyniowy.

Jak wygląda zabieg?

Nie ma potrzeby wcześniejszego znieczulenia. Pacjent układa się w pozycji leżącej. Następnie za pomocą bardzo cienkich igiełek jest podawany preparat leczniczy. Skleroterapia wykonywana jest najczęściej od 2 do nawet 5 razy, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia a każda sesja trwa średnio 20 minut. Często ten zabieg łączony jest z obliteracją laserową, radioablacją, dzięki czemu uzyskuje się pożądane efekty lecznicze.

Przy zamykaniu „pajączków” stosowana jest odmiana skleroterapii – mikroskleroterapia. Podczas tej procedury używane są jeszcze cieńsze igły oraz okulary powiększające.

Jakie są zalety skleroterapii?

Dużą zaletą skleroterapii jest jej mała inwazyjność – to nie jest klasyczna operacja. W przypadku skleroterapii, która jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych zabieg trwa krótko, a od razu po zabiegu pacjent może wracać do codziennych czynności.

Regularne usuwanie zmian pozwala uniknąć dużej jednorazowej operacji, która jest bardziej inwazyjna i może nieść ze sobą ryzyko większych powikłań. Skleroterapia to zabieg skuteczny i tani, pozwalający uzyskać jednocześnie doskonałe efekty lecznicze i estetyczne.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg powinien być poprzedzony wizytą u lekarza specjalisty chirurgii naczyniowej. Na pierwszej wizycie doświadczony lekarz oceni stan kończyn oraz wykona badanie USG metodą Dopplera.

Przed zabiegiem skleroterapii nie zaleca się stosowania na nogi leków miejscowych oraz kremów czy maści. Aby nie utrudniać lekarzowi przeprowadzania zabiegu również nie zaleca się golenia nóg – powstające zaczerwienienia mogą przeszkadzać w obserwowaniu żył i naczyń. Dwa tygodnie przed zabiegiem zaleca się przyjmowania większej dawki rutinoskorbinu – wzmocni to naczynia krwionośne i zmniejszy ryzyko przebarwień po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu przez 4 tygodnie należy unikać wysokich temperatur, gorących kąpieli, opalania się. Tak samo należy unikać pozycji stojącej lub siedzącej przez długi czas. Od razu po zabiegu na kończyny nakładane są pończochy uciskowe a pacjent kierowany jest na godzinny spacer.

Zobacz również naszą stronę z dokładniejszym opisem tego zabiegu: http://skleroterapiagdansk.pl/

Skleroterapia – cena

Sprawdź cennik lub zadzwoń