Skleroterapia w Gdańsku
Skleroterapia to małoinwazyjny zabieg polegający na podawaniu specjalnego preparatu (pianki bądź roztworu ze środkiem obliterującym) do rozszerzonych żył i pajączków. Powoduje on zapalenie ściany naczynia i jego zwłóknienie, dzięki czemu następuje zamknięcie żyły.
W jakich przypadkach stosuje się skleroterapię?
Skleroterapię można wykonać zarówno ze względów medycznych, jak i kosmetycznych. Pozwala uzyskać doskonałe efekty w następujących przypadkach:
- malformacje naczyniowe
- widoczne pajączki naczyniowe na skórze (tzw. teleangiektazje)
- choroba naczyń żylnych
- żylaki:
- niewydolnych żył powierzchownych i przeszywających,
- powstałe po ciąży,
- w okolicy: kostki przyśrodkowej podudzi , sromu, owrzodzenia skóry – przy zmianach dermatologicznych.
- pozostałe po operacji.
Umów konsultację z chirurgiem naczyniowym +48 794 795 738
Na czym polega zabieg?
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu w światło żyły preparatu, który wywołuje zapalenie naczynia. Proces zapalny przechodzi w powolne włóknienie. Następnie dochodzi do zarośnięcia naczynia. W ten sposób zamyka się niewydolne i nieestetycznie wyglądające naczynia, sprawiając, że po kilkakrotnym wykonaniu tego rodzaju zabiegu te całkowicie zanikają. Ponieważ zabieg jest przeprowadzany za pomocą bardzo cienkich igieł – jest on zupełnie bezpieczny i bezbolesny.
Skleroterapia może być przeprowadzana razem z terapią uciskową – w tym przypadku uzyskuje się bardzo dobre efekty w leczeniu żylaków. Od razu po zabiegu zakłada się tzw. pończochy uciskowe, dobrane przez chirurga naczyniowego w zależności od rozmiaru i stopnia zaawansowania zmiany.
Jak wygląda zabieg?
Nie ma potrzeby wcześniejszego znieczulenia. Pacjent układa się w pozycji leżącej. Następnie za pomocą bardzo cienkich igiełek jest podawany preparat leczniczy.
Skleroterapia wykonywana jest najczęściej od 2 do nawet 5 razy, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia a każda sesja trwa średnio 20 minut. Często ten zabieg łączony jest z obliteracją laserową, radioablacją, dzięki czemu uzyskuje się pożądane efekty lecznicze.
Przy zamykaniu „pajączków” stosowana jest odmiana skleroterapii – mikroskleroterapia. Podczas tej procedury używane są jeszcze cieńsze igły oraz okulary powiększające.
Jakie są zalety skleroterapii?
Dużą zaletą skleroterapii jest jej mała inwazyjność – to nie jest klasyczna operacja. W przypadku skleroterapii, która jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, zabieg trwa krótko, a od razu po zabiegu pacjent może wracać do codziennych czynności.
Warto podkreślić, że skleroterapia daje naprawdę spektakularne efekty – ma to szczególne znaczenie, jeśli zmiany usuwa się regularnie. Takie postępowanie, jak leczenie żylaków za pomocą skleroterapii pozwala uniknąć rozległej operacji, niosącej za sobą także o wiele większe ryzyko powikłań. Ponadto skleroterapia jest skuteczna, pozwala uzyskać doskonałe lecznicze i estetyczne efekty. Nie wymaga znieczulenia ogólnego, więc nie obciąża organizmu.
Umów konsultację z chirurgiem naczyniowym +48 794 795 738
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg powinien być poprzedzony wizytą u lekarza specjalisty chirurgii naczyniowej. Na pierwszej wizycie doświadczony lekarz oceni stan kończyn oraz wykona badanie USG metodą Dopplera. Badanie pozwoli dokładnie zobrazować struktury i przepływy krwi w żyłach, dzięki czemu można zaplanować precyzyjne, jak również najbardziej skuteczne leczenie.
Przed zabiegiem skleroterapii nie zaleca się stosowania na nogi leków miejscowych oraz kremów czy maści. Aby nie utrudniać lekarzowi przeprowadzania zabiegu, nie należy golić nóg – powstające zaczerwienienia mogą przeszkadzać w obserwowaniu naczyń krwionośnych.
Zalecenia po zabiegu
Od razu po zabiegu na kończyny nakładane są pończochy uciskowe, a pacjent kierowany jest na godzinny spacer.
Przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać intensywnej aktywności fizycznej – np. biegania czy ćwiczeń na siłowni. Nie wolno też długotrwale stać czy siedzieć – wskazane jest chodzenie.
Należy także unikać gorących kąpieli i sauny, gdyż wysoka temperatura może utrudniać gojenie.
Przeciwwskazania do skleroterapii
Oto przeciwwskazania do skleroterapii:
- Nie wolno stosować skleroterapii, jeśli pacjent jest unieruchomiony, bo po zabiegu trzeba koniecznie spacerować.
- Ciąża i okres laktacji.
- Choroby autoimmunologiczne.
- Nadciśnienie tętnicze w trudnym do kontroli stadium.
- Stany zapalne i zakażenia skóry w miejscu planowanego zabiegu.
- Alergia na leki stosowane podczas zabiegu skleroterapii.
- Nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych.
- Otyłość.
- Infekcje.
- Choroby krwi i zaburzenia krzepliwości krwi.
- Ostra zakrzepica żył kończyn dolnych
- Miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych uniemożliwiające stosowanie wyrobów uciskowych po leczeniu
- Cukrzyca w stadium zrekompensowania.
- Choroby serca i naczyń krwionośnych w ciężkim stanie.
- Choroby układowe.
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu u pacjenta skleroterapii, lekarz omawia i ocenia z nim wszystkie wyżej wymienione przeciwwskazania.
Jeśli obawiasz się, że skutków ubocznych skleroterapii lub w przypadku jakichkolwiek innych wątpliwości, czy pytań, skontaktuj się z nami.
Zobacz również naszą stronę z dokładniejszym opisem tego zabiegu: http://skleroterapiagdansk.pl/
Skleroterapia – cena
Sprawdź cennik lub zadzwoń +48 794 795 738